Turecko připravilo obžalobu kvůli vraždě novináře Chášukdžího

Istanbulská prokuratura připravila obžalobu 20 lidí, včetně dvou bývalých blízkých spolupracovníků saúdskoarabského korunního prince kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Kritik vlády Saúdské Arábie, který žil před svou smrtí přes rok v exilu v USA, byl zabit v říjnu 2018 v Istanbulu na saúdskoarabském konzulátu, když si šel vyzvednout doklady kvůli svatbě.

Rijád, který tehdy smrt novináře na konzulátu v Istanbulu zprvu popíral, loni odsoudil za zabití Chášukdžího pět lidí k trestu smrti a tři osoby k trestům vězení. Osvobodil ale dva hlavní podezřelé - bývalého poradce korunního prince Saúda Kahtáního a exnáměstka šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmada Asírího. I tyto dva muže istanbulská prokuratura nyní obžalovala, píše Reuters.

S rozsudkem v procesu v Saúdské Arábii, který se konal s vyloučením veřejnosti a médií, loni vyjádřila nespokojenost mimo jiné organizace Novináři bez hranic (RSF), která ho označila za "výsměch".

Spravedlnosti jím nebylo učiněno zadost ani podle Turecka či zvláštní zpravodajky OSN pro lidská práva Agnes Callamardové, která případ vyšetřovala a vraždu označila za "mimosoudní popravu". Doporučila také zahájit vyšetřování korunního prince Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království.

Džamál Chášukdží ve svých článcích kritizoval saúdskoarabské nejvyšší vedení, včetně korunního prince, který loni připustil odpovědnost za vraždu s tím, že "se to stalo to v době, kdy na věci dohlížel". Princ ale odmítl, že by dal k vraždě pokyn.

Chášukdžího zmizení začala jako první prošetřovat turecká prokuratura. Saúdská Arábie nejprve tvrdila, že Chášukdží z konzulátu odešel. Jeho smrt přiznala až po více než dvou týdnech s tím, že byla vykonána zvláštním týmem bez vědomí korunního prince. Prohlídku konzulátu umožnil Rijád až téměř dva týdny po vraždě.

Zabití Chášukdžího bylo podle audiozáznamů citovaných tureckými médii nanejvýš brutální, připomíná agentura AFP. Jeho tělo bylo podle těchto zdrojů patrně rozčtvrceno, odvezeno z budovy a dosud se nenašlo.

Istanbulská prokuratura zakládá svou obžalobu na analýze záznamů z mobilních telefonů podezřelých, z kamer na letišti a v blízkosti konzulátu či na výpovědích svědků.

Vražda vyvolala bezprostředně pobouření řady zemí, které ale nakonec nevedlo k téměř žádným konkrétním krokům vůči Saúdské Arábii, tedy významné ropné velmoci a americkému spojenci na Blízkém východě.

Související

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře Chášukdžího

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek navrhla americkému soudu, aby saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi přiznal imunitu v občanskoprávním řízení týkajícím se vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Bin Salmán je faktickým vládcem své země a nově také premiérem, což by mu mělo zajistit imunitu, uvedla administrativa podle dnešního článku deníku The Guardian. Agentura AP to označila za zásadní změnu v postoji USA.

Více souvisejících

Džamál Chášakdží (novinář) Turecko Saúdská Arábie novináři

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy