Tragické a zbytečné. Blair zhodnotil stažení amerických vojáku z Afghánistánu

Za "tragické, nebezpečné a zbytečné" považuje stažení amerických vojáků z Afghánistánu bývalý britský premiér Tony Blair. Rozhodnutí podle něj padlo "na základě hloupého sloganu o konci 'nekonečných válek'". Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Blair stál v čele britské vlády, když po teroristických útocích v USA z 11. září 2001 koalice Spojených států, Británie a dalších zemí téhož roku vpadla do Afghánistánu.

Odchod spojeneckých vojsk podle Blaira vyvolal "jásot" džihádistických skupin. Británie má podle něj "morální závazek" v Afghánistánu zůstat, dokud "všichni, kteří potřebují evakuovat, nebudou pryč".

"Musíme evakuovat a poskytnout útočiště těm, vůči nimž máme odpovědnost - těm Afgháncům, kteří nám pomohli a stáli při nás a mají právo požadovat, abychom stáli při nich," napsal na svém webu někdejší předseda britských labouristů.

Blair ve svém příspěvku uvedl, že rozhodnutí stáhnout se z Afghánistánu bylo politické a zmínil přitom slogan o ukončení "nekonečných válek". Tuto větu během své volební kampaně opakoval nynější americký prezident Joe Biden a před ním jeho předchůdce Donald Trump. "Nemuseli jsme to udělat. Rozhodli jsme se to udělat," napsal o odchodu spojeneckých vojsk Blair.

"Učinili jsme tak v poslušnosti imbecilnímu politickému sloganu o ukončení 'nekonečných válek', jako by se naše angažmá v roce 2021 dalo alespoň vzdáleně srovnat s naším závazkem před dvaceti, nebo dokonce deseti lety, a za okolností, kdy počet vojáků klesl na minimum a žádný spojenecký voják 18 měsíců nepřišel v boji o život," uvedl Blair.

Spojené státy naplánovaly jako konečné datum stažení 31. srpen. Biden však uvedl, že vojáci mohou v Afghánistánu zůstat i po tomto datu, pokud nebude ukončena evakuace.

Bývalý britský ministerský předseda uznává, že angažmá v Afghánistánu se neobešlo bez chyb. "Reakcí na naše chyby byly bohužel další chyby," dodal. Jakkoli jsou podle něj "skutečné zisky za dvacet let nedokonalé", nyní budou pravděpodobně ztraceny.

Ze situace budou podle něj těžit Rusko, Čína a Írán. Západ jako spojenec ztratil důvěryhodnost, myslí si Blair.

Od minulého víkendu, kdy radikální hnutí islamistické Tálibán bez boje vstoupilo do Kábulu a prakticky převzalo v Afghánistánu moc, se desetitisíce lidí snaží dostat ze země pryč. Obávají se návratu brutálního režimu, který v zemi panoval za předchozí vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001.

Související

Více souvisejících

Tony Blair Afghanistán

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 44 minutami

před 53 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy