V Íránu popravili údajného špióna, trest smrti potvrzen pro tři účastníky protivládních protestů

V Íránu popravili bývalého pracovníka ministerstva obrany usvědčeného ze špionáže pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Oznámily to dnes íránské justiční úřady.

Podle jejich informací byl Rezá Asgarí popraven minulý týden. V minulosti pracoval v oddělení pro letectví na teheránském ministerstvu obrany a v roce 2016 odešel do důchodu.

"Ve svém posledním pracovním roce se připojil k CIA, prodal jí informace o našich střelách a vzal za to peníze. Byl dopaden, postaven před soud a odsouzen k smrti," řekl podle agentury AP mluvčí íránské justice Gholámhosejn Esmáílí.

Za podobných okolností v minulosti Íránci popravili dalšího údajného špiona Džalála Hádžízavára. Také on pracoval na ministerstvu obrany a u soudu se přiznal, že byl placen za špionáž pro CIA. Na této činnosti se podílela údajně i jeho manželka, která byla odsouzena k 15 letům vězení.

Íránský nejvyšší soud potvrdil rozsudky smrti nad třemi účastníky loňských protivládních demonstrací. Oznámil to dnes mluvčí íránské justice. Obhájci odsouzených, jimž je mezi 26 a 28 lety, hodlají požádat o zopakování soudu.

Nejvyšší soud rozhodoval v odvolacím řízení proti rozhodnutí soudu nižší instance. Mluvčí justice Gholámhosejn Esmáílí oznámil, že původní rozsudky byly potvrzeny. Dva z odsouzených byli podle něj zadrženi při ozbrojeném útoku. Z důkazů získaných z jejich telefonů je prý zřejmé, že se podíleli na založení požárů bank, veřejných budov a autobusů.

Íránci loni na podzim začali protestovat nejprve kvůli prudkému nárůstu cen pohonných hmot, později se demonstrace rozšířily do mnoha měst a přerostly v protivládní protesty. Účastníci útočili na policejní stanice, obchody, banky i benzinové pumpy. Úřady ve snaze hnutí zastavit na týden přerušily přístup k internetu.

Esmáílí tvrdil, že odsouzení události "filmovali a zasílali záběry zahraničním tiskovým agenturám".

Obhajoba verdikt kritizovala a upozornila, že obhájci jednotlivých obžalovaných neměli přístup k dokumentaci. Jeden z nich sdělil, že tři odsouzení se manifestací zúčastnili, protože "je rostoucí cena benzinu zasáhla".

Reformátorský list Šark napsal, že mezi odsouzenými jsou dva studenti a jeden prodavač mobilních telefonů. Obhájce Mostafá Nílí sdělil, že obhajoba bude požadovat nový proces. Všichni tři podle něj trvají na tom, že nic nezapalovali ani neničili a že proti nim neexistuje žádný usvědčující dokument. Své vlastní přiznání k činům při procesu odvolali.

Podle Washingtonu při protestech přišlo o život přes 1000 lidí, nezávislí experti, kteří pracují pro Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva, uvádějí, že o život zřejmě přišlo kolem 400 lidí. Íránské úřady přiznaly 230 mrtvých. Írán patří k zemím s nejvyšším počtem vykonaných poprav.

Související

Armita Garavandová

Zemřela íránská dívka Armíta Gerávandová, která skončila v nemocnici po střetu s policií kvůli šátku

Šestnáctiletá Armíta Gerávandová zemřela v íránské nemocnici po několikatýdenním kómatu. Podle zpráv nevládních organizací ji na počátku tohoto měsíce zastavila íránská mravnostní policie v teheránském metru kvůli hidžábu, který neměla na hlavě. Informovala o tom íránská státní agentura IRNA. Aktivisté v oblasti lidských práv tvrdí, že Gerávandovou mohla napadnout policie provádějící dohled nad nošením šátku ve veřejném prostoru.

Více souvisejících

Írán popravy špionáž CIA

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy