Seznam eurokomisařů je kompletní. Jourové připadne vesmír?

Brusel - Belgie se konečně rozhoupala a předložila jméno svého eurokomisaře. Seznam je tak dneškem kompletní. Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová nebude v příští Evropské komisi řídit regionální politiku, nýbrž dopravu a vesmír, uvedl EurActiv.cz.

Belgie navrhla do Evropské komise jako svou zástupkyni evropskou poslankyni Marianne Thyssenovou. Připojila se tak k šesti dalším členských zemím, které vyslaly do Bruselu ženy. Kromě České republiky jsou to také Bulharsko, Dánsko, Slovinsko a Švédsko. Italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová bude v EK zastávat post šéfky diplomacie.

Předseda Juncker by tak mohl mít problém se schválením komise v Evropském parlamentu. Ten dal už dříve najevo, že se nesmíří s nižším počtem žen v komisi, než tomu bylo doposud.

Česká zástupkyně Jourová, která se s Junckerem setkala ve středu, by se podle serveru EurActiv měla stát eurokomisařkou pro dopravu a vesmírnou politiku. Oblast evropských fondů, o kterou původně usilovala, údajně připadne současnému chorvatskému komisaři pro spotřebitelskou politiku Nevenu Mimicovi.

Lisabonská smlouva přináší nový článek umožňující vytvoření evropské kosmické politiky (článek 189 Smlouvy o fungování Evropské unie). Cílem kosmické politiky je hlavně podpora vědeckého a technického pokroku a konkurenceschopnosti průmyslu, informuje europa.eu.

Do evropské kosmické politiky pak patří výzkumná činnost, technologický rozvoj a průzkum a využití vesmíru. Rada a Evropský parlament mohou v souladu s řádným legislativním postupem stanovit kosmický program, který bude shrnovat opatření přijatá v těchto oblastech.

Kromě toho evropská kosmická politika úzce souvisí s činností Evropské kosmické agentury. Tato agentura je mezinárodní organizace zcela nezávislá na EU. Jejím posláním je vypracovávat a vést společné programy určené k rozvoji spolupráce mezi členskými státy v kosmickém prostoru.

Boj o evropská koryta

Média spekulují především o pozicích zástupců silných zemí. Podle European Voice je velmi pravděpodobné, že francouzský kandidát Pierre Moscovici a zástupce Německa Günther Oettinger získají významné ekonomické resorty, takže na seznamu z 2. září navrhovaná hospodářská soutěž pro bývalého francouzského ministra financí a obchod pro Němce může být zřejmou Junckerovou volbou.

Podle FT si však vzhledem k tomu, že o hospodářskou soutěž usilovalo Německo, mohou oba své resorty vyměnit, případně se Moscovici může stát komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti.

Kandidatura Jourové na dopravu je podle médií velmi reálná. Česko sice nepatří k přirozeným uchazečům o silné pozice, výhodou však je, že dodalo ženu, uvedl European Voice.

Předběžný návrh portfolií:

Polsko (Elżbieta Bieńkowska) – místopředsedkyně, rozpočet a finanční kontrola 

Estonsko (Andrus ANSI) – místopředseda, růst, hospodářská a měnová unie, evropský semestr, sociální dialog 

Lotyšsko (Valdis Dombrovkis) – místopředseda, energetická unie 

Slovinsko (Alenka Bartušek) – místopředsedkyně, digitální agenda a inovace 

Nizozemsko - Frans Timmermans – místopředseda, regulace 

Itálie (Federica Mogherini) – místopředsedkyně, vysoká představitelka pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku 

Švédsko (Cecilia Malmström) – spravedlnost a boj s podvody 

Maďarsko (Tibor Navracsics) – cla 

Řecko (Dimitris Avramopoulos) – migrace, právo, vnitřní záležitosti 

Chorvatsko (Neven Mimica) – regionální politiky 

Bulharsko (Kristalina Georgieva) – daně 

Irsko (Phil Hogan) – zemědělství 

Malta (Carmena Vela) – rybolov 

Německo (Günther Oettinger) – obchod 

Francie (Pierre Moscovici) – hospodářská soutěž 

Finsko (Jyrki Katainen) – hospodářské a měnové záležitosti 

Dánsko (Margrethe Vestager) – životní prostředí 

Portugalsko (Carlos Moedas) – zaměstnanost a sociální záležitosti 

Velká Británie (Jonathan Hill) – energetika a klimatická změna

Španělsko (Miguel Arias Cañete) – výzkum a inovace 

Česká republika (Věra Jourová) – doprava a vesmír

Kypr (Christos Stylianides) – internet a kultura 

Rumunsko (Corina Creţu) – humanitární pomoc 

Belgie (Marianne Thyssen)  – dovednosti, mládež a multijazyčnost 

Slovensko (Maroš Šefčovič) – rozvojová politika 

Rakousko (Johannes Hahn) – politika sousedství 

Litva (Vytenis Andriukaitis) – zdraví a potravinová bezpečnost 

Související

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) eurokomisaři Věra Jourová

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 5 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 6 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící

Vatikán zveřejnil první snímky místa posledního odpočinku papeže Františka v římské bazilice Panny Marie Sněžné, kde svatý otec spočinul po sobotním pohřbu. Papež zemřel v pondělí ve věku 88 let. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy