Trump čelí kritice. Postoupil vliv na Blízkém východě Rusku, tvrdí analytici

Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že ruší protiturecké sankce a ocenil úspěch, kterého bylo dosaženo v Sýrii. Ke zklidnění situace poznamenal, že je to výsledek, který dojednaly Spojené státy. Jde podle něj rovněž o ukázku naplnění jeho slibu, že ukončí zapojení Američanů "do nekonečných válek".

Svým náhlým stažením ze Sýrie ale prezident postoupil vliv USA v regionu americkým rivalům a Blízký východ se tak ocitl na prahu dalšího nejistého období, napsala v analýze agentura AP.

Donald Trump ve svém prohlášení rovněž uvedl, že americké administrativy v minulosti přišly o příliš mnoho "peněz a krve při zapojení do sektářských a kmenových bojů, do kterých se USA neměly plést". "Utratili jsme za války na Blízkém východě osm bilionů dolarů, přitom jsme tyto války nikdy doopravdy nechtěli vyhrát," prohlásil prezident. "A i když bylo utraceno tolik peněz a ztraceno tolik životů, Blízký východ je méně bezpečný a méně stabilní, než když tyto konflikty začaly," dodal.

Analytici a zákonodárci oslovení agenturou AP ale situaci vidí jinak. Krize na syrsko-turecké hranici podle nich vznikla právě i Trumpovým přičiněním. Navíc americký prezident podcenil fakt, že jeho kroky povedou k posílení pozice Ruska v oblasti.

Kritici rovněž soudí, že Trumpův postup může ohrozit pokrok, kterého americké síly dosáhly v boji proti Islámskému státu. A prezident bude muset nyní pracovat na tom, aby napravil politické škody, které mu vyčítají i jeho stoupenci. Těm vadí, že opustil Kurdy, kteří byli dosud dlouholetými americkými spojenci a bojovali po boku Američanů proti Islámskému státu na severovýchodě Sýrie.

Trumpovo středeční oznámení přišlo den poté, co ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan dosáhli dohody ohledně rozdělení kontroly v oblasti turecko-syrské hranice, ze které se Kurdové musí stáhnout.

"Zbývá jediná otázka, a sice jestli prezident Trump jedná přímo na příkaz ruského a tureckého vůdce, nebo jestli jen záměrně přehlíží svá vlastní selhání," uvedl senátor Bob Menendez, který je nejvýše postaveným demokratem v zahraničním výboru Senátu.

Americký prezident ale kritiku odmítá. "Úkolem naší armády není udržovat pořádek na celém světě," uvedl. "Musí se na tom podílet i jiné země. To se dosud nedělo," dodal. Jde o nejnovější verzi už starších Trumpových výhrad ohledně Evropy, která prý nechává své americké přátele, aby platili její účty. V tomto konkrétním případě se však zdá, že naopak USA předávají svůj politický a vojenský vliv na Blízkém východě Rusku.

Jestliže tomu tak je, jde o naprostou změnu k chování Washingtonu v předchozích letech, kdy se naopak snažil o omezení ruského vlivu v jediné zemi na Blízkém východě, ve které je stále vojensky přítomný. Za vlády prezidenta Baracka Obamy Pentagon s Ruskem odmítl spolupracovat poté, co vojensky zasáhlo v Sýrii na podporu syrského prezidenta Bašára Asada.

"USA v podstatě postoupily svůj vliv a moc v Sýrii Rusům, Turkům a Íráncům," myslí si Seth Jones, expert na boj proti terorismu z amerického Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS).

Podle vlivného republikánského senátora Lindseyho Grahama bylo partnerství americké armády s arabsko-kurdskou koalicí SDF klíčové pro úspěch snahy zabránit Islámskému státu, aby v regionu znovu obnovil svou moc. "Nevěřím, že Turecko, Rusko či Asad mají schopnosti či touhu ochránit Ameriku před radikálními islamistickými hrozbami, jako je ISIS," dodal Graham, který Trumpa kritizoval za jeho rozhodnutí stáhnout se ze Sýrie. ISIS je zkratkou používanou pro Islámský stát.

Trump minulý týden uvalil na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie sankce, ve středu je ale zrušil. Reagoval tak na oznámení Ankary, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý. Trvalost míru ale zpochybnil, zdá se, i samotný Trump. "Slovo ´trvalý´ by se v této části světa dalo definovat jako poněkud diskutabilní. Ale věřím, že příměří bude trvalé," uvedl americký prezident.

Některým nicméně vadí, že Turecko vyvázne z celého konfliktu zcela bez následků. "Je nemyslitelné, že Turecko neponese žádné následky za své zlovolné chování, které bylo v rozporu se zájmy Spojených států a našich přátel," napsal na twitteru vlivný republikánský senátor Mitt Romney.

It’s unthinkable that Turkey would not suffer consequences for malevolent behavior which was contrary to the interests of the United States and our friends.

— Mitt Romney (@MittRomney) October 23, 2019

Trump ale tvrzení, že se vzdal americké odpovědnosti v jednom z nejkomplikovanějších regionů světa, odmítá. "Lidé, kteří dávají mně i Spojeným státům rady, jsou ti samí, které sleduji již roky. A jsou to právě oni, kdo nás zavlekl do zmatků na Blízkém východě a nikdy neměli představu či odvahu dostat nás z toho ven," prohlásil k tomu Trump. A pro amerického prezidenta je "dostat se z toho ven", jakkoli to vypadá chaoticky, nejspíš to jediné důležité, uzavřela agentura AP.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Prezident USA Turecko Recep Tayyip Erdogan Ruské angažmá v Sýrii Sýrie Syrská krize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy