Vznikla líheň teroristů? Tábor al-Húl budí obavy, experti burcují k akci

NÁZOR - Po 18 letech od útoků z 11. září Spojené státy nadále čelí hrozbě různých teroristických nepřátel, konstatují Javed Ali a Marcella Huberová v komentáři pro server CNN. Bývalý ředitel boje proti terorismu v Národně-bezpečnostní radě amerického prezidenta Donalda Trumpa a plukovnice amerického letectva upozorňují, že jedním z problémů nadále zůstává organizace Islámský stát (IS).

Impulz k obnově IS

Navzdory ztrátě území a podstatným lidským ztrátám na bojišti právě IS zhmotňuje uvedenou hrozbu, která se nachází ve vzdáleném koutě jihovýchodní Sýrie, varují Ali a Huberová. Připomínají, že v malém táboře al-Húl o rozloze zhruba 2,5 kilometru čtverečních je Amerikou podporovanými Syrskými demokratickými silami (SDF) zadržováno 70 tisíc žen a dětí.

Mezi nimi je několik tisíc těch, kteří zůstávají hluboce oddáni ideologii IS, což platí i o značném počtu osob ze západních zemí, uvádějí Huberová s Alim. Obávají se, že bez větší pozornosti Spojených států a mezinárodního společenství je pravděpodobné, že velká část z nich se dále radikalizuje a přidá se k myšlence IS, což může být důležitým impulzem k obnově organizace, která utrpěla značné porážky.

Jako bezpečnostní experti s dlouhou kariérou v armádě a protiteroristických složkách Ali a Huberová cítí, že Spojené státy nyní se musí nyní chopit vůdčí role a přijít se strategií, která se s tímto složitým problémem vypořádá.

"Přelidněným táborem, který měl být pro 10 tisíc lidí, zmítá humanitární krize, kterou doprovázejí národně-bezpečnostní problémy, což si žádá zvýšenou diplomatickou, právní, protiteroristickou a zpravodajskou spolupráci mezinárodního společenství," pokračují Ali a Huberová. Deklarují, že SDF nemají kapacity, aby si s takovým množstvím lidí poradily, navíc neexistuje žádný plán na jejich repatriaci či opětovné zapojení do společnosti.

Bezpečnostní strategie Trumpovy administrativy explicitně staví do popředí hrozby, jako je ta, která vzniká v al-Húlu, a je načase realizovat plán, který by demonstroval americké odhodlání, nabádají Ali s Huberovou. Dodávají, že zatím se v tomto směru příliš neučinilo.

Pokud mají Spojené státy přijít s nějakou strategií vůči al-Húlu, měla by zahrnovat americká ministerstva zahraničí a obrany, která by vyvinula diplomatické úsilí a zároveň nastolila bezpečnost v táboře, domnívá se Huberová a Ali. Soudí, že ministerstvo spravedlnosti by zase mohlo vytvořit precedent pro stíhání jednotlivců spojených s IS, zatímco ministerstvo vnitřní bezpečnosti dohlédnout na to, že členové IS pocházející z USA budou dodržovat repatriační dohody.

Dlouhodobá výzva

Repatriaci, opětovnou integraci a rehabilitaci těchto osob v jiných státech mohl zastřešit rámec koalice proti IS amerického ministerstva zahraničí, věří Ali a Huberová. Dodávají, že úspěch jakékoliv strategie vůči táboru bude záviset na tom, zda americký Kongres uvolní patřičné finance.

"Při absenci amerického tlaku nemá mezinárodní společenství žádnou chuť v táboře zasáhnout a většina zemí zvolila ad hoc přístup případ od případu," pokračují Ali s Huberovou. Konstatují, že díky nedostatku justičních pravidel a politické vůle mnoho zemí zavírá před svými občany drženými v táboře oči.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Počet ze zahraničních pocházejících žen a dětí v táboře je odhadován na 11 tisíc, což vypovídá o velikosti výzvy v podobě jejich repatriace, připouštění Huberová a Ali. Odkazují na rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 2714 z roku 2014 o globálním boji s mezinárodními teroristy, která by mohla být klíčem pro repatriaci rodin bojovníků IS do zemí jejich původu.   

Programu deradikalizace rodin bojovníků z arabských zemí by se mohla účastnit Saúdská Arábie, což ale předpokládá, že takový program bude výrazně rozšířen, uvádějí Ali a Huberová. Deklarují ovšem, že zatím to byly Spojené státy, kdo v posledních dvaceti letech nesl materiální i lidskou zátěž boje s teroristickými skupinami, který se zdaleka neomezil pouze na al-Káidu a Tálibán po 11. září 2001.

IS může být podobná dlouhodobá výzva jako al-Káida, která prokázala svou odolnost vůči enormnímu americkému tlaku, očekávají Huberová a Ali. Varují, že přítomnost tisíců oddaných příznivců IS v al-Húlu se může změnit v nevídanou líheň teroristů, pokud Spojené státy a mezinárodní společenství rychle nezačnou tuto krizi řešit.

Související

Více souvisejících

Terorismus Islámský stát (IS) USA (Spojené státy americké) tábor al-Húl Sýrie

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

Užitečný idiot, ruská onuce. Morawiecki to schytal za slova pro maďarský týdeník

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki označil Brusel v rozhovoru pro maďarský týdeník Mandiner za hrozbu pro evropskou demokracii. EU podle něj zadržením fondů ovlivnila výsledek polských parlamentních voleb. Představitelé současné polské vlády jej za tyto výroky ostře zkritizovali. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy