Čína tvrdí, že zaznamenala přelety amerických balónů

Americké výškové balóny proletěly od počátku loňského roku nejméně desetkrát čínským vzdušným prostorem. Na pravidelné tiskové konferenci to dnes prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí, kterého citovala agentura Reuters. Bílý dům reagoval prohlášením, že americká vláda neprovozuje balóny nad čínským územím.

Čína v neděli informovala, že se chystá sestřelit neznámý létající objekt, který byl pozorován u vod města Ž'-čao v pobřežní provincii Šan-tung. Neidentifikované objekty v minulých dnech nechaly nad svým územím sestřelit i vlády Spojených států a Kanady. Washington předtím nechal sestřelit balón, který byl podle pozdějších amerických vyjádření součástí rozsáhlého čínského programu vzdušné špionáže.

"Od začátku loňského roku provedly americké výškové balóny více než deset nelegálních průletů do čínského vzdušného prostoru bez souhlasu odpovídajících čínských úřadů," řekl mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin, který neposkytl žádné další podrobnosti a neuvedl ani, jestli se jednalo o vojenské, špionážní či jiné balóny.

Na dotaz, jak Čína na tato vniknutí do svého vzdušného prostoru reagovala, Wang odpověděl, že reakce byla "zodpovědná a profesionální".

"Balóny nad Čínou neprovozujeme," reagoval ve vysílání televize MSNBC mluvčí Bílého domu v otázkách národní bezpečnosti John Kirby. Jeho kolegyně Adrienne Watsonová na twitteru doplnila, že jakékoli tvrzení o přeletech "sledovacích balónů" USA nad Čínou je nepravdivé. Peking se podle ní snaží o "zmírnění škod" v reakci na informace o vlastním "programu výškových sledovacích balónů".

Americká vláda tvrdí, že jedno takovéto zařízení sestřelila na začátku měsíce po přeletu nad americkým územím. Peking nepopírá, že se jednalo o čínský přístroj, tvrdí však, že šlo o civilní objekt, který sloužil k meteorologickému výzkumu a kvůli silnému větru se odchýlil od své původní trasy.

Reakce Spojených států na balóny nad jejich územím, která zahrnovala i odklad návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Pekingu, byla podle Číny přehnaná.

"Americká strana by se v první řadě měla podívat sama na sebe, změnit své způsoby, nikoho neočerňovat a nesnažit se rozdmýchávat konfrontaci," dodal mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) špionážní balóny

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy