Začíná "Nobelův týden": Kdo získá prestižní cenu? Napětí roste

Stockholm - Kdo letos získá Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii, literaturu, mír a ekonomii? To se dozvíme už příští týden, nyní se zatím pouze čile spekuluje nebo dokonce sází. Nejsložitější to je s oceněním pro spisovatele a mírotvorce.

Loni se v souvislosti s Nobelovými cenami hovořilo hlavně o ceně za fyziku, kterou podle očekávání získali Brit Peter Higgs a Belgičan François Englert za několik desetiletí starý objev nové subatomární částice známé jako Higgsův boson.

Ceny za literaturu a mír byly loni naopak velkým překvapením, což už ostatně v těchto kategoriích patří k tradici. Za spisovatelské umění byla oceněna Kanaďanka Alice Munroová, ačkoli sázkaři jí žádné šance nedávali a tipovali na vítěze spíše Japonce Haruki Murakamiho, Američanku Joyce Carol Oatesovou či Maďara Pétera Nádase.

Nobelova cena za mír pak zamířila do mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která v té době v Sýrii připravovala likvidaci tamního chemického arzenálu.

Na Nobelovu cenu za mír je nominováno celkem 278 jednotlivců a organizací a intenzivně se spekuluje třeba o ceně pro papeže Františka, bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena či pro pákistánskou bojovnici za právo žen na vzdělání Malalu Júsufzaiovou.

Vzhledem k současné politické situaci a probíhajícím konfliktům na Ukrajině a Blízkém východě ale může volba padnout i na představitele z těchto zemí, kteří jsou poněkud mimo pozornost médií.

Další pečlivě sledovaná kategorie literatury má také přes 200 nominovaných včetně 36 nováčků, 18členný výbor Švédské akademie věd se ale nyní rozhoduje už jen mezi hrstkou finalistů. Jejich jména jsou bohužel přísně tajná, a tak není jasné, zda se mezi ně dostal japonský romanopisec Murakami, na kterého několik let za sebou tvrdohlavě upozorňují sázkové kanceláře, nebo další světoznámí autoři.

Z výčtu předchozích laureátů se ale dá vypozorovat, že švédští akademici dbají na rozmanitost, a snaží se nediskriminovat žádný literární žánr ani kontinent. Pokud by tedy chtěli upravit do očí bijící nerovnováhu, měli by letos vsadit na autory z Afriky. Afričané totiž od roku 1901 cenu získali pouze čtyřikrát.

Na Nobelovu cenu bylo v minulosti nominováno mnoho Čechů, kteří tuto cenu nakonec nezískali, informuje converter.cz. Následující seznam uvádí velké české osobnosti, které měly k zisku ceny blízko:

Edvard Beneš: Nobelova cena míru

Karel Čapek: Nobelova cena za literaturu

Milan Kundera: Nobelova cena za literaturu

Jiří Hájek: Nobelova cena míru

Václav Havel: Nobelova cena míru. Sám Václav Havel o ceně za mír prohlásil: "Nobelova cena míru by měla být udělována spíše lidem typu Matky Terezy nebo Alberta Schweitzera, tedy osobnostem, které boj za lidská práva, za lepší svět, za mír vedou jako občané a nejsou tak říkajíc za to placeny jako politici."

Tomáš Garrigue Masaryk: Nobelova cena míru.

Otto Wichterle: Skvělý vynález kontaktních čoček Nobelovu cenu nepřinesl.

Související

Donald Trump

Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Více souvisejících

nobelova cena Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

Marine Le Penová

Le Penová je vítězkou prvního kola voleb ve Francii, vyplývá z odhadů

První kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii skončilo podle očekávání, vyplývá z odhadů. Vítězství totiž přisuzují Národnímu sdružení (RN) Marine Le Penové, které podle povolebních průzkumů získalo 34 procent hlasů. Volby vyhlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na výsledky červnových voleb do Evropského parlamentu. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Divoký zápas pod rozbouřeným nebem zvládli Němci a přes Dány postoupili do čtvrtfinále

Domácí reprezentace bude nadále dělat radost svou účastí na fotbalovém Euru německým fanouškům. Po divokém osmifinále, které bylo poznamenáno nečekanou pětadvacetiminutovou pauzou kvůli bleskům s kroupami a vodopády deště, ale také častými vstupy videosystému VAR, který neuznal dva góly (po jednom na obou stranách), ale zase přisoudil Němcům penaltu po Andersenově ruce. Tu následně proměnil Havertz, po chybném rozhodnutí gólmana Schmeichela pak po úniku zvýšil na 2:0 Musiala a dvougólový náskok si už Němci dokázali pohlídat.

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

Andrej Babiš, Viktor Orbán a Herbert Kickl založili novou frakci v Evropském parlamentu, Patrioti pro Evropu.

Změna v Bruselu. Babiš zakládá frakci s Orbánem a rakouskými Svobodnými

Hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem, maďarská strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána a Svobodná strana Rakouska (FPÖ) oznámily vytvoření nové politické aliance. Informoval o tom dnes ve Vídni šéf FPÖ Herbert Kickl na tiskové konferenci. Aliance zve ke spolupráci i další evropské politické strany.

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Babišovo ANO v novém průzkumu posílilo. Do Sněmovny by prošlo jen pět stran

Nejsilnější opoziční subjekt si v nejnovějším průzkumu preferencí opět polepšil. Hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše by momentálně volila více než třetina lidí, konkrétně 34 procent. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo jen pět stran či hnutí. Řádné parlamentní volby proběhnou v Česku na podzim příštího roku. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Italové s bezzubým výkonem na Švýcary neměli a úřadující mistři Evropy po osmifinále končí

Švýcarsko celkem v klidu a s přehledem pokořilo Itálii v prvním osmifinále letošního fotbalového Eura v Německu 2:0 a i když trochu senzačně, tak přeci jen zaslouženě postoupilo do čtvrtfinále. Italové coby úřadující evropští šampioni si prakticky nevytvořili žádnou velkou příležitost a o jejich největší šanci se postaral svou tečí Schär, který hlavou namířil ve druhé půli míč na tyčku své vlastní branky. Jinak ale se o výkonu Itálie nedá říct nic, co by stálo za zmínku.

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Vážná nehoda zkomplikovala provoz na D1. Šest lidí se zranilo

Vážná nehoda zkomplikovala v neděli dopoledne provoz na páteřní české dálnici D1 ve středních Čechách. Několik lidí utrpělo zranění, jsou mezi nimi i děti. Na místě zasahovaly všechny složky záchranného systému, na dálnici se utvořila kolona. 

včera

včera

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-una znepokojuje "asijské NATO". Prsty v něm mají Američané

Severokorejská diktatura v neděli podrobila kritice vojenské cvičení Jižní Koreji, USA a Japonska v mezinárodních vodách na jih od jihokorejského ostrovního letoviska Čedžu. Manévry podle Pchjongjangu ukazují, že vztahy mezi zmíněnými zeměmi se změnili v "asijskou verzi NATO". 

včera

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy