Čínská námořní flotila vedená silným torpédoborcem absolvuje 12denní plavbu kolem hlavních japonských ostrovů, čímž demonstruje vojenskou sílu v době, kdy roste napětí mezi Činou a Tchaj-wanem. Navíc těsně před zahájením summitu G7, které se uskuteční příští týden.
Ve čtvrtek publikovalo japonské ministerstvo obrany mapu, na níž je zaznamenán pohyb torpédoborce s řízenými střelami typu 055 Lhasa. Jedná se o jednu z nejvýkonnějších válečných lodí Námořnictva Lidové osvobozenecké armády, která se účastní plavby spolu s menším torpédoborcem, fregatou a zásobovací lodí. Všechny tyto lodě obeplouvají směrem hodinových ručiček Japonsko, uvedl server CNN.
Japonský dokument s mapou zobrazující trasy plavby zmíněných plavidel signalizuje, že jehich cesta započala 30. dubna v úžině Cušima, nacházející se mezi Jižní Koreou a Japonskem. Následně 5. a 6. května plavidla překonala úžinu Cugaru, která se nachází na severním cípu ostrova Hokkaidó. V poslední fázi plavby ve čtvrtek byla plavidla spatřena v řetězci ostrovů Izu, které se nacházejí jižně od metropole Tokia.
Po zveřejnění dokumentu japonského ministerstva obrany byl ve čtvrtek v čínském státním deníku Global Times publikován článek, v němž byla cesta zmíněné flotily spojena s "nedávnými provokativními poznámkami Japonska" týkajícími se ostrova Tchaj-wan, který disponuje demokratickou vládou a jež si Čínská komunistická strana nárokuje jako své území, přestože na něm nikdy nevládla.
"I když je tato plavba pravděpodobně rutinním cvičením čínského námořnictva na dálném moři, které neporušuje žádné mezinárodní právo ani necílí na žádnou třetí stranu, mohlo by to být vnímáno jako silná zpráva pro Japonsko," uvádí článek Global Times s odkazem na čínské experty.
Japonský premiér Fumio Kishida ve středu v rozhovoru pro Nikkei Asia řekl, že „mír a stabilita Tchajwanského průlivu jsou zásadní nejen pro naši zemi, ale pro celé mezinárodní společenství“.
V průběhu středečního dne vyjádřil japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši svůj nesouhlas ohledně komentářů čínského velvyslance týkajících se spojení Tchaj-wanu s japonskou bezpečností a potvrdil, že Tokio oficiálně protestovalo proti této rétorice u čínského vedení.
Jošimasa Hajaši také potvrdil v rozhovoru pro CNN, že Japonsko jedná o otevření styčné kanceláře NATO, což by se stalo prvním takovým případem v Asii. Dále se vyjádřil k dopadům ruské invaze na Ukrajinu, které se dotkly bezpečnostní situace daleko za hranicemi Evropy a donutily Tokio k přehodnocení regionální bezpečnosti. S ohledem na otevření styčné kanceláře NATO v Japonsku Hajaši uvedl, že jednání jsou již v průběhu, ale žádné podrobnosti zatím nebyly dokončeny.
Také se blíží nadcházející setkání skupiny sedmi nejvyspělejších zemí G7 v Japonsku, které se uskuteční od 19. do 21. května. Toto plánované obeplutí Japonska čínským námořnictvem přichází právě v této době a navíc se čím dál víc námořnictvo Čínské lidové osvobozenecké armády snaží více prezentovat mimo své blízké vody. Analytici vyjádřili obavy ohledně času a trasy této cvičební plavby, které byly zveřejněny v médiích. Něco podobného již předvedla čínsko-ruská flotila 10 lodí v říjnu 2021, kdy také demonstrovala sílu obeplutím Japonska.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan
Čínská armáda , Japonsko , summit G7
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková