České předsednictví v Radě Evropské unie dnes po půlroce skončilo, nově bude v čele bloku od ledna Švédsko. Předsednictví výrazně ovlivnily únorová ruská invaze na Ukrajinu a vysoké ceny energií. Tyto dva body patřily k pěti hlavním politickým prioritám, dalšími byly posílení evropských obranných kapacit, bezpečnost kybernetického prostoru a odolnost evropské ekonomiky a demokratických institucí.
Premiér Petr Fiala (ODS) předsednictví zhodnotil jako úspěšné, pomohlo podle něj prosazovat zájmy českých občanů a ukázalo profesionalitu lidí, kteří se na něm podíleli. Také podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) Česko obstálo a ukázalo, že dokáže vést Evropu. Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) uvedl, že ČR dosáhla v každé z priorit poměrně výrazného pokroku, posunout se ale podle něj příliš nepodařilo otázku migrace.
Podle opozice vláda předsednictví nevyužila dostatečně. Například podle bývalého ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (ANO) sice tým úředníků úkoly zvládl skvěle, nicméně pracoval s politickými zadáními, kterým chyběla odvaha.
Země EU se za českého předsednictví dohodly například na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Po mnoha týdnech vyjednávání se shodly na parametrech nouzového omezení cen plynu v případě jejich výrazného růstu. Kompromisní návrh českého předsednictví podpořila velká většina zemí včetně Německa, které bylo dlouhodobě proti.
EU také jednomyslně přijala další tři sankční balíky proti Rusku a nakonec schválila finanční podporu Ukrajiny na příští rok 18 miliard eur (435 miliard korun), kterou zprvu blokovalo Maďarsko.
Zástupci předsednictví se s europoslanci shodli také na omezení prodeje nových aut s klasickými spalovacími motory od roku 2035 nebo na reformě trhu s emisními povolenkami, jež se stala terčem kritiky opozice i některých oborů ekonomiky.
České předsednictví podle vlády dosáhlo úspěchů v podobě odblokování zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií, kandidátské postavení získala Bosna a Hercegovina.
Konsenzus se povedlo najít u přijetí Chorvatska do schengenského prostoru od počátku roku 2023. Naproti tomu Bulharsko a Rumunsko kvůli vetu Rakouska a Nizozemska neuspěly.
Rakouský postoj podle ministra Beka všechny překvapil. Hrozí to, že skepse občanů odmítnutých zemí vůči EU naroste, zklamáním to ale je i pro všechny další státy, které v budoucnu o vstup do Schengenu usilovat budou, řekl nedávno ČTK.
Výdaje na předsednictví činily zhruba 2,3 miliardy korun, sdělila ČTK ředitelka odboru pro předsednictví při úřadu vlády Alice Krutilová. Z centrálního rozpočtu šlo 1,835 miliardy korun, dalších zhruba 500 milionů pak platily resorty ze svých kapitol. V letech 2007 až 2009 bylo na předsednictví vyčleněno 3,75 miliardy Kč.
Experti hodnotí předsednictví jako zvládnuté, vláda však podle nich výsledky nedostatečně prezentovala českým občanům. Vyplývá to z průzkumu mezi 48 tuzemskými a zahraničními odborníky, který uskutečnil projekt České zájmy v EU s institutem Europeum a Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) v Praze.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Česká republika , Švédsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kavelašvili je novým gruzínským prezidentem. Profesionální sportovec odmítá Západ a tíhne k Putinovi
před 2 hodinami
"Zastírají stopy absurdními teoriemi." Alijev obvinil Rusko ze sestřelení ázerbájdžánského letadla
Aktualizováno před 3 hodinami
Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. 179 lidí je po smrti
před 3 hodinami
Nejmladší oběti katastrofy v Jižní Koreji byly tři roky. Poslední slova pasažérů
před 5 hodinami
Rok jazykových modelů končí. Ten příští bude ve znamení umělé inteligence
před 6 hodinami
Putin vládne Rusku čtvrt století. Poslední slova Jelcina jsem vyplnil, tvrdí. Experti si ale myslí opak
před 7 hodinami
Alkohol na Silvestra poteče proudem. Lékařka radí, kolik je toho bezpečné vypít
před 8 hodinami
Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery
před 9 hodinami
Zdravotní péče je v Pásmu Gazy minulostí. Izrael po brutální evakuaci zavřel jednu z posledních nemocnic
před 12 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Dorazí mrazy i citelné oteplení, sníh, déšť i vítr
včera
Rusko na NATO zaútočí přes Pobaltí a Arktidu, tvrdí Anonymous. Finsko už náporu čelí
včera
Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu
včera
Počasí: Nadcházející noci budou pořádně mrazivé
včera
Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce
včera
Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?
včera
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
včera
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
včera
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
včera
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
včera
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.
Zdroj: Libor Novák