V Íránu popravili údajného špióna, trest smrti potvrzen pro tři účastníky protivládních protestů

V Íránu popravili bývalého pracovníka ministerstva obrany usvědčeného ze špionáže pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Oznámily to dnes íránské justiční úřady.

Podle jejich informací byl Rezá Asgarí popraven minulý týden. V minulosti pracoval v oddělení pro letectví na teheránském ministerstvu obrany a v roce 2016 odešel do důchodu.

"Ve svém posledním pracovním roce se připojil k CIA, prodal jí informace o našich střelách a vzal za to peníze. Byl dopaden, postaven před soud a odsouzen k smrti," řekl podle agentury AP mluvčí íránské justice Gholámhosejn Esmáílí.

Za podobných okolností v minulosti Íránci popravili dalšího údajného špiona Džalála Hádžízavára. Také on pracoval na ministerstvu obrany a u soudu se přiznal, že byl placen za špionáž pro CIA. Na této činnosti se podílela údajně i jeho manželka, která byla odsouzena k 15 letům vězení.

Íránský nejvyšší soud potvrdil rozsudky smrti nad třemi účastníky loňských protivládních demonstrací. Oznámil to dnes mluvčí íránské justice. Obhájci odsouzených, jimž je mezi 26 a 28 lety, hodlají požádat o zopakování soudu.

Nejvyšší soud rozhodoval v odvolacím řízení proti rozhodnutí soudu nižší instance. Mluvčí justice Gholámhosejn Esmáílí oznámil, že původní rozsudky byly potvrzeny. Dva z odsouzených byli podle něj zadrženi při ozbrojeném útoku. Z důkazů získaných z jejich telefonů je prý zřejmé, že se podíleli na založení požárů bank, veřejných budov a autobusů.

Íránci loni na podzim začali protestovat nejprve kvůli prudkému nárůstu cen pohonných hmot, později se demonstrace rozšířily do mnoha měst a přerostly v protivládní protesty. Účastníci útočili na policejní stanice, obchody, banky i benzinové pumpy. Úřady ve snaze hnutí zastavit na týden přerušily přístup k internetu.

Esmáílí tvrdil, že odsouzení události "filmovali a zasílali záběry zahraničním tiskovým agenturám".

Obhajoba verdikt kritizovala a upozornila, že obhájci jednotlivých obžalovaných neměli přístup k dokumentaci. Jeden z nich sdělil, že tři odsouzení se manifestací zúčastnili, protože "je rostoucí cena benzinu zasáhla".

Reformátorský list Šark napsal, že mezi odsouzenými jsou dva studenti a jeden prodavač mobilních telefonů. Obhájce Mostafá Nílí sdělil, že obhajoba bude požadovat nový proces. Všichni tři podle něj trvají na tom, že nic nezapalovali ani neničili a že proti nim neexistuje žádný usvědčující dokument. Své vlastní přiznání k činům při procesu odvolali.

Podle Washingtonu při protestech přišlo o život přes 1000 lidí, nezávislí experti, kteří pracují pro Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva, uvádějí, že o život zřejmě přišlo kolem 400 lidí. Íránské úřady přiznaly 230 mrtvých. Írán patří k zemím s nejvyšším počtem vykonaných poprav.

Související

Více souvisejících

Írán popravy špionáž CIA

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Aktualizováno před 41 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 7 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy