Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského situace u Bachmutu není začátkem velké protiofenzivy. Armáda potřebuje delší přípravu spojenou s dodávkami raket dlouhého doletu a sebevražedných dronů, především z Británie. Na druhé straně Rusové podnikají podobné přípravy. Hlavice bezpilotních letounů Shahed (Šáhid), které jim po stovkách dodávají Íránci, jsou „obohacené“ o menší separátní nálože a kovové střepiny.
Největší postup ukrajinských vojáků za šest měsíců. Tak o situaci na frontě referoval server ABC News ve své reportáži. Ukrajinci své útoky spolehlivě dokumentují za pomoci dronů, o detailech jejich využití EuroZprávy.cz informovaly nedávno. Obsazují ruské pozice v zákopech a okupanty berou do zajetí. „Zisky u Bachmutu nejsou začátkem hlavní protiofenzivy,“ upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Jeho jednotky podle něj potřebují více času na přípravu. Britové slibují další střely dlouhého doletu a sebevražedné drony. Reportér ABC News v terénu vysvětlil mimo jiné využití amerických obrněných vozidel, dodaných v rámci západní vojenské pomoci proti ruské agresi. „Jakmile jsou vojáci v jednom z těchto těžce obrněných vozidel, jsou chráněni před velkými explozemi a palbou z kulometů. Jakmile ukrajinské jednotky postupují, tyto vozidla pomůžou zachránit životy jejich vojáků,“ popsal. Ukrajinská armáda od Spojených států dostala na 500 obrněných vozidel. Takovou ochranu obránci patrně budou potřebovat ještě víc.
Moskvě se totiž rovněž dostává zahraniční vojenské pomoci, zejména sebevražedných dronů z Íránu. Bílý dům v pondělí upozornil, že jich Rusové plánují nakoupit ještě víc. „Od srpna Írán poskytnul Rusku více než 400 bezpilotních letounů, primárně varianty Shahed,“ řekl podle agentury AP mluvčí Rady pro národní bezpečnosti Bílého domu John Kirby. Většina z nich zasáhla ukrajinskou kritickou infrastrukturu. „Poskytováním těchto bezpilotních letounů Írán přímo umožňuje ruskou agresivní válku proti Ukrajině.“
Íránské sebevražedné drony podle informací serveru CNN obsahují ukradené západní technologie. Se zjištěním přišla organizace Conflict Armament Research z Velké Británie. Zkoumá jednotlivé komponenty bezpilotních letounů Shahed-136, které Teherán Moskvě poskytl. Jsou poháněné motorem založeným na německé technologii. Tu Írán nezákonně získal před téměř dvaceti lety.
Panují obavy, že by Rusko mohlo s Íránci sdílet zbraně a vybavení západní výroby nalezené na bojišti. Prozatím o tom však neexistují žádné jasné důkazy. Nicméně ruské požadavky směrem k Íránu nekončí u sebevražedných dronů – Moskva chce i íránské balistické rakety. Írán na oplátku požaduje od Ruska investice a zapojení do obchodu. V uplynulém roce se Moskva stala dokonce největším zahraničním investorem v Íránu.
Jak zjistili novináři CNN, pro ruskou armádu jsou drony typu Shahed výhodnější. Jeden bezpilotní letoun Shahed-186 stojí odhadem 20 tisíc dolarů – jen nepatrný zlomek ceny řízené střely Kalibr. Šéf ukrajinské obranné rozvědky loni v říjnu upozornil na objednávku až 1700 íránských bezpilotních letounů různých typů. Ukrajinská protivzdušná obrana sice je schopná tyto stroje sestřelit, ale vyčerpává ji to. Obrana před drony Shahed je více než nutná, jelikož přesný zásah může napáchat rozsáhlé škody – přestože obsahuje zhruba pouze 40 kilogramů výbušné náplně.
Začátkem února CNN upozornila, že Íránci drony ještě modifikují tak, aby jejich výbušné hlavice mohly způsobit maximální škody na ukrajinské infrastruktuře. Ukrajinští civilisté po takto silných zásazích proti rozvodným sítím a energetickým zařízením zůstávají bez tepla, elektřiny a tekoucí vody.
Co se úprav týká, jde o účelně špatné upevnění malých kovových úlomků na asi dvoumetrovou hlavici letounu. Po nárazu se rozptýlí ve velkém okruhu. Kromě úlomků se na obvodu hlavice nachází dalších 18 menších náloží, které po roztavení výbuchem mohou prorazit pancíř a vytvořit „jakýsi 360stupňový explozivní efekt“.
Související

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským
válka na Ukrajině , Drony , Ruská armáda , Armáda Írán , Bezpilotní letouny , dron Šáhid-136
Aktuálně se děje
včera

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion
včera

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?
Aktualizováno včera

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským
včera

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou
včera

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem
včera

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program
včera

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze
Aktualizováno včera

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj
včera

Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin
včera

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
včera

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
včera

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
včera

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
3. května 2025 22:02

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
3. května 2025 21:07

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
3. května 2025 20:10

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
3. května 2025 18:19

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno 3. května 2025 18:08

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
3. května 2025 16:40

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
3. května 2025 15:51
Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
Hasiči v sobotu vyjížděli k požáru v hotelu ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Budova musela být evakuována, naštěstí se nikomu nic nestalo. Příčina požáru bude předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě