Čtyřletá pomoc EU pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur, na které se lídři členských zemí dohodli ve čtvrtek, je silným vzkazem ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dnes to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
"Těchto 50 milionů na čtyři roky vysílá Putinovi velmi silný vzkaz, přímo před druhým výročím jeho brutální invaze," uvedla na tiskové konferenci po ukončení mimořádného summitu EU v Bruselu.
Lídři členských států EU se na mimořádném summitu v Bruselu dohodli na finanční pomoci pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur. Uvedl to server Politico.
"Evropa je dnes silnější. Opětovně jsme potvrdili svou neochvějnou podporu Ukrajině," napsala von der Leyenová na sociální síti X.
"Máme dohodu a jednotu," napsal Michel krátce po začátku jednání šéfů vlád a států EU. "Všech 27 lídrů se dohodlo na dalším balíčku finanční podpory pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur v rámci rozpočtu EU," oznámil předseda Evropské rady.
Upřesnil, že existuje dohoda o poskytování finanční podpory Ukrajině až do roku 2027, což podle něj znamená " stabilní, dlouhodobé a předvídatelné financování pro Ukrajinu ".
Jednání začala s jeden a půl hodinovým zpožděním, protože ještě předtím se uskutečnilo několik menších pracovních setkání zaměřených na dosažení kompromisu o finanční pomoci Ukrajině.
Rozhodujícím bylo podle magazínu Politico zřejmě setkání předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a předsedy Evropské rady Charlese Michela s prezidentem Francie Emmanuelem Macronem, německým kancléřem Olafem Scholzem, italskou premiérkou Giorgií Meloniovou a předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbanem.
Později se k nim přidali i nizozemský premiér Mark Rutte, polský premiér Donald Tusk a šéf belgické federální vlády Alexander De Croo.
Estonská premiérka Kaja Kallasová ve středu večer potvrdila nespokojenost s Orbánem a podotkla, že mimořádný summit byl svolán kvůli jeho postoji v prosinci. Ten vyvolával frustraci a otázky, jak dál. Nizozemský premiér Mark Rutte vyjádřil mírný optimismus ohledně dohody o revizi rozpočtu a pomoci Ukrajině, avšak zdůraznil nutnost kompromisu s Maďarskem.
Belgický premiér Alexander De Croo zdůraznil důležitost dohody 27 členských zemí EU ohledně finanční pomoci pro Ukrajinu, ale varoval před vetem ze strany Maďarska. Polský premiér Donald Tusk kritizoval Orbánovu taktiku na summitech EU a označil ji za egoistickou hru, kterou Maďarsko musí vyjasnit, zda je součástí evropského společenství.
Podle slov Orbána bylo Maďarsko dlouho proti dohodě, následně představilo alternativní návrh a nakonec po rozsáhlých jednáních podpořilo kompromisní řešení. Orbán zdůraznil, že Maďarsko není zapojeno do války, neposílá zbraně a stále zaujímá mírový postoj. Podotkl, že jednání probíhala dlouhé hodiny ve středu večer a pokračovala brzy ráno ve čtvrtek.
Ve čtvrtek ráno ale obdrželo Maďarsko nabídku a nakonec byl dohodnut kontrolní mechanismus, který zajišťuje racionální využití finančních prostředků. Budapešť získala záruku, že peníze přidělené Maďarsku nemohou být přesměrovány na Ukrajinu.
Evropští lídři podle serveru Politico dokázali Orbána přesvědčit třemi dalšími podmínkami. Evropská komise předloží výroční zprávu o financování balíčku, na úrovni vedoucích představitelů se bude diskutovat o poskytování balíčku, a pokud to bude potřeba, za dva roky Evropská rada požádá Komisi o návrh revize nového rozpočtu podle poslední verze návrhu závěrů Evropské rady.
Související
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
EU se střílí do nohy. Vyzývá k boji se změnami počasí, sama jej ale nedodržuje
EU (Evropská unie) , válka na Ukrajině , Vladimír Putin , Ursula von der Leyenová
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák