Lotyšsko má nového prezidenta, dnes složil přísahu

Riga - Nový lotyšský prezident Raimonds Véjonis se dnes ujal funkce. Stalo se tak poté, co složil slib před parlamentem, který jej - ještě jako dosavadního ministra obrany - počátkem června zvolil hlavou státu na příští čtyři roky. V nejvyšší státní funkci Véjonis nahradil dosavadního prezidenta Andrise Bérziňše, který o znovuzvolení z rodinných důvodů neusiloval.

Při tajném parlamentním hlasování prošla jeho kandidatura až na pátý pokus, v němž tento devětačtyřicetiletý politik získal ve stočlenné sněmovně 55 hlasů. Véjonis byl v pátém kole už jediným kandidátem, když v předchozím hlasování ze souboje vypadli všichni tři jeho soupeři.

Véjonis pochází z rusko-lotyšské rodiny, narodil se v ruském Pskově a v Rize vystudoval biologii. Jeho kandidaturu navrhlo a podpořilo lotyšské sdružení Zelených a Rolníků.

Hlavním tématem prezidentských voleb bylo zajištění bezpečnosti státu v podmínkách rostoucího tlaku sousedního Ruska. Ukrajinská krize, regionální bezpečnost a posilování ruské armády zcela ovládly předvolební kampaň. Kandidáti diskutovali o posilování Severoatlantické aliance (NATO) v Pobaltí a postavení silné ruské menšiny v Lotyšsku.

Ruská média zaznamenala, že nový šéf státu vyjádřil ochotu používat ruštinu v komunikaci s menšinou, popřípadě v mateřštině své matky udělovat interview. V rozhovoru se serverem Delfi vyjádřil také zájem o spolupráci se všemi sousedy, včetně Ruska, s nímž jsou ale vztahy napjatější, prý kvůli ruské "nepředvídatelnosti" a "agresivitě", jak Moskva loni předvedla na Krymu a na východě Ukrajiny, řekl.

Prezident v Lotyšsku vykonává spíše reprezentační funkce, výkonná moc plně přísluší vládě.

Véjonis je uznávaným biologem a ekologem. Do vysoké politiky vstoupil v listopadu 2002, kdy se stal ministrem životního prostředí a regionálního rozvoje. Ministrem životního prostředí a občas současně i regionálního rozvoje byl až do roku 2011. Až do loňského ledna, kdy se stal ministrem obrany, byl také poslancem Sejmu, jednokomorového lotyšského parlamentu.

Véjonis je ženatý, má dvě děti.

Související

Více souvisejících

lotyšsko Raimonds Véjonis

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy