Curych – Od brzkých ranních hodin blokuje 85 aktivistů všechny čerpací stanice firmy Shell ve švýcarském Curychu. Protest je součástí celosvětové série demonstrací a akcí proti kontroverznímu plánu této společnosti těžit ropu v panenské a ohrožené přírodě Arktidy. Velká akce se uskuteční i v České republice přesně za týden. Odpůrci těžby se zde sejdou na Vltavě a budou společně pádlovat za záchranu Arktidy, podobně jako kajaktivisté (aktivisté na kajacích), kteří blokovali těžební flotilu Shellu v přístavu u města Seattle.
„O Arktidě dělám besedy na školách. Lidem vysvětluji, že je Arktida jedinečný ekosystém, na kterém jsou závislá nejen místní zvířata a lidé, ale také klima naší planety. Studenti chápou, že těžba ropy v Arktidě je nezodpovědná investice. Svůj nesouhlas s těžbou ropy v Arktidě chci ukázat i firmě Shell a vládě USA, proto jsem na této akci," říká čtyřiadvacetiletá lektorka Anna Neumannová z Přerova nad Labem, která se přímo na místě účastní blokády.Na masivní blokádu švýcarských poboček firmy Shell se sjeli lidé z jedenácti zemí Evropy. Připoutali se ke stojanům a benzínky vyzdobily dekoracemi připomínajícími vyteklou ropu a nápisy, které firmu Shell vyzývají, aby riskantní těžbu, k níž se právě teď schyluje, ukončila.
A o co přesně jde teď v Arktidě? V květnu povolila Obamova administrativa Shellu těžit v Arktidě v Čukotském moři. Od té doby čelí firma neustálé kritice veřejnosti a masivním protestům, které provázejí cestu její těžební flotily daleko za polární kruh. Tisíce lidé se ropné plošině postavili na kajacích u města Seattle, k protestům se pak připojili i původní obyvatelé severoamerického pobřeží, které je těžbou přímo ohrožené.
K ložiskám ropy se ropné společnosti mohou nyní dostat jen kvůli odtávání ledu v důsledku odtávání ropy. V Arktidě je totiž nejméně ledu od doby, co se jeho množství sleduje. Vrty budou roztávání ledu jen urychlovat. Riziko ekologické katastrofy nedozírných následků je navíc velmi vysoké, podle některých vědců téměř hraničí s jistotou. Americká vláda má sama k dispozici údaje, podle nichž je tu 75% šance, že dojde k úniku ropy. V takovém případě bohužel není účinný způsob, jak rychle a efektivně reagovat, protože plošiny jsou daleko od civilizace a těžit se bude v extrémních podmínkách.
Předchozí pokusy Shellu začít s přípravou těžby už v roce 2012 skončily ohromným fiaskem. Série havárií a problémů vyvrcholila ve chvíli, kdy těžební plošina Kulluk najela na pobřeží. Do dalekých vod Čukotského moře se navíc firma vrací se subdodavatelem Noble Drilling, který se musí u amerických soudů zpovídat z podezření z mnoha trestných činů spojených s přípravou těžby. Další zapojená společnost Transocean hrála roli při katastrofě na ropné plošině Deepwater Horizon.
„Shell - společnost, která má za sebou neuvěřitelné zločiny proti přírodě i proti komunitám, které vydrancovala - se snaží uskutečnit další ze svých riskantních podniků. Poté, co jí tady před dvěma lety extrémní počasí znemožnilo těžit, se Shell znovu vydává ukázat světu, že ani korupční skandály, promarněné miliardy, obrovský tlak veřejnosti či extrémní podmínky panující v těchto vodách nezastaví jednu z největších společností na světě za honbou za dalšími nesmyslnými zisky," říká k tomu Miroslav Vavroch, divadelní asistent původem z Mostu, který je také na místě a blokuje benzínku Shellu.
Že je těžba riskantní a finančně náročná, si už uvědomily další společnosti jako ConocoPhillips, Eni a norský gigant Statoil, které všechny své plány na těžbu zrušily. Ruský Rosněft nyní plány na těžbu posunul o několik let, v oficiální verzi hlavně kvůli ekonomickým sankcím vůči Rusku. Jedinou společností, která nyní v Arktidě i přes protesty lidí od nedávna těží, je ruský státní gigant Gazprom, který má v tomto ohledu bohužel obrovskou podporu ruské vlády.
Akce proti těžbě v Arktidě se bude konat i u nás. Vodáci se sejdou na Vltavě a budou pádlovat pro Arktidu, zatímco centrum Českého Krumlova zaplaví lední medvědi.
Související
Greenpeace zakryli dům Rishiho Sunaka. Vadí rozšiřování těžby ropy a plynu
Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek