Záplavy způsobené monzunovými dešti si v Pákistánu vyžádaly skoro tisíc obětí

Záplavy způsobené monzunovými dešti si v Pákistánu vyžádaly od půlky června už 982 obětí, uvedl dnes podle agentury AP pákistánský úřad pro mimořádné situace. Desítky tisíc dalších lidí musely opustit domovy. Informace o nové bilanci obětí přichází den poté, co premiér země Šahbáz Šaríf požádal o zahraniční pomoc.

Období monzunových dešťů, které začalo v červnu, letos přineslo neobvykle silné srážky. Ty v několika vlnách vyvolaly mohutné záplavy. Záchranáři jen s obtížemi přesouvají lidi ze zaplavených oblastí do bezpečí a rozsah katastrofy přiměl vládu k vyhlášení stavu nouze.

"Situace je opravdu vážná. Nezůstala už žádná cesta, která by nás spojovala se zbytkem provincie. Nemáme elektřinu, plyn, komunikační síť a žádná pomoc se sem nedostává," sdělil AP očitý svědek, jehož obchod v provincii Chajbar Pachtunchvá odnesla voda stejně jako mnoho jiných v oblasti.

Tisíce lidí, jejichž domy odnesla voda, nyní žijí ve stanech. V chudé provincii Balúčistán záplavy podle úřadů zasáhly všech 34 okresů.

Také v provincii Sindh, další z celkem čtyř pákistánských provincií, je situace zoufalá, uvedla dnes stanice BBC na svém webu. Napsala, že její novináři naráželi na lidi, které záplavy vyhnaly z domovů, a kteří zoufale sháněli jídlo.

V jedné z vesnicí bylo mnoho nemocných dětí a když dorazila mobilní ambulance, vrhaly se k ní davy lidí. Do dlouhé fronty se postavily i děti nesoucí mladší sourozence. "Nedorazilo sem žádné jídlo, ale moje sestra je nemocná, zvrací," řekla o své malé sestřičce jedna z dívek ve frontě.

V provincii Sindh spadlo osmkrát více srážek, než je srpnový průměr. Lidé jsou natolik zoufalí, že se vrhají před projíždějící auta a žádají jakoukoli pomoc, uvedla BBC.

Během léta bylo v Pákistánu zničeno na 400.000 domů. Přesídlit a evakuovat se muselo 184.000 lidí, oznámil v čerstvé zprávě Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). O velkém počtu postižených - až o 15 procentech občanů více než 220milionového Pákistánu - hovořil ministr pro plánování a rozvoj Ahsan Ikbál.

Související

Více souvisejících

Pákistán Povodně

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 7 hodinami

NATO vyslyšelo Zelenského. O protivzdušné obraně bude jednat s Ukrajinou už zítra

Zasedání Rady NATO – Ukrajina, o které požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se uskuteční v pátek. Zelenskyj by měl jednat s ministry obrany členských zemí Aliance, oznámil její generální tajemník Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy