Za Islámský stát můžu já, přiznal Tony Blair

Londýn - Bývalý britský premiér Tony Blair se omluvil za válku v Iráku a za to, že svým dílem může za vzestup Islámského státu. Uvedl to v rozhovoru pro CNN.

Blair se za své chyby omluvil v rozhovoru, v němž vyprávěl o pekle způsobené jeho a Bushovým rozhodnutím porazit Saddáma Husajna. Opakovaně se omluvil za své dřívější chování a přiznal, že invaze do Iráku byla "válečným zločinem".

Na otázku moderátora, zda byla válka v Iráku chybou, odpověděl: "Omlouvám se za to, že jsem neměl správné informace od rozvědky. Také se omlouvám za některé chyby v plánování. A omlouvám se za to, že jsme tehdy nechápali, co se stane po odstranění tehdejšího iráckého režimu. "

Na poznámku moderátora, že válka v Iráku byla hlavní příčinou vzestupu Islámského státu, Blair odpověděl, že má svým způsobem pravdu. "Samozřejmě, nelze popřít, že ti z nás, kteří odstranili Saddáma v roce 2003, nenesou žádnou odpovědnost za situaci v roce 2015."

Moderátor následně podotkl, že Blair sloužil americkému prezidentovi Georgi Bushovi mladšímu jako "pudlík". Naráží tím na článek deníku Mail on Sunday, který minulý týden odhalil Blair a Bush rok před invazí uzavřeli "dohodu v krvi", v rámci níž se tajně dohodli na konfliktu v Iráku.

Blair se za své chyby omluvil vůbec poprvé, ještě před několika lety však jakoukoliv vinu popíral. Například v roce 2004 řekl poslancům: "Nebudu se omlouvat za žádný konflikt. Věřím, že to, co jsme udělali, bylo správné."

Výraznou roli podle Blaira ale sehrálo i takzvané arabské jaro, tedy série lidových revolucí, které se v roce 2011 prohnaly arabským světem a způsobily pád autoritativních režimů například v Tunisku, Egyptě či Libyi. Tyto události vytvořily nestabilní prostředí v arabském světě a umožnily vzestup islamismu, uvedl Blair. Vinu na vzestupu IS podle něj nese ale i "sektářská" politika předchozích iráckých vlád.

Blair ale trvá na tom, že svržení Saddáma Husajna bylo správné. Pokud by k němu Západ nepřikročil, hrozil by podle něj Iráku syrský scénář. Omluvil se nicméně za chyby v plánování poválečného uspořádání blízkovýchodní země. 

Související

Více souvisejících

Tony Blair Islámský stát (IS) Irák

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 42 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy