V Idlibu potvrzen první případ koronaviru. Rostou obavy o migranty v syrských táborech

V převážně rebely ovládané severozápadní syrské provincii Idlib se potvrdil první případ nákazy koronavirem, což vyvolává obavy z možného devastujícího dopadu šíření nemoci covid-19 v přeplněných uprchlických táborech. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

V severozápadní Sýrii nyní působí džihádisté i opoziční skupiny a žije tam mnoho dalších lidí z jiných koutů Sýrie, které s pomocí Ruska dobyl zpět prezident Bašár Asad. 

Koronavirus se potvrdil u lékaře v nemocnici v Idlibu blízko hranice s Tureckem, uvedla BBC. Doktor nastoupil do izolace a úřady se snaží vystopovat lidi, se kterými přišel do styku. Nemocnice, kde lékař pracoval, byla uzavřena, uvedl zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v Turecku.

Humanitární organizace už několik měsíců důrazně upozorňují na riziko šíření koronaviru v severozápadní Sýrii. Loni syrská vláda zahájila ofenzivu s cílem dobýt Idlib, který je poslední baštou odpůrců vlády prezidenta Asada. Téměř milion Syřanů v tomto regionu byl od minulého prosince přinucen opustit své domovy. Mnozí z nich nyní žijí v přeplněných táborech, které nemají adekvátní lékařská zařízení, ani dostatek čisté vody. Panují proto obavy z toho, že by se mezi těmito zranitelnými lidmi koronavirus šířil extrémně rychle, což by představovalo zátěž pro už tak konfliktem zdevastovaný zdravotní systém. V Sýrii, kde zuří občanská válka od roku 2011, je podle odhadů vnitřně vysídleno šest milionů lidí.

V Idlibu nyní platí křehké příměří. Podle mezinárodní nadace na ochranu dětí Save the Children musí klid zbraní pokračovat, aby vůbec byla šance možné šíření covidu-19 v regionu zastavit.

V Sýrii se dosud nákaza podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) potvrdila u 372 lidí, z nichž 14 zemřelo. Vzhledem k nízké míře testování se však předpokládá, že skutečný počet infikovaných a úmrtí je vyšší. K 30. červnu bylo podle Save the Children v severozápadní Sýrii provedeno jen 1661 testů. Nadace uvedla, že ví jen o jednom zařízení, které je tam vyhodnocuje.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize Bašár Asad uprchlické tábory uprchlíci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 30 minutami

před 54 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek uvedla, že Rusko je ochotné zvažovat mírové návrhy týkající se konfliktu na Ukrajině, pokud budou „realistické“ a budou zohledňovat zájmy Moskvy i situaci „na místě“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy