Čína má mít nejvíce tajných policejních služeben v Itálii a Španělsku

Nejvíce tajných služeben čínské policie se nachází v Itálii a ve Španělsku. Uvedl to dnes server Politico s odkazem na zprávu španělské organizace na ochranu lidských práv Safeguard Defenders, která se tímto fenoménem zabývá a sídlí v Madridu. Organizace tvrdí, že zaznamenala přítomnost dalších 48 pracovišť ve světě, předchozí zpráva ze září mluvila o 54 služebnách. Peking odmítá, že by provozoval policejní stanice v zahraničí.

Podle organizace stanice zřizují policejní organizace z jednotlivých čínských měst a provincií. Pracoviště oficiálně poskytují některé administrativní úkony, jejich pracovníci ale také vyvíjí policejní dohled nad krajanskými komunitami a nelegální nátlak na některé krajany, aby se vrátili do vlasti.

Podle zprávy v Itálii fungovalo 11 stanovišť čínské policie, a to ve významných městech jako Milán, Řím, Florencie či Benátky. Podle italského statistického úřadu žije na italském území přes 330.000 Číňanů. Část z nich se koncentruje v Toskánsku, a to hlavně ve městě Prato, kde jsou aktivní v textilním průmyslu. V tomto městě podle organizace rovněž funguje pracoviště policie.

Zpráva nepřináší nové poznatky o České republice. Podle ní v Praze fungují dvě pracoviště policií z okresu Čching-tchien a města Fu-čou. Devět stanic organizace zaznamenala ve Španělsku, pět v Kanadě, čtyři ve Francii či v USA a po třech v Portugalsku, Británii či JAR.

Čínské úřady tvrzení o nepovolených policejních služebnách v zahraničí popírají. Podle nich ale v zahraničí působí krajanské organizace, jež pomáhají s vyřizováním některých dokladů v Číně, například řidičských průkazů.

Působení čínské policie podle organizace italské úřady usnadnily podepsáním bezpečnostních dohod v roce 2015 a později. Díky tomu mimo jiné vznikly společné hlídky italské a čínské policie v několika městech, například v Římě, Miláně či Neapoli. Společné hlídky přerušila až pandemie covidu-19. Podobné hlídky s čínskou policií zavedly v Evropě také Chorvatsko a Srbsko.

Související

Více souvisejících

Čína Itálie Španělsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy