Dojde na šokující schůzku Trumpa s Asadem? Analytik dospěl k překvapivým závěrům

NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin během své návštěvy Damašku minulý týden nadhodil syrskému diktátorovi Bašáru Asadovi - muži, kterého zachránil - myšlenku, aby do svého paláce pozval šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, poukazuje Daniel R. DePetris. Analytik z think tanku Defense Priorities v komentáři pro server National Interest připomíná, že podle Putina by tak mohly být oživeny katastrofální americko-syrské vztahy.

Víc než teoretické cvičení

Asad vtipkoval a Putinovi sdělil, že je připraven takové pozvání učinit, načež ruský prezident s úsměvem odvětil, že vzkaz svému americkému protějšku vyřídí, nastiňuje DePetris. Dodává, že tato veselá historika nezaznamenala velký ohlas ve Washingtonu, kde většina představitelů nevidí možnost Trumpovy cesty do Damašku jako reálnou.

Pokud by Trump Asada skutečně navštívil, vyvolal by ohromou nevoli, a to i ve své Republikánské straně, která by takovou cestu označila za poškození morálního charakteru Spojených států, domnívá se analytik. Soudí, že ani prezident samotný nemá příliš důvodů návštěvu realizovat, jelikož Asad během devítileté války v Sýrii ukázal, že v zemi žádné dohody neplatí, protože tamní režim o ně nemá zájem.

"Člověk si nemůže pomoct, aby nepřemýšlel, zda by to Trump nezvažoval," pokračuje DePetris. Připomíná, že v létě 2017, kdy si Washington a Pchjongjang šly pomyslně "po krku" a vyhrožovaly si vzájemným zničením, nikdo čekal, že Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un si ještě v tom roce potřesou v zahradě rukama.

Právě to činí z potenciální schůzky Trump-Asad víc než pouhé teoretické cvičení, míní analytik. Podotýká, že Trump za tři roky v úřadu učinil mnohé věci, choval se bytostně neprezidentsky, říkal věci, které říkat neměl, na informační brífinky pohlížel podobně jako středoškolák na hodiny matematiky, činil náhlá rozhodnutí a nechával se lehce přesvědčit generály s nablýskanými metály na prsou.

Jednou z nejzajímavějších vlastností Trumpa je podle DePetrise snaha o velké dohody. "Kdyby měl prezident na výběr, zřejmě by odhodil všechny morální kritéria a jednal s každým, kdo mu zavolá či pošle zprávu," soudí analytik. Za nejlepší, ale nikoliv jediný příklad Trumpovy posedlosti velkými dohodami označuje jeho schůzky s Kimem.

Nejlepší vyjednavač na světě

V případě Íránu mluví Trump o dohnání země k bankrotu, ale zároveň vyzývá Íránce k přímému jednání, upozorňuje analytik. Konstatuje, že Mahmúd Vézi, ředitel kanceláře íránského prezidenta Hasana Rúháního, v roce 2018 na vládním zasedání uvedl, že Trump se snažil dojednat rozhovory s Teheránem hned osmkrát a byť toto číslo nebylo potvrzeno, nešlo by o neobvyklé chování člověka, který se označuje za nejlepšího vyjednavače na světě.

Je nesporné, že Trump se chtěl setkat s Rúháním během loňského zasedání Valného shromáždění OSN, což ale íránský prezident odmítl částečně kvůli domácímu tlaku, uvádí DePetris. Dodává, že také venezuelský prezident Nicólas Maduro může být považován za psance na většině západní polokoule, ale to Trumpovi nebrání, aby nadhazoval možnost jistého dialogu s ním.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Ano, politikou Trumpovy administrativy ve Venezuele je změna režimu - tzn. vyčerpání zdrojů, které Madurova vláda potřebuje k setrvání u moci, a poskytování diplomatické podpory Juanu Guaidóovi," pokračuje DePetris. Konstatuje však, že Trump by preferoval diplomatickou změnu režimu a v roce 2018 nechával otevřenou možnost setkání s Madurem na půdě OSN.

Také k této schůzce nedošlo, přiznává analytik. Dodává, že samotnou skutečnost, že Trump je ochoten osobně čelit temperamentnímu Madurovi ovšem utvrzuje názor mnoha lidí, že se neštítí jednat s lidmi, které jeho bezpečnostní poradci považují ztělesnění zla.

Pokud byl Trump ochoten loni v září pozvat do prezidentského sídla v Camp Davidu zástupce Tálibánu a podepsat s nimi dohodu, s kým by se vlastně odmítl bavit, táže se DePetris. Trumpovou cestu do Damašku přesto považuje za podobně pravděpodobnou, jako třicetistupňová vedra v lednu, protože chemické útoky z let 2017 a 2018 zjevně zničily Asadovu důvěryhodnost v očích amerického prezidenta.

"(Trump) dokonce chtěl Asada v roce 2017 zlikvidovat v odvetě za plynový útok sarinem na předměstí Damašku, který zabil desítky dětí," připomíná analytik. I tak soudí, že vize amerického a syrského prezidenta sedících bok po boku za cvakotu spouští není zcela bláznivá a taková kontroverzní, historická a mediálně zajímavá událost by nebyla Trumpovu rukopisu cizí.  

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Bašár Asad Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 54 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy