Fatální rána míru na Blízkém východě. Expert mluví o ponížení muslimů

NÁZOR - Před dvěma lety americký prezident Donald Trump formálně uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele, připomíná James Zogby v komentáři pro server CNN. Expert na Blízký východ a předseda výzkumné organizace Arab American Institute konstatuje, že šlo o nezodpovědný, nebezpečný a krutě necitlivý krok.

Dva zásadní problémy

Trump fatálně poškodil práva a zájmy Palestinců a ukončil veškeré iluze, že by Spojené státy mohly pomoci dojednat urovnání izraelsko-palestinského konfliktu, deklaruje Zogby. Vysvětluje, že od začátku stávajícího "mírového procesu" existují dva zásadní problémy, které celé úsilí sráží, kterými jsou výrazně silnější pozice Izraele a jasná zaujatá podpora Washingtonu izraelské straně.

Jednostranné americké uznání Jeruzaléma oba problémy podtrhuje, tvrdí odborník. Upozorňuje, že rozhodlo jednu z nejcitlivějších otázek celého konfliktu ve prospěch Izraele, posílilo a odměnilo největší izraelské radikály a zároveň zkompromitovalo ty palestinské a arabské politiky, kteří vkládali naděje do Spojených států.

"Rozhodnutí uznat Jeruzalém jako hlavní město dalo jasně najevo, že USA nemohou být čestný prostředník," píše expert. Konstatuje, že s Jeruzalémem není radno si zahrávat, protože nejde o pouhé město, ale středobod výkladu všech abrahámovských náboženství a z toho důvodu jej již plán OSN z roku 1947 vyčlenil z parcelace židovského a arabského státu jako mezinárodní zónu.

To je důvodem, proč mezinárodní společenství nikdy neuznalo jednostranné prohlášení Jeruzaléma za izraelskou metropoli, které přišlo po obsazení západní části města po arabsko-izraelské válce v roce 1948, uvádí Zogby. Doplňuje, že Izrael tento odpor zkomplikoval v roce 1967, když obsadil zbytek Palestiny a po šestidenní válce anektoval podstatnou část palestinského území v Jeruzalémě, přičemž celý východ a západ města označil za "Velký Jeruzalém" a ten za svou "věčnou, nedělitelnou metropoli".     

Šlo o flagrantní porušení mezinárodního práva, které OSN jednohlasně odsoudila, a proto Trump svým rozhodnutím vlastně posvětil 70 let porušování práva i rezolucí OSN ze strany Izraele, deklaruje odborník. Upozorňuje, že pro Araby a muslimy po celém světě je Jeruzalém mocným symbolem reprezentujícím století zrad Západu a stejně jako otázka samotné Palestiny evokuje porušené sliby, brutální okupaci imperiálními a koloniálními mocnostmi, ztrátu kontroly nad vlastní historií a upření základních práv.

Historická křivda

"Často připomínám americkému publiku, že Jeruzalém je pro Araby a muslimy tím, čím je pro domorodé Američany masakr u Wounded Knee z roku 1890," píše Zogby. Vysvětluje, že  severoameričtí indiáni, nejen ti z kmene, jehož příslušníci byli tehdy brutálně pozabíjeni, vnímají tuto tragédii jako kolektivní historickou a přetrvávající křivdu.

Jeruzalém je rána v srdci Arabů a muslimů, která se nikdy nezahojí a Trump svým rozhodnutím, které v praxi omilostnilo izraelské přečiny proti mezinárodnímu právu a uznalo získání města skrze vojenské akce, sype do této rány sůl, deklaruje odborník. Dodává, že proto je naprosto necitlivé a pobuřující, když šéf Bílého domu doplňuje svou provokaci apelem na Palestince, aby zůstali v klidu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trump ve skutečnosti říká, že se nezajímá o utrpení Palestinců a nespravedlnost a nezákonnost izraelského počínání a že Palestinci by to zkrátka měli přijmout, konstatuje Zogby. Domnívá se, že americký prezident krokem nadbíhá svým krajně pravicovým evangelickým stoupencům a ignoruje názory křesťanské komunity v Palestině, protože den před Trumpovým rozhodnutím zveřejnili představitelé východních křesťanských církví apel, aby výhradní pravomoc Izraele nad městem neuznával.

Další otázkou je běžný život Palestinců v Jeruzalémě a jeho okolí, poukazuje odborník. Připomíná, že východní Jeruzalém byl z velké části odříznut od zbytku západního břehu Jordánu a Izrael zrychlil svou politiku "udušení" Arabů ve městě, kterým je odpírána práce, trpí demolicí domů, zábory pozemků a celou řadou diskriminačních opatření, která porušují základní lidská práva, což silně zkouší jejich výdrž.

Trump o těchto záležitostech mlčí a jeho poznámka "Bůh žehnej Palestincům", kterou zařadil do svého projevu z 6. prosince 2017, byla spíše pokrytectvím než vyjádřením reálného zájmu, které Palestince spíše rozhněvalo, než uklidnilo, tvrdí Zogby. Dodává, že stejně jako si Američané pamatují 7. prosinec coby datum japonského útoku na Pearl Harbor a den ponížení, Arabové a Palestinci takto budou pamatovat na 6. prosinec, kdy Donald Trump zasadil fatální a osudovou ránu míru a spravedlnosti ve Svaté zemi.  

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi Původní zpráva

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

Více souvisejících

Izrael palestina USA (Spojené státy americké) Donald Trump Jeruzalém

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy