Velká Británie v těchto dnech řeší, zda byla země na připravená na pandemii covidu-19. Terčem hněvu lidí se stali epidemiologové a vědci, které se teď snaží vyšetřovatelé hájit. Brity také trápí krize s hypotékami. Ta podle serveru Politico může premiéra Rishiho Sunaka stát místo, jelikož se blíží parlamentní volby.
Britský epidemiolog Chris Whitty a vědecký poradce Patrick Vallance dnes vypovídají před vyšetřovacím výborem COVID, který pokračuje ve zkoumání, zda bylo Spojené království na pandemii připraveno, informovala stanice Sky News.
Předsedkyně vyšetřování Heather Carol Halletová zmínila, že ji mrzí urážení a zneužívání takovýchto expertů. „Odborníci poskytující poradenství v oblasti pandemie byli vystaveni mimořádně znepokojující míře výhrůžek a zneužívání. Měli bychom důrazně říct, že společnost si práce těchto lidí velmi váží,“ řekla.
Podle Whittyho totiž lidé přehánějí, co a do jaké míry mohou vědci předvídat, a co bude příští hrozbou. „Proto je třeba zachovat vědeckou pracovní sílu, infrastrukturu a flexibilitu,“ doplnil.
Vyzval zejména politické představitele, aby bezpodmínečně učinili rozhodnutí o pojištění rizika. „Bude třeba volit pojištění proti budoucím událostem, například investicemi do okamžitých mimořádných událostí,“ přiblížil Whitty.
Myslí si, že pro řešení pandemie bude nejlepším způsobem konkrétní plán, jehož jednotlivé kroky se pak odškrtávají. „Nevím, jakému problému budeme čelit, ale víme, že máme schopnost čelit celé řadě různých možných výsledků,“ dodal.
Podle oficiálních statistik na onemocnění covid-19 zemřelo ve Velké Británii 227 618 lidí. Nejvíce jich zemřelo v dubnu 2020 a lednu 2021, vyplývá z dat vlády Spojeného království. V polovině ledna 2021 umíralo denně až 1311 lidí.
Británie se topí v krizích
V tomto týdnu server Guardian zveřejnil výsledky průzkumu think-tanku UK in a Changing Europe. Podle toho si pouze 18 % lidí, kteří byli v referendu pro vystoupení z Evropské unie, myslí, že byl brexit úspěšný. Nicméně 61 % si myslí, že nakonec dopadne dobře.
Vzhledem k tomu, že inflace uvízla na historických maximech a hrubý domácí produkt stagnuje, ekonomové stále častěji varují před pokračujícím dopadem brexitu na obchod a investice, píše Guardian. Přesto méně než třetina voličů pro odchod z EU vidí v brexitu negativní ekonomický dopad.
Další svízelnou situaci řeší britský premiér Rishi Sunak. „Bank of England v důsledku inflace tlačí úrokové sazby stále výš, což pro britské majitele domů vytváří krizi, jakou už celá generace nezažila,“ píše Politico.
Změnit úvěr na své nemovitosti bude muset příští rok až 800 tisíc domácností. Kvůli rostoucím sazbám budou platit v průměru o 2 900 liber ročně více. „Vzhledem k blížícím se parlamentním volbám v příštím roce si Sunak těžko může vybrat horší načasování,“ zdůrazňuje Politico.
Konzervativní členka výboru pro finance a bývalá britská ministryně obchodu Andrea Leadsomová v tom vidí obrovský problém. „Je jasné, že příští volby prohrajeme. Jsou to voliči, které potřebujeme. Nemůžeme zasáhnout, jinak to bude ještě horší, a Bank of England byla příliš pomalá, aby tomu zabránila. Husa je upečená – ale byla upečená už dávno,“ řekla.
Mezitím premiér zdůrazňuje nutnost boje s inflací, kterou má jeho země nejhorší v západní Evropě. „Pokud nezvládneme inflaci nyní, škody budou horší a dlouhodobější,“ podotkl Sunak.
Související

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
Velká Británie , Rishi Sunak , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , hypotéky , Bydlení
Aktuálně se děje
před 2 hodinami

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
před 3 hodinami

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
před 3 hodinami

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
před 5 hodinami

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
před 6 hodinami

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
před 7 hodinami

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
před 8 hodinami

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
před 8 hodinami

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
před 8 hodinami

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
před 8 hodinami

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
před 9 hodinami

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
před 10 hodinami

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
před 11 hodinami

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
před 13 hodinami

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 13 hodinami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 14 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 15 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 16 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera
Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
Zítra začíná květen, který letos bude okamžikem jedné velké změny. Po letech se totiž zvýší výše televizního poplatku. To ale není všechno. Zásadně se totiž upravuje i to, na koho se vztahuje povinnost poplatek platit.
Zdroj: Jan Hrabě