Zkáza boeingu u Teheránu: Írán přizval do vyšetřovacího týmu i Američany

Írán přizval zástupce Spojených států a dalších zemí k vyšetřování středeční katastrofy ukrajinského letounu u Teheránu. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení íránské organizace pro civilní letectví (CAO). Boeing 737 ukrajinských aerolinek UIA se zřítil krátce po startu z teheránského letiště, neštěstí nepřežil nikdo ze 176 lidí na palubě.

Šéf CAO Alí Ábedzádeh při představení předběžné zprávy o šetření katastrofy podle komuniké organizace prohlásil, že vyšetřovací skupina v souladu s mezinárodními normami navrhla všem zainteresovaným státům vyslat své zástupce k vyšetřování katastrofy a určit příslušné týmy expertů.

Írán podle Ábedzádeha hned po katastrofě vyrozuměl Ukrajinu vzhledem k tomu, že šlo o ukrajinské letadlo, a Spojené státy, kde sídlí výrobce letadla, firma Boeing, jakož i Kanadu a Švédsko, jejichž občané při neštěstí také zahynuli.

Za lživé označil tvrzení, že Írán odmítá předat černé skříňky z havarovaného letadla jiným zemím, anebo že odmítá spolupracovat s USA a firmou Boeing. Bylo prý překrouceno jeho tvrzení, že z právního hlediska mohou být jediným pramenem vyšetřování íránští experti.

Ukrajina již vyslala do Íránu 45 vyšetřovatelů. Ti mají podle tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady prověřit hlavní hypotézy příčin pádu letadla: sestřelení raketou ruské výbory, srážku s bezpilotním letounem, poruchu motoru či teroristický útok.

Podle íránských vyšetřovatelů se posádka před pádem snažila vrátit na letiště. "Letadlo zmizelo z obrazovek radarů v okamžiku, kdy dosáhlo výšky 8000 stop (asi 2400 metrů). Pilot neodeslal rádiem žádnou zprávu o neobvyklých okolnostech," uvedl web CAO v první zprávě o předběžném šetření.

Podle očitých svědků byl v letadle zpozorován požár, který se rozrůstal. Letadlo se v důsledku problému stočilo na západ a vracelo se k letišti, když se zřítilo, uvedla organizace s odvoláním na svědky, kteří se nacházeli jak na zemi a tak v letadle, které na začátku dramatu letělo nad ukrajinským boeingem.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Více souvisejících

Írán zřícení ukrajinského letadla v Teheránu (8. 1. 2020) boeing Letecké nehody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy