Estonsko se liší od „radikálního“ Lotyšska. Ruskou menšinu se snaží zapojovat do chodu země

Baltské země v přístupu k ruské menšině nejsou úplně jednotné. Zatímco Lotyši vydají výzvu k opuštění země členům ruské menšiny, kteří neprojevili zájem o jazykovou zkoušku nebo povolení k dočasnému pobytu, Estonsko se rozhoduje případ od případu a stojí za integrací Rusů do své společnosti. 

Lotyšsko příští měsíc vydá tisícovkám Rusů výzvu k opuštění země. „Je jich pět až šest tisíc. Všichni jsou v Lotyšsku. Jedná se o lidi, kteří neprojevili žádnou vůli, ať už ke zkoušce, nebo k získání povolení k dočasnému pobytu,“ uvedla šéfka lotyšského parlamentního výboru pro občanství a migraci Ingmars Lindakaová. 

Během května se desítky zástupců ruského etnika v zemi podrobily jazykovému testu, aby prokázaly loajalitu k zemi, kde žijí už desítky let. Situaci ale razantně změnila ruská invaze proti Ukrajině. Loňské volební kampani navíc dominovaly otázky týkající se národní identity a bezpečnostních obav. 

Riga po invazi zakázala každoroční shromažďování desetitisíců rusky mluvících obyvatel Lotyšska vždy 9. května u příležitosti sovětského vítězství ve druhé světové válce. 

Doporučené články

EuroZprávy.cz se v této souvislosti obrátily na vedoucího oddělení veřejného pořádku a trestní politiky estonského ministerstva vnitra Henryho Timberga. Podle něj je důležité rozlišovat místní etnickou menšinu a občany Ruské federace. 

Timberg řekl, že Estonsko žádný příkaz k opuštění země vydávat neplánuje a žádné debaty se o tom nevedou. „Rusové jsou největší národnostní menšinou v Estonsku a stát podporuje zachování jejich kulturního dědictví prostřednictvím vzdělávání a integrace. Stejně jako každé jiné národnostní menšiny,“ upřesnil.

Zdůraznil, že klíčem je znalost jazyka. „Jazyk je v zásadě předpokladem integrované a soudržné společnosti založené na estonské identitě a kultuře. Proto je znalost estonštiny pro dlouhodobý život a práci v Estonsku nezbytná,“ podotkl.

Připustil ale, že Tallinn má podobné obavy jako Riga. „Máme samozřejmě podobné obavy jako Lotyšsko, pokud jde o dlouhodobé obyvatele, kteří nemluví místním jazykem nebo mu nerozumějí, a proto se jejich integrace do naší společnosti ukázala jako obtížná,“ uvedl s tím, že i proto Estonsko jazykové kurzy široce podporuje. „V Estonsku pokračujeme v integračních aktivitách a držitele povolení k pobytu posuzujeme případ od případu.“

Všichni státní příslušníci třetích zemí pobývající v zemi se samozřejmě musí držet tamních předpisů. „Bez ohledu na jazykové požadavky je důležité zdůraznit, že všichni státní příslušníci třetích zemí, kteří pobývají v Estonsku, jsou povinni dodržovat estonský ústavní pořádek, dodržovat estonské právní předpisy a respektovat naše ústavní hodnoty a zásady,“ vylíčil Timberg.

„Povolení k pobytu bude zrušeno, pokud existuje důvod se domnívat, že pobyt státního příslušníka třetí země v Estonsku může představovat hrozbu pro veřejný pořádek nebo národní bezpečnost,“ doplnil. 

Estonské ministerstvo vnitra serveru EuroZprávy.cz navíc poslalo prohlášení o tom, že Ruskou federaci vnímá jako agresora a „estonský parlament prohlásil Rusko za teroristický stát“. „Estonsko ve spolupráci se všemi partnerskými státy EU uplatňuje mezinárodní sankce proti Rusku. Estonské orgány zavedly několik dalších omezení pro ruské turisty. Všechny tyto sankce jsou zavedeny s cílem vyvinout na Rusko nátlak, aby zastavilo válku.“

„Je zřejmé, že sankce přinášejí nepříjemnosti ruským občanům, a to i těm, kteří Putinův režim nepodporují, ale nikdo jiný než ruští občané současný režim v Rusku změnit nemůže,“ dodává resort. 

Související

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.
Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

Více souvisejících

estonsko lotyšsko Rusko

Aktuálně se děje

včera

Vlastimil Válek (TOP 09)

Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel

Povinnost zajistit občanům základní síť lékařských pohotovostních služeb má přejít z krajských úřadů na zdravotní pojišťovny. Návrh příslušné novely zákona o zdravotních službách ve středu schválila vláda. Schválila rovněž návrh novely zákona o sociálních službách, kterým se má přesunout agenda související s vyplácením nepojistných sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem a s vydáváním průkazů osoby se zdravotním postižením z pracovišť Úřadu práce ČR pod Českou správu sociálních zabezpečení.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj

Plán na ukončení války diplomatickou cestou se rýsuje přinejmenším v hlavě Volodymyra Zelenského, i když není jasné, jak by na něj reagoval Vladimir Putin. Zelenskyj se každopádně v průběhu září chystá představit svůj záměr americkému protějškovi Joe Bidenovi. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Hladík

Hrozí povodně jako v letech 1997 a 2002, připustil Hladík. Česko se připravuje

Česko se připravuje na extrémní projevy počasí, zejména vydatné dešťové srážky, které zemi zasáhnou ve zbytku tohoto týdne a mohou zvednout hladiny vodních toků až nad hranici třetího stupně povodňové aktivity. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde o situaci podobnou té z let 1997 a 2002, kdy došlo ke katastrofálním povodním. 

včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024)

Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu

Slovenský parlament čelí patové situaci, kdy křeslo šéfa parlamentu už několik měsíců zeje prázdnotou. Opozice využívá vakuum k ostré kritice vlády a přichází s vlastním řešením. Odchod Petera Pellegriniho z koalice znemožnil obsadit důležitý post. Návrat šéfa SNS do čela parlamentu by mohl prohloubit vybočení ze zahraničně-politického kurzu.

včera

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko se bouří. Nelíbí se mu, jak se o něm hovoří v USA

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, ve středu uvedl, že Kremlu se nelíbil způsob, jakým bylo během předvolební debaty mezi americkými prezidentskými kandidáty Kamalou Harrisovou z Demokratické strany a republikánem Donaldem Trumpem zmiňováno jméno ruského prezidenta. 

včera

Velká voda, ilustrační fotografie.

Extrémní srážky a o víkendu i povodně. Meteorologové vydali jasné varování

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle extrémní srážky, které mohou způsobit velké povodně. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejhorší bude situace ve východní polovině republiky, která se na výstražné mapě zbarvila do červené barvy. Ta značí extrémní stupeň nebezpečí. 

včera

včera

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy