Norský tanker u pobřeží Jemenu zasažen protilodní střelou

Ústřední velení armády USA (CENTCOM) uvedlo, že tanker Strinda, který byl v noci na úterý u pobřeží Jemenu v Rudém moři terčem útoku, zasáhla protilodní střela s plochou dráhou letu odpálená z území ovládaného jemenským Husíji, kteří se podle Reuters k útoku přiznali.

CENTCOM dodává, že na lodi vypukl požár, ale nedošlo ke ztrátám na životech. Loď vyslala tísňové volání, které zachytil torpédoborec amerického námořnictva USS Mason a následně jí poskytl pomoc, dodalo CENTCOM.

Husíové se bezprostředně k odpovědnosti za útok nepřihlásili, jejich mluvčí brigádní generál Jahja Sárí však avizoval důležité oznámení, které má přijít za několik hodin. Podle Reuters ale za útokem stojí. Tito povstalci podporovaní Íránem v posledním období stále častěji hrozí útoky na všechny obchodní lodě směřující do Izraele. Důvodem hrozeb je ozbrojený konflikt Izraele a Palestinců v Pásmu Gazy.

Společnost Dryad Global, která se zabývá bezpečností lodní dopravy, uvedla, že napadenou lodí byl tanker Strinda, který mířil z Malajsie do Suezského kanálu. Používá se pro přepravu ropy a chemických produktů, je registrován v Norsku a pluje pod norskou vlajkou. Loď údajně odvysílala upozornění, že má na palubě ozbrojenou stráž.

Na začátku prosince se stal terčem útoku i americký torpédoborec USS Carney a několik komerčních plavidel. Oznámilo to podle agentury AP americké ministerstvo obrany. Jemenští povstalci později uvedli, že nedaleko pobřeží Jemenu zaútočili na dvě "izraelské" lodě. O útoku na americký torpédoborec se nezmínili.

"Evidujeme zprávy o útocích na USS Carney a komerční plavidla v Rudém moři. Informace poskytneme, když budou k dispozici," uvedl Pentagon. Britská armáda uvedla, že má podezření, že došlo k dronovému útoku a výbuchům. 

Pentagon neidentifikoval, odkud útok přišel a nesdělil, kdo je za něj zodpovědný. V nedávné době ale na lodě v Rudém moři vícekrát útočili jemenští husijští povstalci podporovaní Íránem, kteří v době války v Pásmu Gazy drony útočili i na Izrael.

Husiové později v prohlášení zveřejněném na sociální síti informovali, že podnikli "operaci proti dvěma izraelským lodím v průlivu Báb al-Mandab ", který spojuje Rudé moře s Adenským zálivem.

Upřesnili, že na jednu loď zaútočili raketou a na druhou dronem. Americkou bitevní loď nezmínili.

Podle agentury AP může nejnovější incident v Rudém moři představovat eskalaci v sérii námořních útoků na Blízkém východě spojených s válkou mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás.

Husijští povstalci označování též jako Hutiové či Husiové jsou hnutí vedené šíitskými muslimy v Jemenu. Oficiálně jsou známí jako Ansar Allah (Pomocníci Boha). Hnutí vzniklo ve druhé polovině 20. století, ale větší pozornost si získalo v souvislosti s politickými a sociálními nepokoji v Jemenu na počátku 21. století.

Husiové jsou spojováni s ideologií šíitského islámu a v minulosti čelili kritice za to, že se zapojilo do ozbrojených konfliktů a narušovalo politickou stabilitu v Jemenu. Zahájili významné povstání v Jemenu v roce 2014, když obsadili hlavní město Sanu'a a některé další části země.

Konflikt eskaloval do občanské války, kde povstalci bojují proti mezinárodně uznávané jemenské vládě a jejím spojencům. Mezi hlavními aktéry jsou Husiové, podporovaní Íránem, a arabská koalice pod vedením Saúdské Arábie, která podporuje jemenskou vládu.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen lodní doprava

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy