Obrovskou pozornost věnují tento týden čínská státní média mistrovství světa ve fotbale, které se koná v Kataru. Ovšem šampionát v zemi vyvolává frustraci nejen proto, že se Čína na MS nekvalifikovala, ale také kvůli proticovidovým opatřením, která odrazují obyvatele země od hromadného sledování zápasů, napsal zpravodajský server BBC News.
Navíc scény slavících davů a bujarých fanoušků bez roušek a respirátorů dráždí diváky v zemi, která stále trvá na politice nulové tolerance vůči nemoci covid-19. Mnozí Číňané využili mistrovství světa k tomu, aby si na stávající čínskou proticovidovou strategii stěžovali.
V rámci nulové tolerance jsou uzavírána celá města kvůli jednotlivým případům výskytu koronaviru, aby se zabránilo jeho šíření. Čína v současné době zažívá nejhorší epidemii za půl roku a v posledních několika týdnech prudce vzrost počet vyhlášených uzávěr. Za posledních 24 hodin Čína zaznamenala více než 28.000 nových případů, které se vyskytují ve všech provinciích.
Fotbal je v Číně velmi populární. O prezidentovi Si Ťin-pchingovi je známo, že je velkým milovníkem tohoto sportu a v minulosti se nechal slyšet, že je snem jeho země vyhrát mistrovství světa ve fotbale. Díky tomu jsou zápasy MS vysílány ve státní televizi CCTV a státní média se snaží zdůraznit, že Čína je na mistrovství přítomná, i když tam nejsou její hráči.
Deník Global Times informoval o tom, že na MS jsou hojně zastoupeny produkty vyrobené v Číně "od autobusů po stadion, a dokonce i klimatizační jednotky". Sdělovací prostředky včetně CCTV rovněž informovaly o přítomnosti čínských vlajkonošů na zahajovacím ceremoniálu a o tom, že do Kataru dorazily dvě pandy velké, aby se "setkaly" s diváky, kteří přijeli na mistrovství.
Nejde ovšem popřít, že covid-19 průběh fotbalového svátku v Číně utlumil. Ve velkých městech se kvůli covidu opět uzavřely podniky, které nejsou nezbytné, a úřady vyzvaly obyvatele, aby omezili přesuny. Protože nemohou jít do barů, rozhodli se někteří fanoušci podle deníku Global Times "sledovat zápasy doma s rodinami", jiní vyrazili do kempů.
Pro ty, kdo doufali, že by mohli sledovat zápasy osobně, zůstal počet letů mezi Čínou a Katarem značně omezený. A mnozí fanoušci se svěřují s tím, jakou cítí při sledování letošního ročníku mistrovství světa izolaci.
Na mobilním messengeru WeChat se v úterý rychle rozšířil otevřený dopis, který zpochybňoval pokračující politiku nulové nákazy covidem v zemi a ptal se, jestli je Čína "na stejné planetě" jako Katar. Dopis se ale brzy stal obětí cenzury.
Také na sociální síti Weibo se množí komentáře diváků, kteří píší o tom, jak se při sledování letošních zápasů cítí odděleni od zbytku světa. Někteří uvádějí, jak jim připadá divné, když vidí, jak se shromažďují statisíce lidí, aniž by měli na sobě roušky nebo se museli prokazovat nedávným testem na covid-19.
"Nejsou tam žádná oddělená místa, aby si lidé mohli udržovat sociální odstup, a u postranních čar není nikdo oblečený v bílo-modrém (lékařském) hábitu. Tato planeta se skutečně rozdělila. Na jedné straně světa je karneval v podobě mistrovství světa ve fotbale, na druhé straně pětidenní zákaz nenavštěvovat veřejná místa," napsal jeden z komentujících.
Někteří říkají, že měli problém vysvětlit svým dětem, proč jsou scény z mistrovství světa tak odlišné od těch, s nimiž se setkávají doma. I v Číně je ovšem dost lidí, kteří kritizují, že se země v zámoří otevírají, zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) stále označuje koronavirus způsobující nemoc covid-19 za "akutní celosvětový stav nouze".
Související
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Čína , Katar
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Macron reaguje na Trumpův návrat do Bílého domu. Obrátil se na evropské partnery
včera
Princ Harry ještě může couvnout ze soudní bitvy. Dnes nezačala
včera
Vážná nehoda v Praze. Tři zranění, jedno z aut skončilo na boku
včera
Izrael už možná lituje příměří. Pásmo Gazy je v chaosu a pod kontrolou Hamásu
včera
Výhled počasí do poloviny února. Meteorologové nepočítají se zásadní změnou
včera
Atentátník na Fica opouští psychiatrii. Soud vyhověl jeho návrhu
včera
Trump se v Oválné pracovně ukázal úplně jinak. Takhle ho lidé neznají
včera
Zemřel producent a politik Petr Hannig
včera
OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně
včera
Hřib chce vést Piráty do voleb. Bude se radit s ekonomy a odborníky
včera
Panama reaguje na Trumpa. Prezident posílá jasný vzkaz do Bílého domu
včera
Útočníka ze školy v Rudolfově poslal soud do ústavu. Je podezřelý z pokusu o vraždu
včera
Trump na 90 dní zrušil americkou zahraniční pomoc. Republikáni vysvětlili, na co cílí
včera
Policisté s dlouhými zbraněmi zasahovali v areálu ČZU. Hledaný muž se jim přihlásil
včera
Nebezpečné počasí na východě Česka. Tvoří se ledovka, varoval ČHMÚ
včera
První noc s Trumpem změnila mnohé. USA odstupují od klíčových smluv, cílí se i na děti migrantů
včera
Trump začal sestavovat vládu. Rubia jako šéfa diplomacie posvětili i demokraté
Aktualizováno včera
"Putin ničí Rusko." Trump po návratu do Bílého domu vyslal vzkaz do Kremlu
včera
Trump napravuje domnělé křivdy. Útočníci na Kapitol míří zpátky na svobodu
včera
Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí
V Česku pokračuje celoplošné šíření chřipky. Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi za týden vzrostl o necelých šest procent. Podle očekávání se nemocnost zvyšuje zejména u dětí. Epidemiologové předpokládají, že výskyt akutních respiračních infekcí bude nadále vysoký.
Zdroj: Jan Hrabě