Před Vánoci existuje v EU "obrovské riziko" teroristických útoků, varovala evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. Nadměrnou hrozbu spojila s pokračující válkou na Blízkém východě, uvedl server Politico.
"Vzhledem k válce mezi Izraelem a Hamasem a polarizaci, kterou v naší společnosti způsobuje, s nadcházející sezónou dovolených, existuje v Evropské unii obrovské riziko teroristických útoků," řekla novinářům před začátkem jednání o spravedlnosti a vnitřních věcech v Bruselu.
Informace, na kterých staví své obavy, pochází od členských zemí a zahrnují i rostoucí antisemitismus a činy motivované nenávistí vůči muslimům. Johanssonová ale nesdělila konkrétní informace, které vedly k těmto obavám.
Zmínila ale nedělní útok v Paříži, při němž radikální islamista zavraždil německého turistu. Eurokomisařka také oznámila, že EU poskytne dodatečných 30 milionů eur (730 milionů Kč) na zajištění bezpečnosti.
Podobné obavy vyjádřila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová, která novinářům sdělila, že EU musí pečlivě monitorovat hrozby a propagandu, protože existuje vysoké riziko další "radikalizace násilných islamistických pachatelů".
Minulý týden byl v německé spolkové zemi Dolní Sasko zatčen mladý muž podezřelý, že se chystal spáchat teroristický útok během vánočních svátků. Několik dní předtím byli v Německu zatčeni dva mladíci, kteří údajně plánovali provedení bombového útoku na vánočním trhu v Leverkusenu v Severním Porýní-Vestfálsku.
V říjnu byl francouzský učitel ubodán k smrti při útoku nožem ve škole v Arrasu. Incident francouzské úřady považovaly za teroristický útok. Koncem listopadu německá domácí špionážní agentura také uvedla , že válka mezi Izraelem a Hamasem podnítila zvýšené riziko útoků radikalizovaných islamistů uvnitř Německa.
Krátce po zahájení útoku Hamásu na Izrael dne 7. října a odstartování odvetných akcí izraelské armády se po celém světě začaly konat demonstrace, shromáždění a protesty. Příznivci proizraelského i propalestinského hnutí po celém světě se shromáždili před ambasádami a vládními budovami a zaměřili pozornost světa na napětí mezi Izraelci a Palestinci, které existovalo již před založením Izraele v roce 1948, uvedla CNN.
Od pařížské Eiffelovy věže přes Operu v Sydney až po Bílý dům ve Washingtonu DC a newyorský Empire State Building, celý svět se sjednotil v podpoře, jakou mnozí v židovské komunitě nikdy neviděli.
Zatímco proizraelští příznivci projevy solidarity vítali, města musela posílit bezpečnost u židovských institucí. Guvernérka New Yorku Kathy Hochul uvedla, že byla informována státní policií, která podle ní monitoruje potenciální cíle a zranitelná místa po celém státě, včetně synagog, židovských muzeí a kulturních center.
Ve Francii, kde žije největší židovská populace v Evropě, byla oficiální reakce na útoky nekompromisní, prezident Emmanuel Macron rychle odsoudil Hamás a nabídl obnovenou solidaritu s Izraelem.
Šéf pařížské policie Laurent Nuñez zakázal několik propalestinských shromáždění kvůli obavám, že "taková shromáždění… budou dějištěm chování, hesel a činů zásadně protižidovské povahy, které podněcují rasovou nenávist a omlouvání teroristických útoků."
Rozhodnutí následovalo po podobných zákazech propalestinských protestů ze strany policie v Lyonu a Marseille z "důvodů veřejného pořádku." Německý kancléř Olaf Scholz zdůraznil, že německá vláda "nepřijme, když se zde na našich ulicích oslavují ohavné útoky proti Izraeli". Berlínská policie také posílila ochranu židovských institucí.
Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová uvedla, že "vláda udělá vše potřebné pro ochranu našich židovských komunit." "V britských ulicích musí být nulová tolerance k antisemitismu nebo glorifikaci terorismu," zdůraznila.
Mezitím bylo rodičům v některých britských židovských školách doporučeno, aby jejich děti na veřejnosti nenosily zjevné náboženské symboly. Rodičům bylo také doporučeno, aby z telefonů svých dětí odstranili sociální sítě.
K veřejným shromážděním se ale uchylují i palestinské skupiny, které ujistily, že neschvalují násilí, jako jsou zvěrstva, která se v sobotu odehrála v Izraeli. "Bezprostředním kontextem útoku z Gazy je zintenzivnění násilí ze strany Izraele od zvolení nejkrajnější pravicové extremistické vlády v jeho historii, zvolené na platformě přistoupení k účinné anexi Západního břehu," uvádí Palestine Solidarity. Campaign.
Související

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
EU (Evropská unie) , Terorismus
Aktuálně se děje
včera

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
včera

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
včera

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
včera

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
včera

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
včera

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
včera

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
včera

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
včera

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
včera

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
včera

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
včera

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
včera

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
včera

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
včera

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
včera

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
včera

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
včera

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
včera
Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák