Tvrdé boje v Jemenu: Saúdové sestřelili rebelům dron, strategický přístav v ohrožení

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábii dnes sestřelila bezpilotní letoun vyslaný jemenskými šíitskými povstalci známými jako Húsíové, který mířil na saúdskoarabskou leteckou základnu. S odkazem na vyjádření představitele koalice o tom informovala agentura Reuters. Mluvčí Húsíů uvedl, že jejich síly zaútočily drony na dvě saúdskoarabská letiště.

"Koaliční síly zachytily a sestřelily dron, který letěl z města Saná směrem k rezidenční čtvrti ve (městě) Chamís Mušajt," uvedl mluvčí.

Představitel Húsíů předtím uvedl, že bezpilotní letouny mířily na kontrolní věže letiště Abhá na jihozápadě Saúdské Arábie a letecké základny Chamís Mušajt. Obě přistávací plochy jsou od sebe vzdálené jen několik desítek kilometrů.

Húsuiové nedávno sestřelili americký dron:

Húsíové, kteří jsou napojeni na Írán a kontrolují jemenské hlavní město Saná, v posledních měsících zesilují útoky na cíle v Saúdské Arábii. Koalice v reakci na to míří na vojenské cíle povstalců v Jemenu, především v okolí hlavního města.

Vyhrocování násilností mezi oběma stranami podle Reuters ohrožuje dohodu o klidu zbraní a stažení vojsk z jemenského přístavu Hudajdá. Ten se stal hlavním bodem zájmu minulý rok, kdy se ho koaliční síly snažily ovládnout.

Přístav je životně důležitou zásobovací trasou pro miliony jemenských obyvatel. Kvůli přetrvávajícímu konfliktu panuje v zemi již několik let hluboká humanitární krize.

Související

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper Komentář

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?
Íránský dron Šáhid-136

Kovové střepiny a separátní nálože. Íránci poskytují Rusům ničivé sebevražedné drony

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského situace u Bachmutu není začátkem velké protiofenzivy. Armáda potřebuje delší přípravu spojenou s dodávkami raket dlouhého doletu a sebevražedných dronů, především z Británie. Na druhé straně Rusové podnikají podobné přípravy. Hlavice bezpilotních letounů Shahed (Šáhid), které jim po stovkách dodávají Íránci, jsou „obohacené“ o menší separátní nálože a kovové střepiny. 

Více souvisejících

Bezpilotní letouny Saúdská Arábie Jemen

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 40 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy