Tálibán nepodepsal dohodu s afghánskou vládou kvůli preambuli

Povstalecká organizace Tálibán odmítla podepsat dohodu s afghánskou vládou kvůli nesouhlasu s formulací v preambuli. V úvodu smlouvy, která měla stanovit pravidla rozhovorů, stálo, že Tálibán jedná s vládou Afghánistánu.

Tu ale povstalci odmítají uznat, píše dnes agentura Reuters. Tálibán zjištění agentury Reuters nekomentoval. Jednání o budoucím uspořádání Afghánistánu začala v Kataru v září, dosud ale nepřinesla žádné výsledky. V současnosti se podle diplomatických zdrojů nachází na mrtvém bodě.

"Vyjednávací týmy se shodly na všech 21 článcích, jež stanoví pravidla, kterými se vyjednávání má řídit," uvedl mluvčí afghánského prezidenta Sedik Sediki.

Podle afghánské vlády a zdrojů agentury Reuters zástupci povstalecké skupiny Tálibán vznesli námitky proti formulaci v úvodu dohody před jejím podepsáním v listopadu. Vyjednavači Tálibánu se ohradili proti tomu, že jejich protistrana vystupuje jako vláda Afghánistánu. Tálibán totiž legitimitu současné afghánské vlády neuznává. Povstalcům také vadilo, že vedoucí vládního týmu měl podepsat dohodu jako "vedoucí vyjednávač za Islámskou republiku Afghánistán".

"Neuznáváme je jako vládní tým," uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid, který ale zprávu agentury Reuters nekomentoval. Povstalecká organizace označuje jednání v Kataru za "rozhovory mezi Afghánci" a trvá na této formulaci. Povstalci poukazují, že totožný termín používá i smlouva o stažení vojsk, kterou podepsali v únoru se Spojenými státy.

Zdroje z diplomatických kruhů uvedly, že neshoda vznikla také kolem oficiálního názvu Afghánistánu. Tálibán by totiž chtěl v názvu nahradit republiku emirátem. S tím ale nesouhlasí vyjednávači afghánské vlády.

Afghánští vládní zástupci jednání v Kataru neopustili, rozhovory se ale nacházejí na mrtvém bodě. Diplomaté se obávají, že patová situace povede k růstu násilí v Afghánistánu.

Související

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy