Britský premiér Sunak zveřejnil své daňové přiznání, téměř po roce

Britský premiér Rishi Sunak za poslední tři roky z příjmů přes 4,7 milionu liber (126 milionů Kč) na daních zaplatil přes milion liber (27 milionů Kč). Vyplývá to údajů o jeho daňovém přiznání, které zveřejnil se značným zpožděním; poprvé sliboval, že tak učiní už v létě minulého roku. Opozice premiéra viní, že si pro zveřejnění úmyslně vybral dobu, kdy se mediální pozornost soustředí na vyšetřování expremiéra Borise Johnsona.

Sunak je jedním z nejbohatších členů britské Dolní sněmovny, což je skutečnost, které opakovaně využívala opozice při kritice jeho politiky. Na otázku, zda dokáže pochopit, jaké to pro lidi je, když si nemohou dovolit vytápět své domovy, odpověděl Sunak: "Myslím, že lidi zajímá, co pro ně dělám." Boj s rostoucími životními náklady označil Sunak za svou prioritu. Učinil tak při cestě na sever Walesu, kde se má dnes setkat s velšským premiérem Markem Drakefordem.

Premiér poprvé slíbil, že údaje ze svého daňového přiznání zveřejní, při své neúspěšné kampani o post v čele Konzervativní strany v létě minulého roku. Ve vnitrostranické volbě ho tehdy porazila Liz Trussová, on se stal premiérem až loni v říjnu po její rezignaci. Opoziční Liberální demokraté Sunaka obvinili, že pro zveřejnění svého přiznání si úmyslně vybral období, kdy se mediální pozornost soustředí na politické vyšetřování expremiéra a Sunakova spolustraníka Borise Johnsona. Sunak uvedl, že je rád, že mohl své přiznání zveřejnit "v zájmu transparentnosti".

Před vstupem do politiky pracoval Sunak jako analytik investiční banky Goldman Sachs a ve společnosti The Children's Investment Fund Management, která spravuje hedgeové fondy. Sunak uvedl, že jeho současné investice jsou uložené v takzvaném slepém svěřenském fondu. Tohoto řešení využívají často lidé, kteří ze svých investic chtějí těžit i po vstupu do politiky, ale zároveň se chtějí vyhnout střetu zájmů. Podle pravidel fondu by totiž neměli vědět, do čeho jsou jejich peníze investovány.

Zveřejňování daňového přiznání premiérů nemá v Británii dlouhou tradici, ačkoliv někteří ze Sunakových předchůdců tak učinili, píše BBC. Byli to například konzervativec David Cameron v roce 2016 v reakci na skandál takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers) nebo Theresa Mayová v témže roce. Svá daňová přiznání naopak s veřejností nesdíleli ani Johnson, ani Trussová.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Rishi Sunak

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Aktualizováno před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy