Jeden z ropných tankerů plujících v Ománském zálivu minulý týden zasáhl nejspíše sebevražedný dron, který usmrtil dva členy posádky, připomíná Elisabeth Brawová, analytička z think tanku American Enterprise Institute. V komentáři pro server Politico dodává, že o pár dní později vyslalo několik plavidel v nedalekém Hormuzském průlivu nouzový signál, zatímco na palubu jiného pronikli ozbrojenci, zřejmě íránští vojáci.
Hrozba pro běžné zákazníky
Situace je pro všechny zainteresované strany prekérní, nepochybuje autorka komentáře. Důvod k obavám podle ní mají ale všichni, jelikož dnešní globální doprava je tak efektivní, že 80 % objednávek dorazí k zákazníkům včas, tudíž je berou za potvrzené.
Situace okolo lodi Mercer Street ovšem ukazuje, že doprava je ve skutečnosti velmi zranitelná, míní Brawová. Dodává, že stoupající námořní agrese může ohrozit i běžné zákazníky.
Spojené státy, Velká Británie a Izrael viní z útoku v Ománském zálivu Írán a tvrdí, že íránská stopa je v incidentu lodi plující pod liberijskou vlajkou jistá, uvádí analytička. Poukazuje, že loď patří japonské firmě, kterou spravuje britská společnost izraelského miliardáře Eyala Ofera.
"Írán útok na Mercer Street popírá a neobjevily se žádné záběry z incidentu, ale většina dopravních analytiků zemi rovněž podezírá," píše Brawová. Zmiňuje i další incident, při kterém se na měli na tanker Asphalt Princess plavící se pod panamskou vlajkou nalodit v Hormuzském průlivu ozbrojení muži, zřejmě vyslaní Íránem, přičemž ostatní v oblasti plavidla začala hlásit náhle problémy s ovládáním.
Autorka komentáře zmiňuje názor jiného analytika, Cormaca McGarryho, že probíhá stínový konflikt mezi Íránem a Izraelem, uprostřed něhož se ocitly obchodní lodě. McGarry věří, že k útoku na Mercer Street došlo kvůli jejímu napojení na izraelského miliardáře, přičemž jde o výhodný způsob, jelikož jde zapírat vinu a vyhnout se přímému útoku na nepřítele.
Brawová nicméně výše popsané události hodnotí jako pouhý poslední z mnoha incidentů, v nichž figurují nákladní lodě plující skrze Ománský záliv a Hormuzský průliv. Vysvětluje, že jde o klíčové tepny globalizované ekonomiky, skrze které proudí velké množství ropy a dalšího důležitého zboží, přičemž se v oblasti prakticky kdykoliv nachází mnoho desítek plavidel vlastněných západními firmami, které však plují pod vlajkami jiných států, například zmíněné Libérie.
"Jak zintenzivňuje stínová válka mezi Íránem a Izraelem a Íránem a Saúdskou Arábií, tyto nákladní lodě - bez jejichž nákladu by firmy po celém světě musely zastavit své operace - čelí riziku pouze kvůli svému napojení na konkrétní zemi," pokračuje analytička. Připomíná, že v předchozích letech se předpokládalo, že Izrael použil miny k útoku na několik íránských tankerů převážejících ropu ze Sýrie, zatímco Írán rozlišnými způsoby útočil na plavidla napojená na židovský stát.
Zranitelnost globálního obchodu
Brawová odkazuje na poznatek experta na námořní dopravu Simona Lockwooda a makléře Willise Watsona, že jde v krátké době již o čtvrtý incident v Ománském zálivu, kdy se cílem stala loď s vazbou na Izrael. Před dvěma lety byla například zadržena loď Stena Impero - zřejmě íránskými Revolučními gardami -, a to kvůli své vazbě na Velkou Británii, která krátce předtím naopak zajistila íránský tanker podezřelý z pokusu porušit evropské sankce vůči Sýrii, nastiňuje analytička.
Lodě přepravující zboží se dnes běžně brání proti pirátům, tudíž Mercer Street měla na palubě stráž, avšak nejsou schopné odrážet útoky nepřátelských států, vysvětluje Brawová. Zmiňuje obavy Cormaca McGarryho, že Írán by eskalací takových útoků v Hormuzském průlivu mohl výrazně narušit globální dodavatelské řetězce, a to do také míry, že hackerský útok na ropovod Colonial Pipeline či ropné embargo zemí OPEC z roku 1073 by ve srovnání působily jako pouhé menší nepříjemnosti.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Zranitelnost globálního obchodu ze strany narušení dodávek ukázala i letošní vlna koronavirových nákaz v čínském přístavu Jen-tchien, který je se zhruba 13 miliony odbavených kontejnerů třetím nejvytíženějším na světě, uvádí analytička. Poukazuje, že v květnu musel přístav kvůli šířící se nemoci částečně zastavit provoz, což vyvolalo tak masivní zpoždění, že se globální maloobchod strachuje o vánoční tržby.
To, že epidemie v čínském přístavu dokáže zastavit přípravy na vánoční prodeje, by mělo znepokojit každého, kdo se zabývá globální ekonomikou, deklaruje autorka komentáře. Ukazuje se podle ní riziko spojené se zástupnou válkou mezi Izraelem a Íránem vedenou skrze útoky na nákladní lodě.
"Pokud je v pohybu méně nákladu a cestuje déle, zasáhne to peněženky spotřebitelů. A důvěra v dodávky klesá," cituje Brawová experta Lockwooda. Dodává, že mnozí sice bedlivě nesledují dlouhodobé nepřátelství mezi Íránem a Izraelem, ale zajímá je pohodlný každodenní život, tudíž by možná měli dopravě v Hormuzském průlivu věnovat větší pozornost.
Související
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
Írán: Nový útok na Izrael je nevyhnutelný
Írán , Izrael , Hormuzský průliv , tankery , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
před 1 hodinou
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
před 2 hodinami
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
před 2 hodinami
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
před 3 hodinami
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
před 4 hodinami
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
před 5 hodinami
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
před 5 hodinami
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
před 5 hodinami
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
před 6 hodinami
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
před 7 hodinami
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
před 8 hodinami
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
před 8 hodinami
Trump zažaloval televizní stanici CBS
před 9 hodinami
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
před 9 hodinami
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
před 10 hodinami
Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů
před 10 hodinami
Rozzuřený dav se vrhnul na krále Filipa. Proti obětem záplav zasáhla policie
před 10 hodinami
Trump lituje, že přiznal porážku. Neměl jsem odcházet z Bílého domu, prohlásil
před 12 hodinami
Počasí se příští víkend mírně oteplí, přesto bude chladné
včera
Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách
Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.
Zdroj: Adam Skála