Britský tisk? Před volbami ukázal tu nejodpornější stránku

Londýn - Ve Velké Británii jsou noviny politicky vyhraněnější než ty v Česku, ovšem to, co předvedly před parlamentními volbami, analytiky zarazilo.

Šéf labouristů Ed Miliband už v říjnu 2013 varoval, že jeho stranu čeká "velký boj" s Fleet Street. Názvem ulice, v níž dříve sídlily velké britské listy, je v Británii dodnes souhrnně označován britský celonárodní tisk. Zdá se, že měl pravdu, napsaly Financial Times (FT).

Sedm velkých britských deníků před volbami podpořilo konzervativce nebo se vyslovilo pro vládu pod jejich vedením. Ještě pozoruhodnější je podle FT tón, s jakým to periodika činí.

Zdroj: YouTube

"Veškeré předstírání, že zpravodajství a názory jsou od sebe oddělené, vzalo za své, dokonce i v 'prestižních' listech," poznamenal šéf pravicově orientovaného magazínu Spectator Andrew Neil. Středeční zpravodajství o volbách podle něj ukázaly tu nejhorší stránku zaujatosti britského tisku.

Například bulvární deník The Sun v předvečer voleb na své první straně znovu otiskl známou nelichotivou fotografii Milibanda zápasícího s šunkovým sendvičem. The Daily Mail přinesl průvodce taktickým hlasováním za účelem "udržet Rudého Eda mimo". Návod se objevil i na serveru MailOnline, což je údajně celosvětově nejčtenější internetový deník v angličtině.

"Pracoval jsem v agresivním mediálním prostředí už dříve, ale ne v takto předpojatém," řekl americký mediální analytik David Axelrod, kterého si najala Labouristická strana.

Hlavní titulek deníku The Daily Telegraph ve středu varoval před "noční můrou v Downing Street" a osm stran pokryl reklamou na konzervativce včetně plakátu premiéra Davida Camerona.Podle expertů je obtížné posoudit, jaký vliv má tisk na chování voličů. Pravděpodobně je ale menší než dříve, protože Britové většinu informací získávají z televize, která musí mít ze zákona vyvážené zpravodajství. Počet prodaných kusů celonárodních deníků navíc klesl z 9,5 milionu denně v dubnu 2010 na nynějších zhruba 7,2 milionu výtisků denně.

Související

Liz Trussová a Petr Fiala

České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že britská zahraniční politika se navzdory střídání stráží v Downing Street zásadně nezmění, informovala ČT. Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) dopadly volby na Ostrovech podle očekávání. Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců, pohodlnou většinu získali labouristé. Novým premiérem bude Keir Starmer. 
Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Ed Miliband (lídr britských labouristů) Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy