Dokáží povstalci vládnout Sýrii? Už teď čelí silné kritice

Povstalecký vůdce Sýrie a nově jmenovaný premiér Mohammed Al Bashir se nedávno poprvé oficiálně setkal s představiteli svrženého režimu Bašára al-Asada. Podle CNN se tak začíná ukazovat, jak bude vypadat nová syrská vláda.

Při tomto historickém setkání na sebe okamžitě upoutala pozornost symbolika, kterou povstalci zvolili – vedle vlajky syrské revoluce byla vystavena i vlajka s islámským vyznáním víry, často spojovaná s džihádistickými skupinami. Tato volba vyvolala ostrou kritiku na sociálních sítích a diskuse o tom, jaké poselství tím povstalci chtěli vyslat.

Později se Bashir při televizním rozhovoru na Al-Džazíře objevil již pouze s novou syrskou vlajkou, což naznačuje, že povstalci zřejmě reagovali na negativní ohlasy. Jejich předchozí vláda nad provincií Idlib v severozápadní Sýrii je nyní často analyzována jako možné vodítko k tomu, jak by mohli řídit celou zemi.

Podle odborníků i obyvatel provincie byla jejich správa pragmatická a podléhala značnému vlivu vnitřních i vnějších tlaků. Přestože se snažili distancovat od svého džihádistického odkazu a získat mezinárodní uznání, jejich vláda nebyla demokratická ani liberální.

Abú Muhammad al-Julání, vůdce skupiny Hay'at Tahrír aš-Šám (HTS), která stála v čele povstalecké ofenzívy proti režimu, se rozhodl držet v pozadí a na přechodné období zvolil technokratického premiéra Bashira. Julání přiznal, že zkušenosti, které povstalci získali při správě Idlibu, jsou cenné, ale nemusí stačit na efektivní řízení celé Sýrie.

V provincii Idlib vytvořili povstalci v roce 2017 civilní vládu nazývanou Syrská záchranná vláda (SSG), která byla vedena technokraty a akademiky. Tím se snažili odlišit od radikálních metod, jež džihádisté používali v jiných oblastech, kde často vládli prostřednictvím náboženské represe.

Podle obyvatel Idlibu byl život pod vládou SSG relativně bezpečný a svobodný. Nebyly zde kladeny restrikce na cestování, pohyb ani osobní život obyvatel. Dr. Walid Tamer, který působí jako předseda Svazu svobodných lékařů severní Sýrie, ocenil svobodu projevu, kterou SSG v provincii umožnila. Nicméně upozornil, že tato vláda není dostatečně připravena na řízení celé Sýrie.

Ekonomická situace v Idlibu však byla velmi obtížná. Obyvatelé často neměli dostatek pracovních příležitostí, a mnoho z nich tak zůstávalo bez zaměstnání.

SSG fungovala jako strukturovaná vláda se sjednocenými soudy, věznicemi a dalšími službami. Své činnosti koordinovala i s mezinárodními humanitárními organizacemi, aby zajistila pomoc pro tři miliony vnitřně vysídlených obyvatel regionu.

Přesto nebyla demokratickou institucí – její ministři byli jmenováni na základě rozhodnutí šúry, konzultativní rady složené z místních prominentních postav, z nichž někteří byli vybíráni HTS.

Podle zprávy OSN z roku 2022 byla situace pod vládou HTS poněkud pochmurná. I přes snahu prezentovat se jako technokratická a civilní vláda bylo řízení silně ovlivněno islámským právem šaría. Například ženy neměly žádné zastoupení ve vedení během celé sedmileté vlády SSG.

Budoucnost povstalecké vlády v Sýrii zůstává nejistá. Jak odborníci, tak samotní obyvatelé varují, že řízení rozmanité a velké země, jakou je Sýrie, bude vyžadovat zásadní změny v přístupu i větší zkušenosti, než které povstalci získali v relativně malé a homogenní provincii Idlib.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie Abu Mohammad al-Jolani

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy