Skotské ANO způsobí bouři v Evropě? Ozve se Morava?

Londýn - Pokud se Skotové vyjádří pro samostatnost své země a odtržení od Velké Británie, může to mít dalekosáhlé následky pro většinu států v Evropě.

Nejen Skotové touží po nezávislosti. V Evropě je okolo 30 regionů, které se chtějí odtrhnout od států, ve kterých leží a chtějí vyhlásit nezávislost, případně se připojit k jinému státu. Politologové upozorňují, že případné odtržení Skotska může rozpoutat neřízenou lavinu událostí, které zcela změní mapu Evropy.

Evropa může mít podobné hranice, jaké měla ve středověku. Kdy téměř každý národ měl samostatný stát, upozorňuje portál Daily Mail. Největší změny by asi nastaly ve Španělsku, kde hned několik regionů o samostatnosti uvažuje (Baskicko, Galicie, Andaluzie, Aragon). Nejsilnější hlasy zaznívají z Katalánska, kde se dokonce už chystá podobné referendum, jaké mají Skotové.

V Evropě už vznikla Evropská svobodná aliance (EFA), která sdružuje politické reprezentace oblastí, které usilují o nezávislost nebo alespoň o větší autonomii. Kromě španělských regionů jsou v ní i některé francouzské (Savojsko, Bretaň, Alsasko, ostrov Korsika), italské (Padie, Benátsko, ostrov Sardinie) či německé oblasti (Šlesvicko-Holštýnsko, Bavorsko, Lužice). Z České republiky jsou členy EFA Moravané.

Psali jsme:
Z toho mrazí: Překopaná mapa Evropy. Jak dopadly Česko a Ukrajina?  

Kromě samostatného Skotska nebo Katalánska by tak na mapě Evropy mohly vzniknout nové (nebo staronové) státy jako Bavorsko, Aragon, Flandry, Sardinie atd. O samostatnost usilují i historické oblasti jako Sedmihradsko (Transylvanie) v Rumunsku či rakouské Korutany. Dlouhodobě hrozí rozpad Belgie (vlámská a valonská část) či Bosny a Hercegoviny (boseská, srbská a chorvatská část).

Mapa Evropy se brzy může měnit i na území států, které dříve tvořily Sovětský svaz. O samostatnost usilují východní části Ukrajiny nebo některé oblasti na Kavkazu. O svá práva se hlásí i Rusové v Pobaltí.

Všechny tyto změny můžou znamenat velké ekonomické otřesy nebo v krajním případě i válečné konflikty. Jenže to není nic nového. Za posledních 2000 let na v Evropě měnily hranice nesčíslněkrát a téměř vždy k tmu docházelo na pozadí velkých válečných konfliktů od 30leté až po druhou světovou válku.

V paměti ještě všichni mají rozpad Jugoslávie, při kterém zahynuly desetitisíce civilních obyvatel. Naopak rozdělení Československa proběhlo v naprostém klidu a někteří politici ho dávají právě Skotům a Angličanům za příklad.

Související

Více souvisejících

Skotsko evropa Skotské referendum

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy