USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček F-35. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. USA vyřadily Turecko z programu výroby a dodávky strojů F-35, když Ankara koupila ruský protiletadlový systém S-400. Podle Washingtonu může tento systém americké F-35 ohrozit.

Agentura Reuters nedávno oznámila, že Turecko požádalo USA o možnost koupit 40 strojů F-16 a 80 souprav na modernizaci vojenských letadel, které už má.

Erdogan dnes řekl před cestou do Afriky, že Turecko chce náhradu za své investice do programu F-35 a že o tom s USA stále vyjednává. "V rámci programu F-35 jsme zaplatili 1,4 miliardy dolarů (30 miliard korun) a USA nám udělaly tento návrh jako náhradu za naši platbu. Řekli jsme, že je třeba udělat vše potřebné k zajištění obrany naší země," řekl Erdogan. Nové stroje F-16 podle něj pomohou rozšířit turecké vojenské letectvo.

Ankara si původně objednala 100 stíhaček F-35, jež vyrábí firma Lockheed Martin. USA ale Turecko v roce 2019 z programu vyřadily kvůli tomu, že nakoupilo ruský systém protiletadlové raketové obrany S-400.

Reuters píše, že vztahy mezi dvěma členskými státy NATO jsou v posledních pěti letech neklidné. Ankaru a Washington rozděluje politika vůči Sýrii, upevňování vztahů Ankary s Moskvou, její námořní ambice ve východním Středomoří, obvinění turecké státní banky v USA a stav lidských práv v Turecku.

USA za nákup systému S-400 uvalily loni sankce na šéfa tureckého ředitelství obranného průmyslu a tři zaměstnance. Od té doby Spojené státy nabádají Turecko, aby nenakupovalo další ruské zbrojní systémy. Erdogan ale počítá s nákupem další várky S-400.

Reuters také upozornil, že prodej stíhaček Turecku se bude těžko prosazovat v Kongresu, v němž převládají negativní postoje vůči Turecku. Zároveň se ale Kongres shoduje na tom, že administrativa prezidenta Joea Bidena musí dále tlačit na Ankaru v otázce ruských zbraní a dodržování lidských práv.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan F-16 Turecko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy