Maďarsko nasadí proti uprchlíkům armádu, vodní děla i obušky

Budapešť - Maďarsko dokončuje plot podél své 175 kilometrů dlouhé hranice se Srbskem. Přesto do země denně proudí tisícovky běženců na takzvané balkánské trase. I když proti nim doteď policie násilí nepoužívala, pokud to nebylo nutné, teď země uvažuje o nasazení vodních děl a obušků.

Maďarsko chce tvrději postupovat vůči uprchlíkům, kteří překračují jeho zelenou hranici. Policie bude podle šéfa úřadu vlády Jánose Lázára na hranici nasazovat i vodní děla a obušky. Vláda si stěžuje, že migranti jsou stále méně ochotní spolupracovat a jsou stále agresivnější.

Uprchlíků sice policisté nebudou aktivně bránit ve vstupu do země ani nebudou stavět kordony, ale i na to podle Lázára jednou dojde. Uvedl také, že vláda proti běžencům nasadí armádu. Potřebná opatření má příští týden schválit maďarský parlament.

Lázár také uvedl, že vláda nechá v tranzitních zemích rozšířit informaci, že na jižní hranici Maďarska se budují zátarasy. Tímto způsobem chce Maďarsko informovat ilegální migranty, že se jim nevyplatí do země vstoupit.

„Běženci jsou stále méně ochotní spolupracovat, nechtějí se nechat zaregistrovat, poskytnout otisky prstů a nechtějí podstoupit ani zdravotní prohlídku. Tlak na maďarské orgány stále roste, migranti jsou čím dál agresivnější," dodal Lázár.

Související

Více souvisejících

Maďarsko maďarská armáda uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy