Estonsko se liší od „radikálního“ Lotyšska. Ruskou menšinu se snaží zapojovat do chodu země

Baltské země v přístupu k ruské menšině nejsou úplně jednotné. Zatímco Lotyši vydají výzvu k opuštění země členům ruské menšiny, kteří neprojevili zájem o jazykovou zkoušku nebo povolení k dočasnému pobytu, Estonsko se rozhoduje případ od případu a stojí za integrací Rusů do své společnosti. 

Lotyšsko příští měsíc vydá tisícovkám Rusů výzvu k opuštění země. „Je jich pět až šest tisíc. Všichni jsou v Lotyšsku. Jedná se o lidi, kteří neprojevili žádnou vůli, ať už ke zkoušce, nebo k získání povolení k dočasnému pobytu,“ uvedla šéfka lotyšského parlamentního výboru pro občanství a migraci Ingmars Lindakaová. 

Během května se desítky zástupců ruského etnika v zemi podrobily jazykovému testu, aby prokázaly loajalitu k zemi, kde žijí už desítky let. Situaci ale razantně změnila ruská invaze proti Ukrajině. Loňské volební kampani navíc dominovaly otázky týkající se národní identity a bezpečnostních obav. 

Riga po invazi zakázala každoroční shromažďování desetitisíců rusky mluvících obyvatel Lotyšska vždy 9. května u příležitosti sovětského vítězství ve druhé světové válce. 

Doporučené články

EuroZprávy.cz se v této souvislosti obrátily na vedoucího oddělení veřejného pořádku a trestní politiky estonského ministerstva vnitra Henryho Timberga. Podle něj je důležité rozlišovat místní etnickou menšinu a občany Ruské federace. 

Timberg řekl, že Estonsko žádný příkaz k opuštění země vydávat neplánuje a žádné debaty se o tom nevedou. „Rusové jsou největší národnostní menšinou v Estonsku a stát podporuje zachování jejich kulturního dědictví prostřednictvím vzdělávání a integrace. Stejně jako každé jiné národnostní menšiny,“ upřesnil.

Zdůraznil, že klíčem je znalost jazyka. „Jazyk je v zásadě předpokladem integrované a soudržné společnosti založené na estonské identitě a kultuře. Proto je znalost estonštiny pro dlouhodobý život a práci v Estonsku nezbytná,“ podotkl.

Připustil ale, že Tallinn má podobné obavy jako Riga. „Máme samozřejmě podobné obavy jako Lotyšsko, pokud jde o dlouhodobé obyvatele, kteří nemluví místním jazykem nebo mu nerozumějí, a proto se jejich integrace do naší společnosti ukázala jako obtížná,“ uvedl s tím, že i proto Estonsko jazykové kurzy široce podporuje. „V Estonsku pokračujeme v integračních aktivitách a držitele povolení k pobytu posuzujeme případ od případu.“

Všichni státní příslušníci třetích zemí pobývající v zemi se samozřejmě musí držet tamních předpisů. „Bez ohledu na jazykové požadavky je důležité zdůraznit, že všichni státní příslušníci třetích zemí, kteří pobývají v Estonsku, jsou povinni dodržovat estonský ústavní pořádek, dodržovat estonské právní předpisy a respektovat naše ústavní hodnoty a zásady,“ vylíčil Timberg.

„Povolení k pobytu bude zrušeno, pokud existuje důvod se domnívat, že pobyt státního příslušníka třetí země v Estonsku může představovat hrozbu pro veřejný pořádek nebo národní bezpečnost,“ doplnil. 

Estonské ministerstvo vnitra serveru EuroZprávy.cz navíc poslalo prohlášení o tom, že Ruskou federaci vnímá jako agresora a „estonský parlament prohlásil Rusko za teroristický stát“. „Estonsko ve spolupráci se všemi partnerskými státy EU uplatňuje mezinárodní sankce proti Rusku. Estonské orgány zavedly několik dalších omezení pro ruské turisty. Všechny tyto sankce jsou zavedeny s cílem vyvinout na Rusko nátlak, aby zastavilo válku.“

„Je zřejmé, že sankce přinášejí nepříjemnosti ruským občanům, a to i těm, kteří Putinův režim nepodporují, ale nikdo jiný než ruští občané současný režim v Rusku změnit nemůže,“ dodává resort. 

Související

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

Více souvisejících

estonsko lotyšsko Rusko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Moldavsko

Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků z Ruska energetické krizi

Na Nový rok přestal ruský plyn proudit přes Ukrajinu, což Kyjev označil za „historický“ krok. Ukončení tranzitu znamená zastavení toku financí z plynu, které Rusko využívalo k financování své invaze na Ukrajinu. V sousedním Moldavsku tento krok ale vyvolává obavy z energetické krize, zejména v separatistickém regionu Podněstří, které je ekonomicky závislé na ruském plynu.

před 1 hodinou

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před hotelem Trump v Las Vegas došlo k výbuchu Tesla Cybertrucku plného palivových nádob a ohňostrojů. Incident, který otřásl městem, vyšetřují místní úřady jako potenciální teroristický čin. Exploze, která zabila řidiče a zranila sedm lidí, měla jen menší následky pro zraněné, ale způsobila značné škody na hotelu i veřejné infrastruktuře.

před 1 hodinou

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí

Situace na východě Ukrajiny se dramaticky mění, jak uvedl ruský prezident Vladimir Putin na své prosincové tiskové konferenci. Podle jeho slov probíhá pohyb na celé frontové linii každý den. V regionu Donbas ruská válečná mašinérie pomalu, ale jistě postupuje otevřenými poli, přičemž obsazuje a ničí vesnice i města. Pro místní obyvatele to znamená buď útěk před hrozbou bojů, nebo zoufalou evakuaci ve chvíli, kdy už granáty dopadají v jejich blízkosti.

před 3 hodinami

včera

Luděk Mikloško

Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá

Bývalý fotbalový reprezentační brankář Luděk Mikloško, který na klubové úrovni mimo jiné oblékal i dres anglického West Hamu a v současnosti pracuje pro Baník Ostrava jako sportovní ředitel, oznámil klubovému webu Kladivářů má rakovinou. Zároveň však prozradil, že nehodlá podstupovat klasickou chemoterapii, přičemž to odůvodnil tím, že chce žít normální život. 

včera

Nikola Ogrodníková

Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě

Bronzová medailistka z Letních olympijských her v Paříži 2024 oštěpařka Nikola Ogrodníková oznámila přerušení kariéry. Důvodem je radostná zpráva, že se svým partnerem hokejistou Petrem Vránou čekají svého prvního potomka. Pár už vychovává syna Lea z Vránova předešlého manželství. 

včera

Nou Camp, domácí hřiště klubu FC Barcelona. Byl dokončen v roce 1957 a nynější kapacita 98 600 diváků ho činí největším fotbalovým stadionem Evropy.

Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma

Katalánský fotbalový velkoklub FC Barcelona má se začátkem nového roku i nový problém. Do silvestrovské půlnoci totiž nestihla zaregistrovat svého ofenzivního záložníka Daniho Olma tak, aby mohla s tímto španělským mistrem Evropy z loňského roku počítat i pro druhou polovinu právě probíhající sezóny 2024/25. Hrozí tak, že o fotbalistu přijde a to navíc bez náhrady. 

včera

včera

Elon Musk

Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno

Nejbohatší muž světa Elon Musk znovu vyvolal vlnu spekulací, když na své sociální platformě X změnil své uživatelské jméno na „Kekius Maximus“. Tento krok, který překvapil veřejnost, nebyl doprovázen žádným vysvětlením, stejně jako jeho nová profilová fotografie zobrazující postavu Pepe the Frog – internetový meme, který byl v minulosti spojen s krajně pravicovými skupinami.

včera

Ilustrační foto

Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy

Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.

včera

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí

včera

Aktualizováno včera

Auto vjelo do davu lidí v New Orleans

Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet

Na přelomu roku se oslavy na Bourbon Street v New Orleans proměnily v děsivou tragédii. Během rušného novoročního večera najelo auto do davu lidí a řidič poté začal do davu střílet. Zemřelo 10 lidí a zraněno je dalších 30. Událost potvrdila městská agentura pro krizové situace NOLA Ready, která zároveň vyzvala obyvatele i návštěvníky, aby se oblasti Canal a Bourbon Street vyhnuli. Policie pachatele útoku zastřelila.

včera

Donald Trump

Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat

Rok 2025 je tady a nelze přehlédnout, že média tradičně přinášejí ponuré předpovědi o tom, jak nadcházejících 12 měsíců bude ještě náročnějších, než ty předchozí, upozornil server Politico. Nicméně existují i optimističtější pohledy, které naznačují, že příští rok může přinést nové příležitosti a pozitivní změny, ať už jde o ukončení válek, posun geopolitické rovnováhy, nebo technologické pokroky.

včera

Aktualizováno včera

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

včera

včera

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

včera

včera

Kde se zaseknul boj s extrémním počasím? Zastavit se ho podařilo jedné jediné zemi

V roce, kdy globální úsilí o řešení některých z nejvážnějších krizí planety — od změny klimatu po znečištění plasty — skončilo neúspěchem nebo hořkým zklamáním, se stále opakovaně objevuje jedno jméno: Saúdská Arábie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy