Turecko se nechce přidat k západním zemím a zavést přísnější sankce proti Rusku

Turecko se nemíní přidat k západním zemím a zavést přísnější sankce proti Rusku. Dnes to řekl v rozhovoru s tureckou televizí NTV šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. Dodal, že Ankara zavede jen takové sankce, které schválí OSN. Svým přístupem k sankcím si Turecko, které je členem Severoatlantické aliance, chce udržet "politiku rovnováhy" mezi Ruskem a Ukrajinou, informovala agentura EFE.

"Dodržujeme politiku rovnováhy, která je založená na zásadách mezinárodního práva," uvedl ministr zahraničí. Dodal, že jeho země respektuje sankce proti Rusku zavedené na úrovni OSN. "Většina našich západních spojenců chápe a respektuje náš postoj," uvedl Çavuşoglu. Jako příklad uvedl vzdušný prostor. Zatímco Evropská unie a další některé evropské země uzavřely své nebe všem ruským letadlům, Ankara zapověděla svůj vzdušný prostor pouze ruským vojenským letounům.

Turecko se snaží vystupovat v současném konfliktu jako prostředník mezi Ukrajinou a Ruskem a na konci března uspořádalo jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací v Istanbulu. Ankara se nepřidala k sankcím proti Rusku, které schválily Evropská unie, USA či Británie. Ukrajině po začátku války nedodala zbraně. Před konfliktem ale Ankara prodala Kyjevu bezpilotní letouny, které se osvědčily v bojích. Tyto dodávky vyvolaly v Moskvě nelibost.

Çavuşoglu uvedl, že je "mírně optimistický" ohledně toho, zda se podaří dosáhnout klidu zbraní a uspořádat summit mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Situaci by ale podle něj mohlo výrazně zhoršit zesílení bojů na východě Ukrajiny. Šéf turecké diplomacie již dříve uvedl, že "relativně pozitivní naladění", které bylo cítit na jednání v Istanbulu, vyprchalo v souvislosti s informacemi z obcí nedaleko Kyjeva, odkud se stáhla ruská vojska. Ukrajinské úřady uvedly, že tam nalezly těla stovek civilistů zabitých ruskou armádou. Moskva ale odmítá, že by záměrně páchala násilí proti civilnímu obyvatelstvu.

Související

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

Více souvisejících

sankce Rusko Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy