Velká Británie v těchto dnech řeší, zda byla země na připravená na pandemii covidu-19. Terčem hněvu lidí se stali epidemiologové a vědci, které se teď snaží vyšetřovatelé hájit. Brity také trápí krize s hypotékami. Ta podle serveru Politico může premiéra Rishiho Sunaka stát místo, jelikož se blíží parlamentní volby.
Britský epidemiolog Chris Whitty a vědecký poradce Patrick Vallance dnes vypovídají před vyšetřovacím výborem COVID, který pokračuje ve zkoumání, zda bylo Spojené království na pandemii připraveno, informovala stanice Sky News.
Předsedkyně vyšetřování Heather Carol Halletová zmínila, že ji mrzí urážení a zneužívání takovýchto expertů. „Odborníci poskytující poradenství v oblasti pandemie byli vystaveni mimořádně znepokojující míře výhrůžek a zneužívání. Měli bychom důrazně říct, že společnost si práce těchto lidí velmi váží,“ řekla.
Podle Whittyho totiž lidé přehánějí, co a do jaké míry mohou vědci předvídat, a co bude příští hrozbou. „Proto je třeba zachovat vědeckou pracovní sílu, infrastrukturu a flexibilitu,“ doplnil.
Vyzval zejména politické představitele, aby bezpodmínečně učinili rozhodnutí o pojištění rizika. „Bude třeba volit pojištění proti budoucím událostem, například investicemi do okamžitých mimořádných událostí,“ přiblížil Whitty.
Myslí si, že pro řešení pandemie bude nejlepším způsobem konkrétní plán, jehož jednotlivé kroky se pak odškrtávají. „Nevím, jakému problému budeme čelit, ale víme, že máme schopnost čelit celé řadě různých možných výsledků,“ dodal.
Podle oficiálních statistik na onemocnění covid-19 zemřelo ve Velké Británii 227 618 lidí. Nejvíce jich zemřelo v dubnu 2020 a lednu 2021, vyplývá z dat vlády Spojeného království. V polovině ledna 2021 umíralo denně až 1311 lidí.
Británie se topí v krizích
V tomto týdnu server Guardian zveřejnil výsledky průzkumu think-tanku UK in a Changing Europe. Podle toho si pouze 18 % lidí, kteří byli v referendu pro vystoupení z Evropské unie, myslí, že byl brexit úspěšný. Nicméně 61 % si myslí, že nakonec dopadne dobře.
Vzhledem k tomu, že inflace uvízla na historických maximech a hrubý domácí produkt stagnuje, ekonomové stále častěji varují před pokračujícím dopadem brexitu na obchod a investice, píše Guardian. Přesto méně než třetina voličů pro odchod z EU vidí v brexitu negativní ekonomický dopad.
Další svízelnou situaci řeší britský premiér Rishi Sunak. „Bank of England v důsledku inflace tlačí úrokové sazby stále výš, což pro britské majitele domů vytváří krizi, jakou už celá generace nezažila,“ píše Politico.
Změnit úvěr na své nemovitosti bude muset příští rok až 800 tisíc domácností. Kvůli rostoucím sazbám budou platit v průměru o 2 900 liber ročně více. „Vzhledem k blížícím se parlamentním volbám v příštím roce si Sunak těžko může vybrat horší načasování,“ zdůrazňuje Politico.
Konzervativní členka výboru pro finance a bývalá britská ministryně obchodu Andrea Leadsomová v tom vidí obrovský problém. „Je jasné, že příští volby prohrajeme. Jsou to voliči, které potřebujeme. Nemůžeme zasáhnout, jinak to bude ještě horší, a Bank of England byla příliš pomalá, aby tomu zabránila. Husa je upečená – ale byla upečená už dávno,“ řekla.
Mezitím premiér zdůrazňuje nutnost boje s inflací, kterou má jeho země nejhorší v západní Evropě. „Pokud nezvládneme inflaci nyní, škody budou horší a dlouhodobější,“ podotkl Sunak.
Související
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Velká Británie , Rishi Sunak , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , hypotéky , Bydlení
Aktuálně se děje
před 49 minutami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 59 minutami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 1 hodinou
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 2 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 2 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 2 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 2 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 3 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 3 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 4 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 4 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 5 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 6 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 7 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
včera
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
včera
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
včera
Bláznivé počasí očima meteorologů. Na konci týdne přijde další zvrat
včera
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
včera
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
Kina se po dlouhém čekání dočkala vyhlíženého pokračování pro mnohé legendárního Gladiátora z roku 2000. I tentokrát za epickou sandálovou podívanou stojí obdivuhodně produktivní Ridley Scott. Vyrovnala se dvojka zbožštěné jedničce? A má tohle srovnání vůbec smysl?
Zdroj: Martin Pleštil