V Kunduzu se odpálil sebevražedný atentátník, zabil nejméně deset lidí

Sebevražedný atentátník islamistického hnutí Tálibán dnes v severoafghánském Kunduzu zabil nejméně deset vládních vojáků a civilistů, uvedla agentura Reuters. Stalo se tak v době masivního útoku Tálibánu na toto město. Podle mluvčího prezidenta Ašrafa Ghaního armáda útok částečně odrazila, v ulicích se však stále bojuje.

Atentátník se sebevražednou vestou se odpálil večer mezi vládními vojáky na centrálním náměstí v Kunduzu. Podle agentury DPA byli ve chvíli útoku přítomni také novináři.

Agentura Reuters ještě před atentátem uvedla, že boje v Kunduzu si dosud vyžádaly životy nejméně tří civilistů a 71 jich bylo zraněno.

Kunduz leží na strategické křižovatce mezi severem země a metropolí Kábulem a má přes 260.000 obyvatel. Tálibán se města v minulosti několikrát zmocnil, poprvé v roce 2015. Podle člena vedení provincie Ghuláma Rabbáního začal nynější útok stovek Tálibánců dnes hodinu po půlnoci místního času. Zabrali při něm několik čtvrtí a významných budov, včetně nemocnice či elektrické rozvodny.

Postup povstalců pomohly zpomalit nálety a přivolané posily. Znovudobývání území je ale s ohledem na přítomnost množství civilistů pomalé a podle DPA se vládním jednotkám dosud podařilo získat z rukou Tálibánu pouze jednu čtvrť.

V kunduzské nemocnici drželi bojovníci Tálibánu pacienty jako rukojmí, uvedla AP. Podle šéfa zdravotnických zařízení v provinci Esanulláha Fazelího ale později objekt opustili poté, co je o to personál požádal s ohledem na bezpečnost nemocných. "Svým způsobem jsme vděčni, že Tálibán přijal to, co mu říkali," řekl Fazelí.

Mluvčí prezidenta Ghaního prohlásil, že Tálibán "jako vždy zaujal pozice v oblastech s civilisty" a že vládní vojáci útok odrážejí. Ministr obrany Asadulláh Chálid odpoledne řekl, že armáda do Kunduzu urychleně přesunula posily z Kábulu a že již "velice brzy" bude moci oznámit, že město a jeho okolí je zbavené Tálibánu.

Podle ministerstva obrany zahynulo při pozemním i leteckém protiútoku nejméně 60 příslušníků Tálibánu. Jeden nálet prý usmrtil 20 povstalců, včetně dvou velitelů. Radikální hnutí své údajné ztráty nekomentovalo, stejně tak se nevyjádřilo ministerstvo obrany k bilanci obětí z řad vládních jednotek.

Tálibán v současné době vyjednává s USA v Kataru o ukončení afghánského občanského konfliktu a obě strany tvrdí, že jsou blízko dohodě. V Afghánistánu je 20.000 zahraničních vojáků, většina z nich jsou Američané. Válka, která v zemi trvá od roku 2001, si podle odhadů vyžádala životy 31.000 civilistů.

Vládu Tálibánu svrhla v listopadu 2001 mezinárodní koalice vedená Američany, kteří tak reagovali na teroristické útoky v USA z 11. září téhož roku, jejichž strůjci měli podporu afghánského režimu. Od té doby ovšem pozice Tálibánu postupně sílí; nyní povstalci ovládají zhruba polovinu Afghánistánu a požadují, aby ze země odešly veškeré zahraniční jednotky. Na útoky podobné tomu dnešnímu v Kunduzu se pohlíží jako na snahu Tálibánu upevnit si vyjednávací pozici.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán sebevražedný atentát

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 51 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy