Stovky lidí protestovaly na Slovensku proti imigrantům

Bratislava - Krajní pravice svolala na dnešek do centra Trnavy na západním Slovensku demonstraci proti uprchlíkům, dorazilo několik stovek lidí. "Muslimští migranti útočí na kulturní tradice Evropy," prohlásil místopředseda neparlamentní Lidové strany Naše Slovensko (LS-NS) Rastislav Schlosár.

Místopředseda neparlamentní Lidové strany Naše Slovensko (LS-NS) Rastislav Schlosár na shromáždění v Trnavě tvrdil, že muslimští migranti útočí na kulturní tradice Evropy. Kritizoval rovněž vládu premiéra Roberta Fica, že v otázce migrace prý nerespektuje názory obyvatel.

"Uprchlíci z Asie či Afriky do naší země nepřinesou ani klid ani blahobyt. Jsou jen zdrojem kriminality, sociálních a etnických nepokojů. Jen naivní člověk může věřit tomu, že poskytnutím azylu takzvaným uprchlíkům děláme dobré skutky," řekl Schlosár na demonstraci, která se obešla bez výtržností.

Řečníci využili demonstraci proti uprchlíkům také k propagaci LS-NS před parlamentními volbami plánovanými na příští rok. Tvrdili například, že právě tato strana je jedinou skutečně slovenskou stranou a že nikdo z jejích představitelů se nenechá koupit penězi.

Předák LS-NS Kotleba, který vystoupil na předchozích dvou podobných demonstracích v Bratislavě a v Žilině, se protestu v Trnavě nezúčastnil. Podle organizátorů demonstrace ho na dnešek, kdy je v zemi státní svátek u příležitosti výročí přijetí slovenské ústavy, předvolala policie v souvislosti s černými vlajkami, které Kotleba nechal vyvěsit na budově svého úřadu. Stalo se tak o uplynulém víkendu, kdy si země připomněla výročí Slovenského národního povstání, které bylo za války jedním ze symbolů odporu části Slováků proti fašismu. Kotleba se řadí k příznivcům válečného Slovenského státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa. Policie předvolání Kotleby potvrdila, podle policejní mluvčí byl banskobystrický hejtman po výslechu propuštěn.

Jeden z řečníků při protestu v Trnavě přečetl dopis, kterým Kotleba vybídl premiéra Fica k posílení ochrany hranic Slovenska a k zavedení nového trestného činu do zákona, a to nedovolené překročení státní hranice.

Organizátoři protestu již předem ohlásili, že po skončení protestu v Trnavě se přesunou do Gabčíkova. Chtěli tak podpořit tamní obyvatele, kteří se minulý měsíc v místním referendu vyslovili proti tomu, aby na území jejich obce Slovensko přechodně ubytovalo žadatele o azyl pobývající v Rakousku.

Policie ale kolonu vozidel se sympatizanty LS-NS kolem 19:30 blízko u Gabčíkova zastavila a demonstranty do této obce nevpustila. Desítky lidí, mezi nimi nechyběl ani Kotleba, se na protest posadily na vozovku a pokřikovaly hesla "My jsme tu doma". "Je to čisté zneužívání silových složek na politický boj," řekl Kotleba k postupu policie. Jednu z přístupových silnic do Gabčíkova demonstranti blokovali téměř čtyři hodiny, necelou hodinu před půlnocí protestní akci ukončili.

V Gabčíkovu se mezitím shromáždila hrstka sympatizantů maďarské krajní pravice, kteří podle svého mluvčího přišli podpořit obyvatele obce v reakci na výsledek místního referenda ohledně uprchlíků. Místo ohlášeného protestu v Gabčíkovu policie ohradila páskami s odůvodněním, že tam probíhá cvičení hasičů. Na místě bylo několik hasičských a policejních vozů.

Téma odporu proti uprchlíkům sjednotilo na Slovensku několik seskupení krajní pravice, které nemají zastoupení ve sněmovně. V předchozích volbách usilovala o přízeň voličů pod vedením svého volebního lídra Mariana Kotleby také LS-NS, jejíž volební zisk ale výrazně zaostal za pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do parlamentu.

Slovensko na rozdíl od Maďarska, Itálie či Řecka nečelí v nynější migrační krizi náporu uprchlíků a dlouhodobě také nepatří mezi cílové země migrantů. Slovenská vláda navíc hodlá poskytnout azyl mnohem menšímu počtu běženců, než původně navrhovala Evropská komise. Předseda jednobarevného kabinetu sociálních demokratů Robert Fico letos opakovaně kritizoval plány na přerozdělování migrantů na základě kvót.

Podle dohody mezi slovenských a rakouským ministerstvem vnitra by Slovensko mělo dočasně ubytovat 500 uprchlíků do vyřízení jejich azylové procedury v Rakousku.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Demonstrace na Slovensku uprchlíci

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy