Účastníci bojů v Jemenu přistoupili na dvouměsíční příměří, oznámila OSN

Účastníci bojů v Jemenu přistoupili na dvouměsíční příměří, které začne platit v sobotu. Oznámil to dnes zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Hans Grundberg. Dohoda podle něj zahrnuje otevření přístavu Hudajdá pro lodě s pohonnými hmotami a zprovoznění letiště v Saná.

Grundberg ve svém prohlášení uvedl, že příměří může být prodlouženo, budou-li s tím obě strany souhlasit.

V jemenské válce proti sobě od roku 2014 bojují šíitští povstalečtí Húsíové a jemenská vláda, za niž se roku 2015 postavila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Tato koalice ohlásila jednostranné pozastavení vojenských operací už 30. března.

Jemenská vláda dnes oznámila, že souhlasí s příměřím, jak ho vyjednala OSN. Také Rijád s obsahem příměří navrženým OSN souhlasí. Názor Húsíů zatím znám není, uvádí Reuters.

Pokud bude příměří dodrženo, půjde o první zklidnění zbraní v Jemenu od roku 2016.

Jemenská vláda dnes oznámila, že v rámci dohody s OSN dala příkaz k propuštění vězňů, k zprovoznění letiště v Saná a otevření přístavu Hudajdá pro lodě s pohonnými hmotami.

Ve válce, která je považovaná za zástupný konflikt Íránu, který podporuje Húsíe, a Saúdské Arábie, zahynuly desítky tisíc lidí. Osmdesát procent z 29 milionů Jemenců se kvůli ní neobejde bez humanitární pomoci. Húsíové mají od roku 2014 v rukou hlavní město Saná, ale arabská koalice kontroluje vzdušný prostor na Jemenem a moře v jeho okolí. Uvalila na území ovládané šíity blokádu, což komplikuje zásobování základním zbožím i pohonnými hmotami.

Dohoda o příměří zahrnuje výměnu stovek vězňů včetně 16 Saúdských Arabů a tří Súdánců a také bratra jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, který je v rukou šíitů do roku 2015. Znepřátelené strany v Jemenu si naposledy vězně vyměnily roku 2020. Šlo tehdy o 1000 lidí a výměna byla dohodnuta při mírových jednáních roku 2018.

Související

OSN

OSN odhaduje zpomalení růstu globální ekonomiky na necelá dvě procenta

Růst globální ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,9 procenta z odhadovaných tří procent loni. Bude tak patřit mezi nejnižší za poslední desetiletí. Ve zprávě nazvané World Economic Situation and Prospects to dnes uvedla Organizace spojených národů. Slabší růst způsobí pandemie nemoci covid-19, invaze ruských vojsk na Ukrajinu, vysoká inflace a klimatická krize.

Více souvisejících

OSN Jemen

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Nově zvolenému prezidentovi Pavlovi přijela poblahopřát Zuzana Čaputová

Světoví politici gratulují Pavlovi k vítězství. Čaputová přijela osobně, Zelenskyj poblahopřál v češtině

Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonvá. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO. Největším překvapením byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela Pavlovi poblahopřát osobně.

Aktualizováno před 3 minutami

před 14 minutami

před 30 minutami

před 40 minutami

Petr Pavel

Pavel v projevu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt

Češi si podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, ale bude republikou pohody. Pavel ve svém volebním štábu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt. Na Pražském hradě chce všechny přesvědčit k návratu k nim. Poděkoval všem voličům včetně těch, kteří podpořili jeho protikandidáta Andreje Babiše (ANO). Doplnil, že v této zemi nevidí poražené voliče.

před 50 minutami

před 56 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Danuše Nerudová a Petr Pavel

Nerudová, Vystrčil i Stanjura. Politici už gratulují Pavlovi k vítězství

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už gratulují Petru Pavlovi ke zvolení hlavou státu. Po sečtení dvou pětin hlasů vede Pavel nad předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem s rozdílem zhruba deseti procentních bodů.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pavel přesunul štáb do větších prostor. Zájem budí i mezi zahraničními novináři

Pro druhé kolo přesunul Petr Pavel volební štáb do pražského Fóra Karlín, kam se tentokrát dostavili i jeho podporovatelé odění ve flanelových košilích. Právě oni odpočítávali poslední vteřiny do uzavření volebních místností a oslavovali první sečtené výsledky. Sám favorit letošní prezidentské volby přijel s předstihem oproti plánu už dvacet minut před 14. hodinou. Jeho příjezd doprovázel především velký zájem médií, nejen těch českých, ale především zahraničních.

před 1 hodinou

Petr Pavel

Prezidentem se stane podle predikcí Pavel, predikce ukázaly, kolik získá procent hlasů

Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro CNN Prima News zvítězí generál ve výslužbě Petr Pavel. Jeho očekávaný zisk bude údajů po sečtení hlasů z poloviny okrsků 58,24 procenta hlasů. Stejný výsledek pro Pavla předpokládala společnost Blindspot AI. Předsedu opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše tak čeká v prezidentské volbě podle prognóz porážka.

před 2 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Vítěz voleb se stane prezidentem až za 39 dní. Co se během nich může stát?

Úderem 14. hodiny komisaři uzavřeli volební místnosti a začalo sčítání, jehož výsledky se dozvíme zřejmě ještě během odpoledne. Vítěz nahradí ve funkci prezidenta republiky Miloše Zemana na dalších pět let. Období mezi výsledkem voleb a inaugurací nové hlavy státu však trvá ještě necelé dva měsíce. 

před 2 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Voliči rozhodli. Prezidentem bude favorizovaný Pavel, nebo šéf ANO Babiš

Letošní vybírání budoucího českého prezidenta ve 14:00 skončilo. Stal se jím někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel, nebo expremiér, předseda a poslanec ANO Andrej Babiš. Pavla favorizovaly předvolební průzkumy i sázkové kurzy, i když první volební kolo vyhrál jen těsně. Volební účast by s ohledem na zvýšený zájem voličů mohla být opět rekordní a přesáhnout 70 procent.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Olaf Scholz

Páteční atentát v Jeruzalémě odsoudili Macron a Scholz

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz dnes odsoudili páteční útok na synagogu v Jeruzalémě, při kterém zemřelo sedm věřících. Píše to agentura AFP. V noci na dnešek ohledně atentátu hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem americký prezident Joe Biden, který střelbu označil za útok na civilizovaný svět.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Třináctiletý střelec dnes v Jeruzalémě postřelil dva muže

Při střelbě v Jeruzalémě byli dnes dopoledne zraněni dva lidé, uvádí agentury s odkazem na izraelské záchranáře. Jejich stav je středně těžký až vážný. Policie oznámila, že se jednalo o teroristický čin a že útočník byl zneškodněn. Tím byl podle ní teprve třináctiletý Palestinec.

Zdroj: ČTK

Další zprávy