Čínský prezident Si Ťin-pching začátkem příštího týdne navštíví Rusko

Čínský prezident Si Ťin-pching začátkem příštího týdne navštíví Rusko, oznámilo dnes čínské ministerstvo zahraničí. Podle Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem podepíše deklaraci, která bude znamenat začátek "nové éry" rusko-čínských vztahů. Návštěva bude podle agentury AP patrně projevem čínské podpory Putinovi, který již déle než rok vede válku proti Ukrajině.

"Na pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina uskuteční prezident Si Ťin-pching ve dnech 20. až 22. března státní návštěvu Ruska," uvedla čínská diplomacie v prohlášení. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pina je cílem návštěvy prohloubit vzájemnou důvěru. Tématem jednání budou podle mluvčího velké mezinárodní i regionální záležitosti.

Oba vůdci "podepíší společnou deklaraci o prohloubení vztahů a strategické spolupráce", čímž vztahy Ruska a Číny vstoupí do nové éry, prohlásil podle agentury AFP Putinův poradce Jurij Ušakov.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že 20. března odpoledne se lídři obou zemí setkají ve formátu jeden na jednoho u neformálního oběda. O den později pak začnou jednání, ze kterých budou tiskové výstupy.

Čína tvrdí, že je připravena zprostředkovat jednání mezi Moskvou a Kyjevem, které vedou válku od vpádu Ruska na Ukrajinu v únoru 2022. Západ je k nabídce Pekingu skeptický vzhledem k blízkým vztahům Číny a Ruska.

Kontakty mezi vysokými čínskými a ukrajinskými představiteli jsou od začátku konfliktu vzácné. Podle listu The Wall Street Journal ale Si Ťin-pching chce v brzké době jednat rovněž s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, a sice prostřednictvím videokonference. Šlo by o jejich první rozhovor od loňského zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Ve čtvrtek si čínský ministr zahraničí Čchin Kang telefonoval se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou. Čínský šéf diplomacie vyjádřil obavy, že by se válka na Ukrajině mohla "vymknout kontrole", a vyzval Kyjev a Moskvu ke klidu, zdrženlivosti a rozhovorům o politickém řešení konfliktu. Čchin Kang také "apeloval na mezinárodní společenství, aby vytvořilo podmínky pro mírová jednání", sdělilo čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení. Kuleba uvedl, že s Čchinem "hovořili rovněž o principu zachování územní jednoty".

Čína se k rusko-ukrajinskému konfliktu oficiálně staví neutrálně - Peking odmítl ruský vpád na Ukrajinu odsoudit, nicméně ho ani jasně nepodpořil. Američtí představitelé nedávno opakovaně varovali, že Peking zvažuje, že poskytne Moskvě vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice.

Peking v den výročí ruského vpádu na Ukrajinu 24. února představil dvanáctibodový plán ukončení války. Mimo jiné v něm vybídl, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzval ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se přihlásil k principu "svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí".

Ukrajinský prezident Zelenskyj uvedl, že by Kyjev měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, a zároveň upozornil, že s některými body nesouhlasí.

Mluvčí Kremlu Peskov k čínskému plánu řekl, že je třeba ho podrobně zanalyzovat, ale že zatím nebyly splněny podmínky pro mírové řešení konfliktu.

Podle Británie by Si Ťin-pching měl využít cestu do Moskvy k tomu, aby Putina vyzval ke stažení ruských vojsk z Ukrajiny. "Pokud chce Čína hrát skutečnou roli při obnovení suverenity Ukrajiny, pak bychom to samozřejmě uvítali," řekl mluvčí premiéra Rishiho Sunaka. "Je nám jasné, že jakákoli mírová dohoda, která není založena na suverenitě a sebeurčení Ukrajiny, není vůbec mírovou dohodou. Budeme tedy i nadále vyzývat Čínu, jak jsme to již učinili dříve, aby se připojila k dalším zemím po celém světě a vyzvala Putina ke stažení svých vojsk," dodal.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Si Ťin-pching Vladimír Putin

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy