Archiv promluvil: Aféra špióna KGB vyvolala v Británii zděšení

Londýn - Odtajněné spisy britské vlády ukazují, jak v roce 1985 zběhnutí vysoce postaveného důstojníka sovětské tajné služby KGB na Západ vyvolalo dominový řetězec diplomatické odplaty, až se představitelé britského ministerstva zahraničí obávali přerušení diplomatických vztahů se Sovětským svazem v době, kdy studená válka začínala tát, napsala agentura AP k případu Olega Gordijevského.

Vzhledem k tomu, že se obě země recipročně trestaly za špehování, britský velvyslanec v Moskvě Bryan Cartledge barvitě varoval před nebezpečím, jaké by mohlo vyvolat vypovídání diplomatů podle zásady oko za oko, zub za zub. Sděloval do Londýna: "Nikdy se nepouštějte se skunkem do soutěžení, kdo se vyčůrá výš a dál - má totiž značné přirozené výhody."

Spor vyvolalo zběhnutí rozvědčíka KGB Olega Gordijevského. Ten více než deset let prozrazoval Londýnu kremelská tajemství, ale když sám upadl v podezření, britští agenti jej propašovali z Ruska v kufru auta.

Historici zpravodajských služeb považují Gordijevského, krycím jménem Hejtman, za jednoho z nejdůležitějších špehů své doby.

Dokumenty, zpřístupněné státními archivy podle pravidla o uplynutí 30 let pro odtajnění tajných spisů, ukazují, že Gordijevskij byl pokládán za tak cenného, že premiérka Margaret Thatcherová schválila pokus dohodnout se s Moskvou: pokud Gordijevského manželka a dcery budou smět za ním odjet do Londýna, Británie nevypoví všechny agenty KGB, které Gordijevskij vystavil odhalení.

Moskva nabídku odmítla - a Thatcherová nařídila vyhostit 25 Rusů, i přes námitky ministra zahraničí Geoffreye Howea. Ten chtěl počet vypovězených snížit na devět, protože se obával, že masové vyhošťování by mohlo zničit vztahy právě v době, kdy se nový reformátorský sovětský vůdce Michail Gorbačov snažil najít východisko z patové situace mezi Ruskem a Západem.

Howe ve své zprávě varoval, že "Rusové by mohli zmrazit anglo-sovětský dialog, pravděpodobně na dva či tři roky".

Moskva odpověděla vyhoštěním 25 Britů, což vyvolalo druhé kolo vypovídání diplomatů, v jehož rámci každá strana vyhodila dalších šest představitelů. Ale, přes Howeovy obavy, nebyly diplomatické vztahy nikdy přerušeny.

Odtajněné spisy odhalují, že Thatcherová souhlasila s doporučením ministerstva zahraničí "udělat tlustou čáru za Gordijevského epizodou" a nevypovědět české, bulharské a východoněmecké špiony, které přeběhlík prozradil.

Gorbačov a Thatcherová si vytvořili konstruktivní vztah. Dokumenty obsahují i vřelá blahopřání k narozeninám, která si posílali.

KGB ještě šest let nepřetržitě sledovala Gordijevského rodinu, než ji v roce 1991 úřady dovolily přestěhovat se do Anglie.

Královna Alžběta II. v roce 2007 vyznamenala Gordijevského nižším šlechtickým titulem rytíře Řádu svatého Michala a svatého Jiří.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Sovětský svaz kgb

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 7 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy