Odešla poslední královna na světě. Dánsko se rozloučilo s Markétou II., její místo převzal princ Frederik

Dánsko se dnes rozloučilo se svou královnou Markétou II., která na přelomu roku ve svém novoročním projedu oznámila nečekanou abdikaci. Novým králem se stal korunní princ Frederik. Po smrti britské královny Alžběty II. tak dnes odešla z funkce poslední královna na světě.

Právě se přehrává: Abdikace dánské královny Markéty II.

Abdikace dánské královny Markéty II. Video: YouTube

Královská rodina se vydala z královského sídla Amalienborg do paláce Christiansborg, vládní budovy v Kodani. Královna Markéta II. přijela kočárem, zatímco korunní princ Frederik, doprovázený svou manželkou korunní princeznou Mary a nejstarším synem princem Christianem, dorazil na místo automobilem.

Královna následně podepsala prohlášení o abdikaci na setkání s vládou, což znamená potvrzení majitele trůnu, a odjela zpět do Amalienborgu. Poté nový král Frederik X. vystoupil na balkon paláce Christiansborg, kde premiérka Mette Frederiksenová oficiálně oznámila změnu panovníka. Král přednesl projev k lidu a následovaly dělové salvy v kodaňském přístavu.

V Amalienborgu byla spuštěna královská vlajka a v paláci nového panovníka ji vztyčí. Poté se nový král a královna vrátili do Amalienborgu v kočáru, kde byli vítáni tisíci Dány.

Abdikace královny Markéty II. byla oznámena v jejím novoročním projevu 31. prosince 2023. Odstoupí po 52 letech panování, a od smrti britské královny Alžběty II. se stala nejdéle vládnoucí panovnicí v Evropě, jedinou královnou na světě a nejdéle úřadující ženou v čele státu.

Dánské království má přitom dlouhou historii spojenou s královskou rodinou, která hraje klíčovou roli v dějinách země. Jedním z výrazných členů dánské královské rodiny je princ Frederik, následník trůnu, který se stal zajímavou postavou nejen v dánském kontextu, ale i na mezinárodní scéně. 

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Dánská královna Markéta II. Takhle jste ji dosud neviděli

Princ Frederik se narodil 26. května 1968 jako Frederik André Henrik Christian. Je prvorozeným synem královny Markéty II. a jejího manžela, prince Henrika. Jeho plné královské jméno odráží historické a tradiční prvky spojené s dánskou monarchií.

Jeho vzestup k následnictví trůnu začal od samého počátku jeho života, ale vzhledem k tradicím a pravidlům dánského nástupnictví bylo nutné, aby čekal na oficiální potvrzení. V roce 1972, kdy se narodil Frederikův mladší bratr, princ Joachim, se Frederik stal korunním princem a následníkem trůnu.

Frederikova výchova byla pečlivě plánována s ohledem na jeho budoucí královské povinnosti. Absolvoval vojenskou službu v Dánské armádě a získal diplom na Aarhuské univerzitě. Dále studoval v zahraničí, včetně studia politologie na Harvardu. Jeho vzdělání a příprava na vládu byly důkladné a přispěly k formování jeho pohledu na svět a jeho schopností plnit královské povinnosti.

Jeho osobní život byl předmětem velkého zájmu veřejnosti. Princ Frederik se setkal se svou budoucí manželkou, australskou Mary Donaldson, během Letních olympijských her v Sydney v roce 2000. Jejich romantický příběh zaujal veřejnost a jejich svatba v roce 2004 byla velkým společenským událostí. Pár má spolu čtyři děti: prince Christiana, princeznu Isabellu, prince Vincenta a princeznu Josephine.

Princ Frederik si získal u obyvatel Dánska oblibu svou přátelskou povahou a schopností identifikovat se s obyčejnými lidmi. Jeho aktivity zahrnují podporu sportu, kulturních akcí a charitativních projektů. Má rovněž zájem o udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí.

Související

Více souvisejících

dánsko Markéta II. princ frederik

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

před 5 hodinami

Elon Musk

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

před 6 hodinami

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy