Dokáží povstalci vládnout Sýrii? Už teď čelí silné kritice

Povstalecký vůdce Sýrie a nově jmenovaný premiér Mohammed Al Bashir se nedávno poprvé oficiálně setkal s představiteli svrženého režimu Bašára al-Asada. Podle CNN se tak začíná ukazovat, jak bude vypadat nová syrská vláda.

Při tomto historickém setkání na sebe okamžitě upoutala pozornost symbolika, kterou povstalci zvolili – vedle vlajky syrské revoluce byla vystavena i vlajka s islámským vyznáním víry, často spojovaná s džihádistickými skupinami. Tato volba vyvolala ostrou kritiku na sociálních sítích a diskuse o tom, jaké poselství tím povstalci chtěli vyslat.

Později se Bashir při televizním rozhovoru na Al-Džazíře objevil již pouze s novou syrskou vlajkou, což naznačuje, že povstalci zřejmě reagovali na negativní ohlasy. Jejich předchozí vláda nad provincií Idlib v severozápadní Sýrii je nyní často analyzována jako možné vodítko k tomu, jak by mohli řídit celou zemi.

Podle odborníků i obyvatel provincie byla jejich správa pragmatická a podléhala značnému vlivu vnitřních i vnějších tlaků. Přestože se snažili distancovat od svého džihádistického odkazu a získat mezinárodní uznání, jejich vláda nebyla demokratická ani liberální.

Abú Muhammad al-Julání, vůdce skupiny Hay'at Tahrír aš-Šám (HTS), která stála v čele povstalecké ofenzívy proti režimu, se rozhodl držet v pozadí a na přechodné období zvolil technokratického premiéra Bashira. Julání přiznal, že zkušenosti, které povstalci získali při správě Idlibu, jsou cenné, ale nemusí stačit na efektivní řízení celé Sýrie.

V provincii Idlib vytvořili povstalci v roce 2017 civilní vládu nazývanou Syrská záchranná vláda (SSG), která byla vedena technokraty a akademiky. Tím se snažili odlišit od radikálních metod, jež džihádisté používali v jiných oblastech, kde často vládli prostřednictvím náboženské represe.

Podle obyvatel Idlibu byl život pod vládou SSG relativně bezpečný a svobodný. Nebyly zde kladeny restrikce na cestování, pohyb ani osobní život obyvatel. Dr. Walid Tamer, který působí jako předseda Svazu svobodných lékařů severní Sýrie, ocenil svobodu projevu, kterou SSG v provincii umožnila. Nicméně upozornil, že tato vláda není dostatečně připravena na řízení celé Sýrie.

Ekonomická situace v Idlibu však byla velmi obtížná. Obyvatelé často neměli dostatek pracovních příležitostí, a mnoho z nich tak zůstávalo bez zaměstnání.

SSG fungovala jako strukturovaná vláda se sjednocenými soudy, věznicemi a dalšími službami. Své činnosti koordinovala i s mezinárodními humanitárními organizacemi, aby zajistila pomoc pro tři miliony vnitřně vysídlených obyvatel regionu.

Přesto nebyla demokratickou institucí – její ministři byli jmenováni na základě rozhodnutí šúry, konzultativní rady složené z místních prominentních postav, z nichž někteří byli vybíráni HTS.

Podle zprávy OSN z roku 2022 byla situace pod vládou HTS poněkud pochmurná. I přes snahu prezentovat se jako technokratická a civilní vláda bylo řízení silně ovlivněno islámským právem šaría. Například ženy neměly žádné zastoupení ve vedení během celé sedmileté vlády SSG.

Budoucnost povstalecké vlády v Sýrii zůstává nejistá. Jak odborníci, tak samotní obyvatelé varují, že řízení rozmanité a velké země, jakou je Sýrie, bude vyžadovat zásadní změny v přístupu i větší zkušenosti, než které povstalci získali v relativně malé a homogenní provincii Idlib.

Související

Syrští rebelové v Aleppu

Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

V roce 2017, po šesti letech občanské války, se zdálo, že Sýrie pod vedením Bašára al-Asada dospěla k určitému novému normálu. Nešlo o poklidnou situaci, kterou Asadova rodina zažívala před Arabským jarem po potlačení islamistického povstání v 80. letech, ale režim dosáhl určité stability. S pomocí Ruska, Íránu, Hizballáhu a dokonce i Spojených států, které bojovaly proti ISIS, se Asadovým silám podařilo zatlačit rebely. Postupem času získal jeho režim kontrolu nad zhruba dvěma třetinami Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie Abu Mohammad al-Jolani

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Ilustrační foto

Revoluce v medicíně: Schopnosti umělé inteligence doktory ohromily, odhalí rakovinu dříve než lékaři

Nový průlom v medicíně přináší neinvazivní test, který dokáže odhalit rakovinu prsu v nejranější fázi – již ve stádiu 1a. Technologie, která kombinuje laserové snímání s umělou inteligencí, byla vyvinuta týmem vědců z Univerzity v Edinburghu a vykazuje úžasnou přesnost. Tento pokrok může znamenat zásadní změnu v diagnostice nejen rakoviny prsu, ale i dalších typů rakoviny. Uvedl to server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo

Princ William reprezentoval britskou monarchii během minulého víkendu na znovuotevření katedrály Notre-Dame. V Paříži se při té příležitosti setkal se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který si obsah jejich rozhovoru nenechal jen pro sebe. Pro jedno z amerických médií prozradil, o čem se s budoucím králem bavil. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu

Česko v tomto týdnu vyděsily záběry z nádraží v Zábřehu na Moravě, kde rodina s dětmi přecházela koleje tam, kde neměla, když se po jedné z nich řítilo Pendolino. Případu se ujala i policie, která dospěla k závěru, že došlo k přestupku. Podle Správy železnic jsou cestující na zmíněné stanici dostatečně výrazně upozorněni, aby použili podchod. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů

Prosincové důchody jsou těmi posledními, které se vyplácí v současné výši. V lednu proběhne pravidelná valorizace, která zvýší penze v průměru o nižší stovky korun. Důchodci, kteří o tom ještě neví, by o tom měli být informováni během nadcházejících dnů a týdnů. 

včera

Vratislav Mynář

Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi

Nečekanou rezignaci podali v úterý všichni členové Etické komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) mající na starost vyšetřování nejrůznějších fotbalových kauz, které se týkají třeba i fotbalových funkcionářů. Učinili tak kvůli střetu s Odvolací komisí FAČR, která často jejich původní tresty buďto rušila, snižovala či vracela k novému projednání.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Syrští rebelové v Aleppu

Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

V roce 2017, po šesti letech občanské války, se zdálo, že Sýrie pod vedením Bašára al-Asada dospěla k určitému novému normálu. Nešlo o poklidnou situaci, kterou Asadova rodina zažívala před Arabským jarem po potlačení islamistického povstání v 80. letech, ale režim dosáhl určité stability. S pomocí Ruska, Íránu, Hizballáhu a dokonce i Spojených států, které bojovaly proti ISIS, se Asadovým silám podařilo zatlačit rebely. Postupem času získal jeho režim kontrolu nad zhruba dvěma třetinami Sýrie.

včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident

Vládní důchodová reforma, která například postupně zvýší věk odchodu do důchodu až na 67 let, může začít platit. V pátek ji totiž podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Pražský hrad. Novelu zákona už předtím schválily obě komory parlamentu. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie

Německo-italská spolupráce v oblasti obrany se stává klíčovým krokem k vybudování sjednocené evropské obranné průmyslové základny, která je strategickou odpovědí na rostoucí globální napětí a požadavky na posílení kolektivní bezpečnosti. Ruská invaze na Ukrajinu znovu upozornila na zranitelnosti evropské obranné politiky a zdůraznila nutnost přehodnotit evropský přístup k obraně, včetně výrobních a akvizičních kapacit.

včera

včera

Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál

Syrští uprchlíci v Evropě zažívají směsici emocí poté, co došlo k pádu režimu Bašára Asada. Zatímco mnozí oslavují konec diktatury, debaty o jejich návratu do válkou zpustošené vlasti mezi nimi vyvolávají obavy a nejistotu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy