Vojenská odpověď na nálety v Saúdské Arábii? Z USA zní varovná slova

NÁZOR - O tom, kdo a odkud provedl ničivý sobotní útok na saúdskoarabskou ropnou rafinerii, kolují protichůdné zprávy, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník připomíná, že k akce se přihlásili jemenští povstalci Húsiové, ale Saúdská Arábie a USA tvrdí, že útok nepřišel z Jemenu, nýbrž z Íránu, ačkoliv důkaz nepředložily.

Trump ztratil kontrolu

Je jasné, že útok představuje značnou eskalaci konfliktu v Perském zálivu, konstatuje renomovaný server. Dodává, že americký prezident Donald Trump, který tuto krizi rozpoutal svou kampaní "maximálního tlaku" na Írán, zřejmě ztratil možnost situaci kontrolovat.  

"Írán vede dlouhé roky agresi na Blízkém východě, včetně Iráku, Sýrie a Libanonu," přiznává editorial. Kritizuje však Trumpovo rozhodnutí odstoupit od mezinárodní dohody omezující íránský jaderný program a uvalit na Teherán ničivé sankce, protože podle předpokladů pouze vedlo k vystupňování íránské agrese.

Americké pokusy zablokovat celkový vývoz ropy z Íránu, který uštědřil silný úder tamní ekonomice, byl sám o sobě v zásadě válečným aktem, deklaruje washingtonský deník. Připomíná, že Teherán nejprve reagoval útoky na tankery v Perském zálivu a nyní přišel šokující vzdušný úder na saúdskoarabská ropná zařízení, který - ať už jej provedl kdokoliv - pravděpodobně proběhl s íránskou podporou.

Trumpova schopnost efektivně reagovat je ve srovnání s předchozími americkými prezidenty velmi omezená, upozorňuje vlivný server. Podotýká, že Trumpovým slovům málokdo věří a tak i blízké americké spojence o íránské vině přesvědčí pouze nezpochybnitelné důkazy.

Evropské země, které se dříve připojovaly k americkým operacím na ochranu lodí v Perském zálivu, jsou nyní velmi zdrženlivé, protože se obávají, že je Trump zatáhne do války, tvrdí Washington Post. Dodává, že i úhlavní nepřátelé Íránu nechtějí vést s Teheránem konflikt pod taktovkou náladového a labilního amerického prezidenta, který již v poslední chvíli odvolal naplánovaný vojenský úder.

Prezident si vykopal jámu

"Útok by neměl projít bez odezvy, ale nejlepší odpověď nemusí být ta vojenská," pokračuje editorial. Varuje, že pokud by Trump jednal zbrkle či bezhlavě, riskuje kumulaci strategických problémů.

Spojené státy předně musejí jednoznačně určit, kdo je za sobotní útok zodpovědný a jak jej provedl a tyto informace zveřejnit, apeluje prestižní deník. S ohledem na skutečnost, že útok cílil na saúdské, nikoliv americké zařízení, by podle něj žádná vojenská odpověď neměla proběhnou bez porady s americkým Kongresem, přičemž je pravděpodobné, že zde by se Trump setkal s odporem napříč politickým spektrem.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán se sám hodně zasadil o destabilizaci regionu svou vražednou bombardovací kampaní v Jemenu, která zabila tisíce civilistů a dala Húsiům záminku k odvetě, připomíná americký server. Podotýká, že podobně jako Trump i Salmán zahájil konflikt bez vytýčení dosažitelných cílů či ucelené strategie a nyní má problém s ubráněním nejcennějšího ekonomického odvětví, které by se v případě pokračování konfliktu zřejmě stalo terčem dalších útoků.

"Zdálo se, že Trump si nedávno uvědomil, že na Blízkém východě si pod sebou vykopal jámu," píše Washington Post. Připomíná, že šéf Bílého domu reagoval zdánlivě vstřícně na francouzskou snahu zprostředkovat jednání s íránským prezidentem, které by mohlo provázet uvolnění sankcí.

V neděli si však Trump opět protiřečil a popřel, že svému íránskému protějšku nabídl setkání bez předběžných podmínek, ačkoliv to předtím veřejně prohlašoval, konstatuje renomovaný deník. Deklaruje, že právě tato nekonzistentnost vyprovokovala Írán k eskalaci a Trumpa uvrhla do faktické izolace při jejím řešení.    

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie USA (Spojené státy americké) Írán Jemen

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy