Samet byl fofr, monstrproces už KSČ nestihla, vzpomíná filozof

Bratislava - Za překvapivé označil slovenský disident a signatář Charty 77 Miroslav Kusý rychlé prosazení požadavků protikomunistických aktivistů po vypuknutí sametové revoluce v Československu v roce 1989. Když srovnává Česko a Slovensko dnes, uznává, že Praha je přeci jenom dál. Co se Slovákům nepodařilo?

"Ta rychlost byla překvapením. Zvláště, že tak rychle padl princip vedoucí úlohy (komunistické) strany. Věděli jsme ale, že v okolních zemích to už mají za sebou," řekl ČTK Kusý, který byl po pádu komunistického režimu jmenován šéfem Federálního úřadu pro tisk a informace a který také působil v hnutí Veřejnost proti násilí (VPN), což byla obdoba českého Občanského fóra.

Za rozhodující pro další vývoj Československa po vypuknutí sametové revoluce označil podporu veřejnosti protikomunistickému hnutí. "Radikalizace (požadavků) probíhala z hodiny na hodinu. Vyústilo to v požadavek odstranění vedoucí úlohy komunistické strany, což byl slovenský požadavek. Až po nás ho přijalo Občanské fórum," tvrdil Kusý.

V té době podle profesora filozofie ještě nebylo jisté, zda komunistický režim nezasáhne vůči demonstrantům silou. Za silný impulz označil informaci, že tehdejší Sovětský svaz do vývoje v Československu zasahovat nebude.

Kusý (82) tvrdí, že signály o pádu komunismu v někdejším Československu byly už v létě roku 1989 poté, co ve volbách v Polsku uspělo opoziční hnutí Solidarita. "První příznak byl, když po polských volbách přijeli poslanci polského Sejmu, bývalí významní disidenti, na návštěvu československých disidentů, a to v Praze k Havlovi a v Bratislavě ke mně. Státní bezpečnost nemohla zasáhnout, což pro nás bylo neobyčejné vítězství," vzpomínal Kusý. Dodal, že krátce předtím byl v jeho bytě zadržen Havel, který k němu dorazil na dohodnutou návštěvu.

Zhruba tři měsíce před sametovou revolucí Kusého spolu s dalšími čtyřmi aktivisty včetně disidenta Jána Čarnogurského zatkla tajná policie za to, že připravovali vzpomínku na oběti vojenské okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. "Byl to poslední pokus komunistického režimu udělat velký monstrproces," soudí Kusý.

"Co se u nás nepodařilo a co je základní slabinou, je to, že se nepodařilo vybudovat občanskou společnost. Demokracie závisí na tom, jak aktivní je občan a občanské zázemí. V tomto je Praha mnohem dále, než jsme my," poznamenal Kusý.

Související

Více souvisejících

Listopad 1989 Slovensko sametová revoluce

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy