V Sýrii opět došlo na nálety, nejméně 15 mrtvých v Idlíbu

Patnáct mrtvých si dnes vyžádaly nálety na tržiště a průmyslovou oblast v provincii Idlib, která leží na severozápadě Sýrie. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), podle níž za bombardováním stojí armáda syrského prezidenta Bašára Asada. V Idlibu by přitom nyní mělo platit příměří. O klidu zbraní minulý týden informovaly Rusko, které je spojencem Damašku, a Turecko, jež stojí na straně některých povstaleckých skupin.

SOHR nejprve uváděla, že si nálety vyžádaly životy devíti civilistů, později informovala, že o život přišlo 15 lidí. Stejnou bilanci uvedla i organizace dobrovolných záchranářů operujících v povstaleckých oblastech známá jako Bílé přilby, podle níž bylo zabito 15 lidí a dalších 65 bylo zraněno, většina z nich vážně. Bombardování podle organizace zasáhlo tržiště se zeleninou a průmyslovou oblast ve městě Idlib odpoledne, když bylo na místě mnoho lidí. Jeden člověk zabitý při náletu byl členem Bílých přileb, uvedla organizace.

Moskva, která je hlavním spojencem syrského režimu, 9. ledna oznámila, že bylo v Idlibu dohodnuto příměří. To později potvrdilo Turecko s tím, že klid zbraní má platit od neděle 12. ledna. SOHR dnes nicméně informovala, že na různých místech provincie syrské a ruské letouny podnikly více než 100 náletů, přičemž region bombardovala letadla syrské armády i Ruska. Zpravodaj AFP uvedl, že viděl v několika vozidlech v provincii zaklíněné ohořelé lidské končetiny.

Damašek usiluje o dobytí celého Idlibu, jehož značnou část kontroluje někdejší syrská odnož teroristické sítě Al-Káida, skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a menší skupiny odpůrců Asadovy vlády.

Od konce dubna do konce srpna syrský režim s podporou Ruska bombardování Idlibu zesílil. Násilí v oblasti si podle SOHR vyžádalo životy téměř 1000 civilistů. Moskva oznámila, že má v regionu platit klid zbraní, už na konci srpna. Boje nicméně krátce nato pokračovaly. V sobotu při náletech v Idlibu podle agentury AFP přišlo o život nejméně 18 civilistů včetně šesti dětí.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se během let zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si vyžádalo už nejméně 400.000 lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace, muselo opustit své domovy. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí. Do bojů se na straně prezidenta Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie SOHR (Syrské organizace pro lidská práva) Bašár Asad

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 4 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy