Varšava - Polská prokuratura se rozhodla pohnat před soud německého učitele, který byl minulý měsíc přistižen v bývalém vyhlazovacím táboru Osvětim-Březinka s předměty patřícím obětem holokaustu. Oznámila to zpravodajská televize TVN 24. Němec je obžalován z krádeže "cenností o mimořádném kulturním významu", za což mu může hrozit až deset let vězení.
Obžalovaný se podle vyšetřovatelů k činu přiznal a soud požádal, aby byl potrestán podmínkou a pokutou, kterou již částečně zaplatil.Sedmačtyřicetiletý učitel z Berlína přijel do bývalého tábora, kde je nyní muzeum, se skupinou žáků. Hlídač jej zadržel přímo při činu. "V tašce měl asi deset věcí, mj. vidličku, kus rozbitých nůžek a střepy porcelánu. Našel je na místě, kde stávaly sklady, kterým vězňové říkali 'Kanada'. Shromažďovali se tam věci uloupené zavražděným Židům. Na konci války Němci sklady zapálili, aby zničili stopy svých zločinů," uvedl mluvčí muzea Bartosz Bartyzel.Během výslechu se zadržený prý přiznal, že věci si chtěl odnést. Prý je chtěl jako učitel ukazovat žákům. Po noci v cele mu bylo dovoleno se vrátit do vlasti.V posledních letech došlo podle televize k několika podobným případům. Před třemi lety na krakovském letišti pohraničníci zadrželi postarší manžele z Izraele, kteří se pokoušeli vyvézt ze země předměty nalezené v osvětimské "Kanadě". Soud je potrestal podmínkou a pokutou, dosahující v přepočtu téměř 30.000 korun.Největší rozruch však vyvolala krádež nápisu "Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje) z brány tábora, která se odehrála v prosinci 2009. Polští zloději i objednavatel krádeže, bývalý vůdce švédských neonacistů Anders Högström, byli odsouzeni do vězení od půldruhého roku do dvou a půl let, které si Švéd odpykal ve vlasti.Odhaduje se, že nacisté v Osvětimi zavraždili nejméně 1,1 milionu lidí, většinou Židů. Od roku 1947 na území obou táborů, Osvětim a Osvětim-Březinka, působí muzeum, které loni navštívilo 1,3 milionu návštěvníků.
Související
85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
80 let od osvobození koncentračního tábora Osvětim. Co to dnes pro nás znamená?
Aktuálně se děje
včera
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Na trestech se dohodli
včera
Čína zadržela Čecha, důvod není jasný. Macinka odmítá vyhlašování války
včera
Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda
včera
Babiš se nadále odmítá scházet s Pavlem. Vybral si mě za cíl, tvrdí premiér
včera
Páteční počasí přinese další silné bouřky, varovali meteorologové
včera
Rusko balamutí veřejnost. Výmysly o postupu odhalují, jak moc na Ukrajině krvácí
včera
Dostat se do EU vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Nový hraniční systém je problémový, rozbila jej dvojčata
včera
Policie prověřuje Foldynu kvůli podezření z týrání manželky a dětí. Hrozí mu až osm let vězení
včera
Google zakročil. Z obchodu Play smazal ruský mail, sociální síť i chatovací aplikaci Kremlu
včera
Ukrajinským premiérem se stal bývalý šéf Naftogazu Koreckyj
včera
Lidé demonstrují, vojáci se bouří. Ukrajinou mohutně otřásá konec Fedorova
včera
Jeřáb spadl v Praze na ulici. Zasahují hasiči, místem nejezdí trolejbusy
včera
Policie vykázala z domu poslance Foldynu. Je podezřelý z domácího násilí
včera
Trumpova administrativa zveřejňování Epsteinových spisů totálně zvorala, přiznal Vance
včera
CNN: Útok na školu, při němž zemřelo na 170 dětí, v USA prakticky nikdo nevyšetřuje
včera
Spojené státy oznámily nová, pětadvacetiprocentní cla
včera
Spojené státy provedly další vlnu leteckých úderů proti Íránu
včera
Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení
15. července 2026 21:40
Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud
Dolní komora francouzského parlamentu ve středu schválila finální podobu zákona, který dospělým lidem s nevyléčitelnými chorobami umožní legálně požádat o asistovanou smrt. Národní shromáždění tak po letech intenzivních etických a politických debat definitivně odsouhlasilo normu, jež upravuje podmínky pro podání smrtící látky. Prezident Emmanuel Macron, který tento krok sliboval již ve své předvolební kampani, po hlasování ocenil kultivovanou a respektující diskuzi, kterou zákonodárci k tomuto citlivému tématu vedli.
Zdroj: Libor Novák