Účastníci bojů v Jemenu přistoupili na dvouměsíční příměří, oznámila OSN

Účastníci bojů v Jemenu přistoupili na dvouměsíční příměří, které začne platit v sobotu. Oznámil to dnes zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Hans Grundberg. Dohoda podle něj zahrnuje otevření přístavu Hudajdá pro lodě s pohonnými hmotami a zprovoznění letiště v Saná.

Grundberg ve svém prohlášení uvedl, že příměří může být prodlouženo, budou-li s tím obě strany souhlasit.

V jemenské válce proti sobě od roku 2014 bojují šíitští povstalečtí Húsíové a jemenská vláda, za niž se roku 2015 postavila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Tato koalice ohlásila jednostranné pozastavení vojenských operací už 30. března.

Jemenská vláda dnes oznámila, že souhlasí s příměřím, jak ho vyjednala OSN. Také Rijád s obsahem příměří navrženým OSN souhlasí. Názor Húsíů zatím znám není, uvádí Reuters.

Pokud bude příměří dodrženo, půjde o první zklidnění zbraní v Jemenu od roku 2016.

Jemenská vláda dnes oznámila, že v rámci dohody s OSN dala příkaz k propuštění vězňů, k zprovoznění letiště v Saná a otevření přístavu Hudajdá pro lodě s pohonnými hmotami.

Ve válce, která je považovaná za zástupný konflikt Íránu, který podporuje Húsíe, a Saúdské Arábie, zahynuly desítky tisíc lidí. Osmdesát procent z 29 milionů Jemenců se kvůli ní neobejde bez humanitární pomoci. Húsíové mají od roku 2014 v rukou hlavní město Saná, ale arabská koalice kontroluje vzdušný prostor na Jemenem a moře v jeho okolí. Uvalila na území ovládané šíity blokádu, což komplikuje zásobování základním zbožím i pohonnými hmotami.

Dohoda o příměří zahrnuje výměnu stovek vězňů včetně 16 Saúdských Arabů a tří Súdánců a také bratra jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, který je v rukou šíitů do roku 2015. Znepřátelené strany v Jemenu si naposledy vězně vyměnily roku 2020. Šlo tehdy o 1000 lidí a výměna byla dohodnuta při mírových jednáních roku 2018.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN Jemen

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy