NÁZOR: Útoky na tankery ohrožují globální ekonomiku, varuje analytička

Jeden z ropných tankerů plujících v Ománském zálivu minulý týden zasáhl nejspíše sebevražedný dron, který usmrtil dva členy posádky, připomíná Elisabeth Brawová, analytička z think tanku American Enterprise Institute. V komentáři pro server Politico dodává, že o pár dní později vyslalo několik plavidel v nedalekém Hormuzském průlivu nouzový signál, zatímco na palubu jiného pronikli ozbrojenci, zřejmě íránští vojáci.

Hrozba pro běžné zákazníky

Situace je pro všechny zainteresované strany prekérní, nepochybuje autorka komentáře. Důvod k obavám podle ní mají ale všichni, jelikož dnešní globální doprava je tak efektivní, že 80 % objednávek dorazí k zákazníkům včas, tudíž je berou za potvrzené.

Situace okolo lodi Mercer Street ovšem ukazuje, že doprava je ve skutečnosti velmi zranitelná, míní Brawová. Dodává, že stoupající námořní agrese může ohrozit i běžné zákazníky.

Spojené státy, Velká Británie a Izrael viní z útoku v Ománském zálivu Írán a tvrdí, že íránská stopa je v incidentu lodi plující pod liberijskou vlajkou jistá, uvádí analytička. Poukazuje, že loď patří japonské firmě, kterou spravuje britská společnost izraelského miliardáře Eyala Ofera.

"Írán útok na Mercer Street popírá a neobjevily se žádné záběry z incidentu, ale většina dopravních analytiků zemi rovněž podezírá," píše Brawová. Zmiňuje i další incident, při kterém se na měli na tanker Asphalt Princess plavící se pod panamskou vlajkou nalodit v Hormuzském průlivu ozbrojení muži, zřejmě vyslaní Íránem, přičemž ostatní v oblasti plavidla začala hlásit náhle problémy s ovládáním.

Autorka komentáře zmiňuje názor jiného analytika, Cormaca McGarryho, že probíhá stínový konflikt mezi Íránem a Izraelem, uprostřed něhož se ocitly obchodní lodě. McGarry věří, že k útoku na Mercer Street došlo kvůli jejímu napojení na izraelského miliardáře, přičemž jde o výhodný způsob, jelikož jde zapírat vinu a vyhnout se přímému útoku na nepřítele.

Brawová nicméně výše popsané události hodnotí jako pouhý poslední z mnoha incidentů, v nichž figurují nákladní lodě plující skrze Ománský záliv a Hormuzský průliv. Vysvětluje, že jde o klíčové tepny globalizované ekonomiky, skrze které proudí velké množství ropy a dalšího důležitého zboží, přičemž se v oblasti prakticky kdykoliv nachází mnoho desítek plavidel vlastněných západními firmami, které však plují pod vlajkami jiných států, například zmíněné Libérie.

"Jak zintenzivňuje stínová válka mezi Íránem a Izraelem a Íránem a Saúdskou Arábií, tyto nákladní lodě - bez jejichž nákladu by firmy po celém světě musely zastavit své operace - čelí riziku pouze kvůli svému napojení na konkrétní zemi," pokračuje analytička. Připomíná, že v předchozích letech se předpokládalo, že Izrael použil miny k útoku na několik íránských tankerů převážejících ropu ze Sýrie, zatímco Írán rozlišnými způsoby útočil na plavidla napojená na židovský stát.

Zranitelnost globálního obchodu

Brawová odkazuje na poznatek experta na námořní dopravu Simona Lockwooda a makléře Willise Watsona, že jde v krátké době již o čtvrtý incident v Ománském zálivu, kdy se cílem stala loď s vazbou na Izrael. Před dvěma lety byla například zadržena loď Stena Impero - zřejmě íránskými Revolučními gardami -, a to kvůli své vazbě na Velkou Británii, která krátce předtím naopak zajistila íránský tanker podezřelý z pokusu porušit evropské sankce vůči Sýrii, nastiňuje analytička.

Lodě přepravující zboží se dnes běžně brání proti pirátům, tudíž Mercer Street měla na palubě stráž, avšak nejsou schopné odrážet útoky nepřátelských států, vysvětluje Brawová. Zmiňuje obavy Cormaca McGarryho, že Írán by eskalací takových útoků v Hormuzském průlivu mohl výrazně narušit globální dodavatelské řetězce, a to do také míry, že hackerský útok na ropovod Colonial Pipeline či ropné embargo zemí OPEC z roku 1073 by ve srovnání působily jako pouhé menší nepříjemnosti.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zranitelnost globálního obchodu ze strany narušení dodávek ukázala i letošní vlna koronavirových nákaz v čínském přístavu Jen-tchien, který je se zhruba 13 miliony odbavených kontejnerů třetím nejvytíženějším na světě, uvádí analytička. Poukazuje, že v květnu musel přístav kvůli šířící se nemoci částečně zastavit provoz, což vyvolalo tak masivní zpoždění, že se globální maloobchod strachuje o vánoční tržby.  

To, že epidemie v čínském přístavu dokáže zastavit přípravy na vánoční prodeje, by mělo znepokojit každého, kdo se zabývá globální ekonomikou, deklaruje autorka komentáře. Ukazuje se podle ní riziko spojené se zástupnou válkou mezi Izraelem a Íránem vedenou skrze útoky na nákladní lodě.

"Pokud je v pohybu méně nákladu a cestuje déle, zasáhne to peněženky spotřebitelů. A důvěra v dodávky klesá," cituje Brawová experta Lockwooda. Dodává, že mnozí sice bedlivě nesledují dlouhodobé nepřátelství mezi Íránem a Izraelem, ale zajímá je pohodlný každodenní život, tudíž by možná měli dopravě v Hormuzském průlivu věnovat větší pozornost.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Izrael Hormuzský průliv tankery Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy