Dánsko má stejnou vlajku už přes osm set let. V Evropě to nemá obdoby

Přes 110 let už je 15. červen pro Dánsko významným dnem, nikoliv však státním svátkem. Tamní vláda ostatně loni jeden ze státních svátků zrušila, aby ušetřila. Letos na sobotu připadá Valdemarsdag neboli Valdemarův den. Slaví se od roku 1912. 

Legenda praví, že se 15. června 1219 snesla z nebe dánská vlajka ve chvíli, kdy dánský král Valdemar Vítězný bojoval proti Estoncům v bitvě u Lyndanisse, což je dnešní Tallinn. 

Křesťan Valdemar tehdy vedl křížovou výpravu na východ proti pohanským Estoncům, přičemž v jejich zemi na pobřeží se vylodil se svou armádou a začal s budováním hradu. Vznikl tak Castrum danorum, z něhož se později stalo dnešní estonské hlavní město. 

Estonci se 15. června 1219 rozhodli Dány z pěti stran napadnout a zprvu měli navrch. Proto se biskup obrátil s prosbou o pomoc na Boha. Z nebe se snesl rudý prapor s bílým křížem, který dánští křižáci brali jako znamení shůry. To je posílilo do dalšího průběhu bitvy, přičemž nakonec zvítězili. Vítězný prapor si pak ponechali jako symbol svého státu až do dnešních dní. 

Dánská vlajka sestává z bílého skandinávského kříže, který je s pozměněnými barvami následně převzaly všechny severské státy, na červeném podkladu. Vlajka patří k nejstarším svého druhu na světě, je dokonce považována za nejstarší kontinuálně používanou vlajku nezávislým státem. 

Související

Více souvisejících

dánsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy