Samostatné Skotsko? EU se otřese v základech, varují experti

Brusel/Londýn - Pokud se Skoti ve čtvrtek vysloví v referendu pro odchod ze Spojeného království, vyvstanou problémy EU i NATO, shodují se experti. Nejde jen o libru či ropu, ale i o otázku, zda bude Skotsko dál součastí Evrospké unie.

Unijní exekutiva si v posledních týdnech dává velký pozor, aby nemohla být nařčena, že se pokouší výsledek referenda nějakým způsobem ovlivnit. Její mluvčí Pia Hansenová dokonce nedávno na tiskové konferenci novináře jen odkazovala na starší "vám dobře známá" stanoviska komise, jejich obsah však odmítala jakkoliv dál vysvětlovat či vůbec z nich citovat.

Základem pro postoj EU k případnému nezávislému Skotsku tak zůstává dopis, kterým předseda nynější Evropské komise José Barroso v prosinci 2012 odpověděl na dotaz z tehdejší britské Sněmovny lordů. Také Barroso se v dopise odmítl vyjádřit konkrétně ke Skotsku. Obecně však mínil, že smlouvy, na jejichž základě EU existuje, platí na území členských zemí, které s nimi souhlasily a ratifikovaly je.

"Pokud část území členské země přestane být její součástí, neboť se stane novým nezávislým státem, stává se - v důsledku faktu nezávislosti - ve vztahu k EU třetí zemí," napsal Barroso. Na takové třetí země se tedy evropské smlouvy nevztahují a nejsou tak členy EU.

V podobné logice by nezávislé Skotsko přestalo být též součástí Severoatlantické aliance a to ve chvíli, kdy NATO samo připouští, že po ukrajinské krizi čelí výrazné změně bezpečnostních poměrů v Evropě.

V Bruselu dnes končící generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen nechtěl přímo skotské referendum a jeho dopady na alianci komentovat. Připomněl jen, že pro všechny státy, které mají o členství v alianci zájem, platí stejná pravidla: musí splnit potřebná kritéria a všichni stávající členové musí souhlasit. Nelze přitom podle něj jednoznačně říci, jak dlouho takový proces může trvat.

Podle profesora politologie z londýnské univerzity Queen Mary Tima Balea je Barrosova interpretace nejspíš z právního hlediska v pořádku, i když je prý "politicky ošemetná".

"Bude to stát mimo EU a jako každý uchazeč si bude muset členství dojednat," připouští Bale. Politolog ale ČTK také řekl, že nejméně 18 měsíců po případném skotském "ano" pro nezávislost, Skotsko novým státem nebude a o všech aspektech samostatnosti se začne vyjednávat.

Psali jsme: Nová britská vlajka? Návrhy, pokud se Skotsko trhne. Podívejte se
 

"Očekávám, že Londýn bude na (skotské) členství tlačit, nebylo by v zájmu Británie, aby bylo Skotsko mimo. Je tak celkem dobrá možnost, že Skotsko se k okamžiku své nezávislosti členem EU stane," míní analytik bruselského Střediska evropské politiky (EPC). Fabian Zuleeg. Zda bude případný britsko-skotský rozvod podobně "sametový" jako rozdělení Československa v roce 1993, ale podle politologů není zatím jisté.

Šéf v listopadu končící komise Barroso v jednom ze svých nedávných televizních rozhovorů připomněl, že případný skotský vstup bude mít "mnoho potíží a nebude to jednoduchý proces". Se vstupem nového člena musí souhlasit všechny stávající země EU a také Evropský parlament.

A Brit Bale upozornil, že například Španělsko by s nezávislým Skotskem a jeho hladkým příchodem do EU mohlo mít velké problémy jako s precedentem pro případné snahy Katalánska o nezávislost. Otazníky visí také třeba nad názorem Belgie, kde má velkou voličskou podporu strana usilující o co největší nezávislost vlámsky hovořícího severu země na frankofonním jihu.

Bale i Zuleeg navíc připomínají, že případná skotská nezávislost výrazně promění také samotnou "zbývající" Británii. Zuleeg upozornil, že po odečtení poněkud proevropštěji naladěného skotského obyvatelstva, bude pro proevropské politické strany složitější vyhrát uvažované referendum o britském setrvání v EU.

"EU by neměla brát jako hotovou věc, že budeme jejím členem. Jsme bohatá země, čistý plátce do evropského rozpočtu, máme značné energetické rezervy a nadané obyvatelstvo. Máme i jiné možnosti. Jsem ale pevně přesvědčen, že Evropská unie je pro nás nejlepší možností. Strávil jsem deset let úzkou spoluprací s vládami Islandu a Norska a ony musí prakticky implementovat značnou část evropské legislativy, aniž by měly možnost ji jakkoliv ovlivnit," řekl v rozhovoru pro Reflex.cz. Alyn Smith, poslanec Skotské národní strany.

"Nemyslím, že by bylo jakkoliv obtížné zachovat výjimky, které dnes máme, a v dlouhém období chci Skotsko plně zapojené do EU. Samozřejmě že jednání musí teprve proběhnout, ale naprosto věřím, že návrhy sepsané v Bílé knize skotské vlády jsou rozumné. Skotsko bude konstruktivním členem EU," dodal.

Související

Více souvisejících

Skotsko EU (Evropská unie) Skotské referendum

Aktuálně se děje

před 6 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

Předpověď počasí na příští týden

Příští týden bude v Česku pokračovat zimní počasí. Ačkoliv se teploty během dne udrží nad nulou, v noci podle ČHMÚ.cz naopak klesnou pod bod mrazu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy