Diplomatická roztržka: Polsku se nelíbí české akce k Osvětimi?

Varšava - Oslavy 70. výročí osvobození Osvětimi, které jsou naplánované na 26. a 27. ledna, provázejí neshody. Polsku se nelíbí akce pořádané českou stranou, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) měl prý dokonce kvůli této záležitosti ostrý telefonát.

Česká připomínka kulatého výročí osvobození osvětimského tábora potrvá dva dny. První den, 26. ledna, se na Pražském hradě uskuteční mezinárodní fórum Let My People Live, na němž účastníci budou debatovat o nárůstu antisemitismu a extremismu ve světě, a večer pro ně bude připravena slavnostní recepce v Obecním domě. Druhý den, který připadá na samotné 70. výročí osvobození Osvětimi, vystoupí dopoledne na Hradě hlavy států a další významní hosté. Odpoledne se uskuteční pieta v Terezíně.

Pozvánku na vzpomínkové akce v Česku podle českého ministerstva zahraničí dostali zástupci všech 47 zemí, které v roce 2009 během českého předsednictví v Evropské unii podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu. Prezident Miloš Zeman pozval jako představitele jedné ze čtyř vítězných mocností druhé světové války na vzpomínkové akce i ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Češi, kteří nejsou stoupenci ostrých sankcí proti Rusku, dávají Putinovi dárek, když organizují konkurenční oslavy proti těm, které v osvětimském muzeu připravuje Polsko. Je to zvláštní," citoval polský list Gazeta Wyborcza nejmenovaného pracovníka kanceláře polské premiérky. Připomněl, že proti Putinově pozvání protestovala i česká Federace židovských obcí.

"Vzhledem k současné politické situaci považuje Federace židovských obcí v ČR za nevhodnou návštěvu prezidenta Putina na vzpomínkových akcích u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti 27. ledna 2015 v Praze a v Terezíně. Důvodem, proč Rada FŽO v ČR přijala na svém zasedání 17. prosince 2014 velkou většinou toto usnesení, je skutečnost, že režim, který nastolil a ztělesňuje Vladimir Putin, nedodržuje mezinárodní dohody, je agresivní navenek a okupuje silou území sousedního státu. Přejeme si, aby veřejnost věděla, že s jeho pozváním do Prahy nemá FŽO v ČR nic společného," uvádí fzo.cz.

"Samotné premiérce Ewě Kopaczové se česká iniciativa nelíbí natolik, že to telefonicky sdělila šéfovi pražského kabinetu Bohuslavu Sobotkovi," napsala Gazeta Wyborcza.

"Informace uvedená v polských novinách je nepravdivá, žádný telefonát se stížností polské premiérky neproběhl," reagoval v tiskovém prohlášení Sobotka. "Akce Let My People Live pořádaná v České republice, kterou organizuje a financuje Evropský židovský kongres, mimo jiné pod záštitou předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze a za podpory české vlády, není v žádném případě konkurenční vůči vzpomínkám v Polsku. Totéž se týká pietních aktů, které proběhnou v Terezíně a na Pražském hradě," zdůraznil premiér.

Sobotkova slova dnes potvrdila i viceprezidentka Evropského židovského kongresu (EJC) Raya Kalenová. "Je to lež, polská premiérka o tom s českým premiérem nemluvila," řekla ČTK. Obě připomínky, které se uskuteční i v Den památky obětí holocaustu 27. ledna, podle ní jdou dobře dohromady. Navíc akce v Česku i jinde mají zdůraznit, že se vyvražďování Židů netýkalo jen Osvětimi, ale celé Evropy.

Podle Sobotky si Česko těmito akcemi chce připomenout takzvanou Terezínskou deklaraci, která se zabývá odkazem holokaustu a kterou za českého předsednictví Evropské unii v roce 2009 podepsalo téměř 50 zemí. Vzpomínkové akce v Osvětimi, která se bude konat 27. ledna souběžně s pietou v Terezíně, se podle premiéra česká delegace "přirozeně zúčastní".

Související

Více souvisejících

Polsko Osvětim Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy