Čínská námořní flotila vedená silným torpédoborcem absolvuje 12denní plavbu kolem hlavních japonských ostrovů, čímž demonstruje vojenskou sílu v době, kdy roste napětí mezi Činou a Tchaj-wanem. Navíc těsně před zahájením summitu G7, které se uskuteční příští týden.
Ve čtvrtek publikovalo japonské ministerstvo obrany mapu, na níž je zaznamenán pohyb torpédoborce s řízenými střelami typu 055 Lhasa. Jedná se o jednu z nejvýkonnějších válečných lodí Námořnictva Lidové osvobozenecké armády, která se účastní plavby spolu s menším torpédoborcem, fregatou a zásobovací lodí. Všechny tyto lodě obeplouvají směrem hodinových ručiček Japonsko, uvedl server CNN.
Japonský dokument s mapou zobrazující trasy plavby zmíněných plavidel signalizuje, že jehich cesta započala 30. dubna v úžině Cušima, nacházející se mezi Jižní Koreou a Japonskem. Následně 5. a 6. května plavidla překonala úžinu Cugaru, která se nachází na severním cípu ostrova Hokkaidó. V poslední fázi plavby ve čtvrtek byla plavidla spatřena v řetězci ostrovů Izu, které se nacházejí jižně od metropole Tokia.
Po zveřejnění dokumentu japonského ministerstva obrany byl ve čtvrtek v čínském státním deníku Global Times publikován článek, v němž byla cesta zmíněné flotily spojena s "nedávnými provokativními poznámkami Japonska" týkajícími se ostrova Tchaj-wan, který disponuje demokratickou vládou a jež si Čínská komunistická strana nárokuje jako své území, přestože na něm nikdy nevládla.
"I když je tato plavba pravděpodobně rutinním cvičením čínského námořnictva na dálném moři, které neporušuje žádné mezinárodní právo ani necílí na žádnou třetí stranu, mohlo by to být vnímáno jako silná zpráva pro Japonsko," uvádí článek Global Times s odkazem na čínské experty.
Japonský premiér Fumio Kishida ve středu v rozhovoru pro Nikkei Asia řekl, že „mír a stabilita Tchajwanského průlivu jsou zásadní nejen pro naši zemi, ale pro celé mezinárodní společenství“.
V průběhu středečního dne vyjádřil japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši svůj nesouhlas ohledně komentářů čínského velvyslance týkajících se spojení Tchaj-wanu s japonskou bezpečností a potvrdil, že Tokio oficiálně protestovalo proti této rétorice u čínského vedení.
Jošimasa Hajaši také potvrdil v rozhovoru pro CNN, že Japonsko jedná o otevření styčné kanceláře NATO, což by se stalo prvním takovým případem v Asii. Dále se vyjádřil k dopadům ruské invaze na Ukrajinu, které se dotkly bezpečnostní situace daleko za hranicemi Evropy a donutily Tokio k přehodnocení regionální bezpečnosti. S ohledem na otevření styčné kanceláře NATO v Japonsku Hajaši uvedl, že jednání jsou již v průběhu, ale žádné podrobnosti zatím nebyly dokončeny.
Také se blíží nadcházející setkání skupiny sedmi nejvyspělejších zemí G7 v Japonsku, které se uskuteční od 19. do 21. května. Toto plánované obeplutí Japonska čínským námořnictvem přichází právě v této době a navíc se čím dál víc námořnictvo Čínské lidové osvobozenecké armády snaží více prezentovat mimo své blízké vody. Analytici vyjádřili obavy ohledně času a trasy této cvičební plavby, které byly zveřejněny v médiích. Něco podobného již předvedla čínsko-ruská flotila 10 lodí v říjnu 2021, kdy také demonstrovala sílu obeplutím Japonska.
Související
Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan
Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ
Čínská armáda , Japonsko , summit G7
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
před 2 hodinami
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno před 3 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
před 3 hodinami
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 3 hodinami
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 4 hodinami
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 5 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 6 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 7 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 8 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 9 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 10 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 11 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 11 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 12 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.
Zdroj: Libor Novák