EU varuje před "obrovským rizikem" teroristických útoků. Mohou se odehrát před Vánoci či během svátků

Před Vánoci existuje v EU "obrovské riziko" teroristických útoků, varovala evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. Nadměrnou hrozbu spojila s pokračující válkou na Blízkém východě, uvedl server Politico.

"Vzhledem k válce mezi Izraelem a Hamasem a polarizaci, kterou v naší společnosti způsobuje, s nadcházející sezónou dovolených, existuje v Evropské unii obrovské riziko teroristických útoků," řekla novinářům před začátkem jednání o spravedlnosti a vnitřních věcech v Bruselu.

Informace, na kterých staví své obavy, pochází od členských zemí a zahrnují i rostoucí antisemitismus a činy motivované nenávistí vůči muslimům. Johanssonová ale nesdělila konkrétní informace, které vedly k těmto obavám.

Zmínila ale nedělní útok v Paříži, při němž radikální islamista zavraždil německého turistu. Eurokomisařka také oznámila, že EU poskytne dodatečných 30 milionů eur (730 milionů Kč) na zajištění bezpečnosti.

Podobné obavy vyjádřila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová, která novinářům sdělila, že EU musí pečlivě monitorovat hrozby a propagandu, protože existuje vysoké riziko další "radikalizace násilných islamistických pachatelů".

Minulý týden byl v německé spolkové zemi Dolní Sasko zatčen mladý muž podezřelý, že se chystal spáchat teroristický útok během vánočních svátků. Několik dní předtím byli v Německu zatčeni dva mladíci, kteří údajně plánovali provedení bombového útoku na vánočním trhu v Leverkusenu v Severním Porýní-Vestfálsku.

V říjnu byl francouzský učitel ubodán k smrti při útoku nožem ve škole v Arrasu. Incident francouzské úřady považovaly za teroristický útok. Koncem listopadu německá domácí špionážní agentura také uvedla , že válka mezi Izraelem a Hamasem podnítila zvýšené riziko útoků radikalizovaných islamistů uvnitř Německa.

Krátce po zahájení útoku Hamásu na Izrael dne 7. října a odstartování odvetných akcí izraelské armády se po celém světě začaly konat demonstrace, shromáždění a protesty. Příznivci proizraelského i propalestinského hnutí po celém světě se shromáždili před ambasádami a vládními budovami a zaměřili pozornost světa na napětí mezi Izraelci a Palestinci, které existovalo již před založením Izraele v roce 1948, uvedla CNN.

Od pařížské Eiffelovy věže přes Operu v Sydney až po Bílý dům ve Washingtonu DC a newyorský Empire State Building, celý svět se sjednotil v podpoře, jakou mnozí v židovské komunitě nikdy neviděli.

Zatímco proizraelští příznivci projevy solidarity vítali, města musela posílit bezpečnost u židovských institucí. Guvernérka New Yorku Kathy Hochul uvedla, že byla informována státní policií, která podle ní monitoruje potenciální cíle a zranitelná místa po celém státě, včetně synagog, židovských muzeí a kulturních center.

Ve Francii, kde žije největší židovská populace v Evropě, byla oficiální reakce na útoky nekompromisní, prezident Emmanuel Macron rychle odsoudil Hamás a nabídl obnovenou solidaritu s Izraelem.

Šéf pařížské policie Laurent Nuñez zakázal několik propalestinských shromáždění kvůli obavám, že "taková shromáždění… budou dějištěm chování, hesel a činů zásadně protižidovské povahy, které podněcují rasovou nenávist a omlouvání teroristických útoků."

Rozhodnutí následovalo po podobných zákazech propalestinských protestů ze strany policie v Lyonu a Marseille z "důvodů veřejného pořádku." Německý kancléř Olaf Scholz zdůraznil, že německá vláda "nepřijme, když se zde na našich ulicích oslavují ohavné útoky proti Izraeli". Berlínská policie také posílila ochranu židovských institucí.

Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová uvedla, že "vláda udělá vše potřebné pro ochranu našich židovských komunit." "V britských ulicích musí být nulová tolerance k antisemitismu nebo glorifikaci terorismu," zdůraznila.

Mezitím bylo rodičům v některých britských židovských školách doporučeno, aby jejich děti na veřejnosti nenosily zjevné náboženské symboly. Rodičům bylo také doporučeno, aby z telefonů svých dětí odstranili sociální sítě.

K veřejným shromážděním se ale uchylují i palestinské skupiny, které ujistily, že neschvalují násilí, jako jsou zvěrstva, která se v sobotu odehrála v Izraeli. "Bezprostředním kontextem útoku z Gazy je zintenzivnění násilí ze strany Izraele od zvolení nejkrajnější pravicové extremistické vlády v jeho historii, zvolené na platformě přistoupení k účinné anexi Západního břehu," uvádí Palestine Solidarity. Campaign.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Terorismus

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy