Podle OSN opustí Súdán stovky tisíc lidí. Britská vláda začala evakuovat své občany

Britská vláda začala evakuovat své občany z boji zmítaného Súdánu. Přednost dostanou rodiny s dětmi, nemocní a senioři. Na twitteru to dnes oznámili britský premiér Rishi Sunak a ministr zahraničí James Cleverly.

V Súdánu v polovině dubna propukly boje mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF). Od půlnoci z pondělí na dnešek má platit třídenní příměří. Podle pondělního odhadu britské vlády jsou v Súdánu přibližně 4000 občanů Spojeného království.

Evakuační lety budou vypraveny z letiště na okraji Chartúmu a budou je moci využít držitelé britských pasů. Prioritně budou odbaveny rodiny s dětmi, senioři a lidé se zdravotními potížemi.

"Vláda Spojeného království koordinuje evakuaci britských občanů ze Súdánu. Začali jsme přímo kontaktovat státní příslušníky a zajišťovat trasy pro odjezd ze země," napsal Cleverly na twitteru. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že občané by na letiště neměli přijíždět, pokud nebudou kontaktováni. Také varovalo, že situace je nestabilní a může se rychle změnit.

Informaci krátce nato potvrdil také premiér Sunak, který doplnil, že evakuovat Brity ze Súdánu bude britské Královské letectvo (RAF). "Vláda zahájila rozsáhlou evakuaci držitelů britských pasů ze Súdánu letadly RAF. Přednost budou mít nejzranitelnější osoby, včetně rodin s dětmi a starších osob," uvedl Sunak a poděkoval britským ozbrojeným silám, diplomatům a pracovníkům pohraničních sil. "Spojené království bude i nadále usilovat o ukončení krveprolití v Súdánu a podporovat demokratickou vládu," dodal.

Diplomaty a jejich rodiny britské letectvo ze Súdánu evakuovalo v sobotu. Britská vláda poté čelila kritice, že nepomáhá ostatním britských občanům, kteří zůstali v této africké zemi.

Své občany ze Súdánu již evakuovala řada zemí. Podle pondělního sdělení šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella bylo evakuováno asi 1000 lidí ze zemí Evropské unie. Český ministr zahraničí Jan Lipavský potvrdil návrat dvou Čechů evakuovaných Německem s tím, že se na evakuaci ostatních Čechů v Súdánu pracuje.

Zmírnění bojů v Súdánu v noci umožnilo pokračovat v evakuacích

Boje v Súdánu se v noci na dnešek zmírnily poté, co armáda přistoupila na 72 hodin trvající příměří se znepřátelenou polovojenskou skupinou. Podle svědka agentury Reuters se však i dnes ráno ve městě Ummdurmán ozývala sporadická střelba. Čína dnes potvrdila, že se jí podařilo evakuovat většinu svých občanů a nemá informace o žádných čínských obětech. O zahájení evakuace britských státních příslušníků dnes informovala také britská vláda.

Klid zbraní podle súdánské armády zprostředkovaly Spojené státy a Saúdská Arábie. Americký ministr zahraničí Antony Blinken oznámil, že súdánská armáda a polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) po dvoudenních intenzivních jednáních souhlasily s třídenním příměřím platícím od půlnoci z pondělí na dnešek. Předchozí příměří válčící strany nedodržely.

Boje mezi armádou a RSF propukly 15. dubna. Proměnily rezidenční čtvrti ve válečné zóny a vyžádaly si životy nejméně 427 lidí. Velká část nemocnic se kvůli konfliktu ocitla mimo provoz.

Podle pondělního sdělení šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella bylo ze Súdánu evakuováno více než 1000 občanů členských zemí EU. Podle českého ministerstva zahraničí, které v pondělí potvrdilo příjezd dvou Čechů evakuovaných Německem, jsou v Súdánu stále ještě čtyři čeští občané.

Podle odhadu OSN opustí konfliktem sužovaný Súdán stovky tisíc lidí

Podle odhadů OSN uprchne z boji zmítaného Súdánu na 270.000 lidí do sousedních zemí Jižního Súdánu a Čadu. Uvedl to dnes Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Odhad se podle agentury Reuters nevztahuje na dalších pět sousedních zemí, jelikož množství lidí, kteří uprchli do Egypta, Eritreje, Etiopie, Středoafrické republiky a Libye, dosud není známé. Boje mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF), které se rozhořely 15. dubna, si podle zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádaly nejméně 459 mrtvých a 4072 zraněných. OSN dnes rovněž varovala před nanejvýš akutním nedostatkem potravin, vody, léků a paliva především v metropoli Chartúmu.

V Súdánu je nyní podle údajů OSN na 3,7 milionu lidí vnitřně vysídlených a země už před konfliktem hostila více než milion uprchlíků, kteří utekli před konflikty v sousedních zemích, například Jižním Súdánu.

Podle zástupkyně UNHCR v Jižním Súdánu Marie-Hélène Verneyové se jako první budou do této země vracet její občané, kteří dříve z vlasti prchli. Následovat budou Súdánci, kteří se nyní stanou uprchlíky. UNHCR podle Verneyové očekává návrat 125.000 Jihosúdánců, kteří dříve uprchli do Súdánu. Občanů Súdánu podle Verneyové dorazí na 45.000, v posledních dnech jich země přijala 10.000.

"Mnozí z nich se vrátí do částí Jižního Súdánu, které jsou extrémně nestabilní v důsledku konfliktu, změny klimatu nebo nedostatku potravin - nebo kombinace všech tří faktorů," uvedla UNHCR.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Súdán Rishi Sunak OSN

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy